Zajímavé, říká Lefty na saúdské miliony. Rory je stále proti

Phil Mickelson a Rory McIlroy

Po zprávě britského deníku Telegraph, že chystaná Premier Golf League poháněná saúdskými petrodolary nepřestává lákat nejlepší hráče světa obrovskými částkami k účasti na svém projektu, množí se i reakce hráčů. Mísí se v nich údiv i odmítnutí.

Podle zpráv deníku Telegraph měli třeba Dustin Johnson, Justin Rose, Brooks Koepka nebo Phil Mickelson dostat nabídku ve výši 30 milionů dolarů, pokud by se nově vznikající PGL upsali a stali se jejími tvářemi.

Když byl kolem PGL velký rozruch loni, byl to Rory McIlroy, který z velkých hvězd mezi prvními vznikající projekt odmítl. A stejně tak i nyní, když se vyjádřil ve středu v dějišti turnaje Wells Fargo Championship.

"Bereme to tak, jak to je. Nejde o nic jiného, než kasírování peněz. Což je v pořádku, pokud hrajete golf pro to, abyste jich vydělali co nejvíce. Pak jdi a udělej to, pokud tě to činí šťastným," začal McIlroy.

"Ale myslím, že ti nejlepší hráči, a to mluvím z vlastní zkušenosti, hrají tuto hru, aby si zajistili místo v její historii a zanechali v golfu svůj odkaz v podobě vítězství na majorech a těch největších turnajích na světě," poznamenal Rory.

V úterý také přišlo důrazné varování komisionáře PGA Tour Jaye Manahana pro ty hráče, kteří by zvažovali svou účast v projektu, který se nyní nazývá Super League Golf. Podle něj budou okamžitě a navždy z PGA Tour vyloučeni.

To však jen málo odradilo Phila Mickelsona, který má být údajně v hledáčku organizátorů nové soutěže jednou z největších hvězd, na kterou se zaměřují.

"Myslím, že je to zajímavé, a to velmi. Je zajímavé, že hráči by se vzdali kontroly nad svým kalendářem a bojovali proti sobě 14krát či 15krát, nebo kolikrát by to nakonec mělo být," řekl Lefty k systému, který by i svou globální formou neměl být nepodobný seriálu Formule 1.

Jen neví, jestli by si on sám či ostatní hráči dokázali vybrat mezi PGA Tour a Super League Golf. „Všichni vyděláváme spoustu peněz a děláme to dobře, ale nevím, jestli by byli kluci ochotní do toho jít. Svým způsobem by to bylo dost nesobecké, protože i když bychom za to dostali zaplaceno, vzdali bychom se kontroly pro něco, z čeho by měl prospěch celý golf."

"Fanoušci by to zbožňovali, častěji by viděli hrát ty nejlepší kluky na globální úrovni. Jen si představte, co by to udělalo s naší hrou, pokud by ti nejlepší hráči museli objíždět celý svět," domnívá se Mickelson, že nová soutěž by golf výrazně globálně zpropagovala.

"Od začátku to vypadá jako něco, co je pořádně přitažené za vlasy," nebral si pro změnu servítky Webb Simpson. "Miluju PGA Tour, která mi posledních 12 let života dává neuvěřitelnou příležitost. Je pro mě těžké uvěřit, že kluci přeskočí na úplně jiný způsob golfu, než jsme tu vždycky měli," dodal.

Jednou z TOP hvězd, která není zatím z SLG spojována, je světová dvojka Justin Thomas, který se také vyjádřil odmítavě. "Nevím, kam to bude směřovat, protože každý to vidíme odlišně a nacházíme se v jiných fázích kariér," řekl i směrem k Mickelsonovi, který je spíše na sklonku kariéry na PGA Tour.

"Pro mě osobně je cíl být světovou jedničkou a vyhrát co nejvíce majorů a turnajů a zapsat se do historie PGA Tour. Kdybych měl přijmout tuhle nabídku (hrát v SLG, pozn.), tak bych to všechno hodil do kanálu," nechal se slyšet ve středu.

Podporu PGA Tour a proklamaci společného silného odporu proti SLG již deklaroval i šéf European Tour Keith Pelley, stejně jako řídící orgány světového golfu R&A a USGA, k nimž se přidal i slavný klub Augusta National, dějiště Masters.

"PGA Tour a European Tour slouží světovému golfu znamenitě a se ctí. Po mnoho desetiletí Masters Tournament plně podporuje obě organizace v jejich snaze propagovat tuto hru a nejlepší hráče světa," stojí v prohlášení Augusta National.

A podobně reagoval i šéf americké profesní organizace PGA of America Seth Waugh. "Plně podporujeme současný ekosystém profesionálního golfu. Pevně věříme, že současná struktura je v jeho nejlepším dlouhodobém zájmu a pro hráče vysoce funkční, aby na sobě každý den pracovali a zlepšovali se," prohlásil.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení