Bonusový program PGA Tour jako šance, jak poděkovat Woodsovi

Tiger Woods

Když PGA Tour minulý týden ohlásila nový projekt Player Impact Program, v rámci něhož rozdělí 10 nejpopulárnějším hráčům podle stanovených měřítek 40 milionů dolarů, vyvolala tato zpráva rozporuplné reakce a mnoho otázek. Jsou i tací, kteří však program hodnotí pozitivně, jako Justin Rose či Billy Horschel.

PGA Tour touto sezónou počínaje rozdělí mezi hráče obrovský finanční bonus jako odměnu za "přidanou hodnotu, kterou přinášejí celkovému produktu". Tím produktem se rozumí golf, přesněji řečeno PGA Tour.

Přidaná hodnota spočívá v zapojení fanoušků na sociálních sítích, v práci se sponzory, či v míře popularity měřené například počtem vyhledávání na Googlu nebo frekvencí v médiích. Samotné výsledky tu nehrají roli.

Podle měřítek, které jsme detailněji popsali zde, si 10 "nejlepších" hráčů rozdělí 40 milionů dolarů. První hráč tohoto pořadí dostaně po každé sezóně tučných 8 milionů. 40letý Angličan Justin Rose se domnívá, že to může být "dobrá věc pro každého", ale není si jistý, že program budou všichni vnímat pozitivně.

"Po celém světě nalezneme koncepty, které se snaží, aby byli ti nejlepší hráči co nejčastěji spolu, že?" uvedla bývalá světová jednička.

"Myslím, že peníze, které se v dnešní době točí v mediálním světě, jsou astronomické a existuje čtyři nebo pět stejných kluků, kteří se nejčastěji využívají k propagaci turnajů. Myslím, že je to způsob, jak je za to trochu podpořit a odměnit," domnívá se 10násobný vítěz na PGA Tour.

"Je však hodně způsobů, jak by tyto peníze mohly být použity na podporu Tour, takže tu budeme mít hodně názorů," připouští Rose, který v této problematice není a nemůže být tak úplně nezaujatý.

Justin Rose (Foto: GettyImages)

Když totiž PGA Tour před aktivací tohoto programu letos v lednu aplikovala své metriky zkušebně na rok 2019, byl Angličan v pořadí na devátém místě a tudíž i on by inkasoval slušnou sumu. Za 7. až 10. místo je vypsaná odměna 3 miliony dolarů (3. až 6. místo 3,5 milionu, 2. místo 6 milionů a 1. místo 8 milionů).

Právě na konci roku 2019 byly nastíněny první kontury tohoto programu, který byl pak odsouhlasen politickou radou PGA Tour na Arnold Palmer Invitational v následujícím roce. Přesto se Player Impact Program po svém zveřejnění minulé úterý zdál být pro některé hráče stále záhadou.

"Opravdu toho moc nevíme. Prý nám to bylo řečeno v lednu, ale mě to asi nějak uniklo. Já jsem byl v tu dobu na Havaji a nedoslechl jsem se o tom. Nebo možná ano, ale zapomněl jsem to," divil se Xander Schauffele.

Neznámou byl také samotný algoritmus, který vyhodnocuje data každého hráče a přiděluje mu skóre.  Je však prý navržen tak, aby zahrnoval čistě pozitivní dopady na PGA Tour. Tedy například nedávná autonehoda Tigera Woodse a její mediální dopad by pravděpodobně neměla být započítán.

Nikdo nepochybuje o tom, kdo bude vítězem a připíše si na konto "první cenu" 8 milionů dolarů. Podle mnohých je Player Impact Program způsob, kterým chce PGA Tour poděkovat Woodsovi za dopad, který měl na popularitu okruhu po dobu své kariéry. Ostatně byl na prvním místě i v simulovaném roce 2019.

"Podíváme li se na několik let dozadu na lidi, kteří skutečně poháněli Tour, kteří přinášeli peníze, tak těm bychom měli podle mého názoru poděkovat," řekl v reakci na bonusový program Billy Horschel.

"Děkujeme především jednomu muži," měl na mysli Woodse. "A nyní také několika dalším za to, co pro nás budou dělat v budoucnu," řekl směrem k mladší generaci hvězd.

"Máme nyní úžasnou televizní smlouvu, která je přínosem pro všechny hráče PGA Tour. Pokud se na to podívají takto, zjistí, že jsou odměňování mnoha různými způsoby," odpověděl Horschel kritikům programu.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení