PGA Tour dá hvězdám miliony. Peníze bohatým, kritizují hráči

Tiger Woods

PGA Tour ohlásila start nového programu, v rámci kterého vyplatí pořádný balík 40 milionů dolarů. Rozdělí si ho ti hráči, kteří podle nastavených měřítek nejvíce hýbou golfovým děním, nikoliv však pouze výsledky. Pro toho "nejlepšího" je připraveno osm milionů dolarů. Od mnoha hráčů však zaznívá tvrdá kritika tohoto programu.

Jak tento týden informoval Golfweek, projekt s názvem Player Impact Program určí deset největších hybatelů golfového dění bez ohledu na jejich výsledky na hřišti. Ti si rozdělí z fondu 40 milionů dolarů, přičemž hráč s nejvyšší přidanou hodnotou, o které rozhodne zapojení fanoušků na sociálních sítích, aktivace sponzorů a další měřítka, získá 8 milionů.

Měřítek bude pět. Hodnota hráče bude vypočítána z jeho popularity podle vyhledávače Google, dále z toho, jak zviditelňuje své sponzory (podle indexu Nielsen Brand Exposure), jaká je míra jeho popularity ve společnosti jako celebrity (tzv. Q Rating), jak úspěšné je jeho působení na sociálních sítích a dalších digitálních platformách (MVP Index) a konečně jakou hráč generuje frekvenci informací o sobě napříč všemi mediálními platformami (Mentwater Mentions).

Původně se mělo na konci sezóny zohledňovat také pořadí ve FedEx Cupu, ale podle dokumentu zaslaného hráčům nakonec toto měřítko nebude bráno v potaz. Program již podle mluvčího PGA Tour běží od 1. ledna 2021.

Podle stejného dokumentu vyšel z těchto měřítek v roce 2019 jako vítěz Tiger Woods, kterého v první desítce následovali Rory McIlroy, Brooks Koepka, Phil Mickelson, Rickie Fowler, Jordan Spieth, Dustin Johnson, Justin Thomas, Justin Rose a Adam Scott.

V tom roce Spieth se Scottem nevyhráli turnaj, zatímco dvojice major šampionů Shane Lowry a Gary Woodland do TOP 10 neprorazila. Stejně jako například Bryson DeChambeau nebo Jon Rahm.

Pořadí v roce 2021 by mělo být odlišné, i když ne zdaleka. DeChambeau, který byl v roce 2019 na 12. místě, letos nepochybně okupuje nejvyšší příčky. Ale Woods zotavující se po nehodě, Koepka, který nehraje kvůli zranění, Mickelson a Fowler, kteří se vytrácejí z předních míst leaderboardů, by o svůj bonus přijít neměli.

"Tiger by měl být bez ohledu na svou situaci vítězem tohoto žebříčku," řekl Koepka Golfweeku. "On je důvodem, proč všichni hrajeme o tolik peněz, proč je celý náš sport tak populární a proč vůbec většina z nás hraje golf. A to s obrovským náskokem," uvedl.

Zatímco Player Impact Program bude u svých beneficientů populární, pochvalně se například vyjádřil Rose, u těch, kteří z něj čerpat nebudou, je jeho přijetí velmi rozporuplné.

"Myslel jsem, že ti nějlepší si vydělávají dost. Dostáváme peníze za naše výkony. Použití těchto měřítek způsobí komplikace. Co když jste opravdu skvělý hráč, ale v těchto měřítkách se nepohybujete," uvedl jeden z nejmenovaných veteránů z řad vítězů na PGA Tour.

Jako cestu do temnoty vidí současný program Max Homa, který na svém Twitteru reagoval podle mnohých velmi trefným memem.

Další několikanásobný vítěz na PGA Tour, který si nepřál zveřejnit své jméno, uvedl pro Golfweek následující: "Většina hrášů si myslí, že jsou to opět peníze určené jen pro nejlepší. A je extrémně těžké se mezi ně dostat, pokud tam již nejste."

"Například v televizi se točí stále stejní hráči, včetně živých přenosů z PGA Tour, která si vybírá, na koho bude záběr. Také ti nejlepší hráči mají vždy nejvíce fanoušků na sociálních sítích, což má pro ně za následek více peněz. Tak proč neudělat něco, co by pomohlo těm ostatním. O ty nejlepší se již dobře stará FedEx Cup," uvedl nejmenovaný hráč s odkazem na to, že tučné bonusy pro nejlepší hráče již existují.

PGA Tour argumentuje tím, že v rámci programu bude svým hráčům poskytovat zázemí, které jim bude pomáhat spravovat jejich sociální sítě a starat se o sponzory i třeba prostřednictvím charitativních akcí, a maximalizovat tak jejich obchodní příležitosti mimo hřiště.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení