Jak Wayne Gretzky pomohl Dustinu Johnsonovi na golfový trůn

Dustin Johnson

Dustin Johnson je aktuální světovou jedničkou, loni na podzim triumfoval i na Masters a řadí se i letos k favoritům úvodního majoru sezony. Vždy byl skvělým hráčem, ale velice často také vypadával z role. V jeho proměně má prsty i jeho tchán Wayne Gretzky.

Dustin Johnson stojí před velkou výzvou. Může se stát teprve čtvrtým hráčem golfové historie, který by dokázal obhájit titul na Masters. Před ním to dokázali pouze Jack Nicklaus, Nick Faldo a Tiger Woods. Co jméno, to golfová legenda.

Teď se k nim může přidat už "nějaký ten pátek" i úřadující světová jednička. Ač se to nezdá, pouze Woods a Greg Norman strávili na golfovém trůnu více času, než aktuálně DJ se 123 týdny v čele světového žebříčku.

Dnes 36letý Johnson dokazoval své umění už v minulých letech, ale zároveň také byl tak trochu divokým a zlobivým "dítětem" na PGA Tour a hrozilo, že nedokáže zcela prodat svůj talent na největších turnajích.

Šest měsíců v roce 2014 nehrál golf, protože řešil svoje osobní problémy, zatímco PGA Tour odmítala, že by na stejnou dobu byl suspendován za užívání nedovolených návykových látek. Vrátil se jako lepší člověk i hráč.

Dnes má dlouhodobý vztah a dva syny s instagramovou hvězdou Paulinou Gretzky a pracovní morálku svého tchána a hokejové legendy Wayna Gretzkého. "Ta pauza, kterou si od golfu tehdy vzal, bylo to nejlepší, co ho v životě potkalo," prohlásil legendární hokejista s přezdívkou Great One.

Právě on v jeho proměně sehrál významnou roli. "Nepovažuji se za nějakého Dustinova guru, nebo něco takového. Jen jsem ho povzbuzoval, aby si zvyšoval laťku, aby si dával vyšší cíle. A mluvil jsem s ním o závazku, že bude muset zaplatit i jistou cenu za to, že bude nejlepší. Teď se stal skutečným vzorem," prozradil Gretzky.

Dustin Johnson a Wayne Gretzky (foto: GettyImages)

Proměnu prokázal i loni při listopadovém Masters, kde vyhrál s rekordním skóre -20. Tehdy projevil i v jeho případě velice vzácné emoce, když skončil v slzách v objetí se svým bratrem a caddiem Austinem.

"Každý věděl, že na to má. Ale teď už dospěl tak daleko, že se na sebe naštve, když se mu nepodaří vyhrát," odtajnil Gretzky i další podrobnost z "třinácté komnaty" svého zetě.

Změnil se, a přesto zůstává stále svůj. A už není tím hráčem, který se v kritických chvílích dokáže "rozsypat". "Nemění to, co funguje, nežene se za čímsi blyštivým. Není jako Rory McIlroy, který se nechal vtáhnout Brysonem DeChambeauem do honby za délkou ran. DJ prostě pořád hraje golf jako DJ,“ popsal jeho kvality bývalý hráč a dnes analytik televizní stanice Golf Channel Notah Begay.

I proto se letos v Augustě National řadí opět k největším favoritům na titul. Zvlášť když ke svým skvělým drivům přidal i perfektní přihrávky na green. To je také důvod, proč ve svých posledních pěti startech skončil pokaždé v top 10 a posledních patnáct kol pokaždé pod par.

Teď před ním stojí výzva v podobě obhajoby zeleného saka. Dobře zná jména tří legend, které už to dokázaly. "A také vím, jak těžké je tady vyhrát jednou, natož dvakrát nebo víckrát," konstatoval DJ.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení