Slavná Augusta National za 40 pod par, nebo také za 97 nad par

Masters

První ze čtyřlístku turnajů kategorie major je tady. Startuje 85. Masters v golfovém "chrámu" Augusta National. Během své historie nabídl turnaj skvělé rány a výsledky, stejně jako totální selhání a neuvěřitelné kolapsy. Pojďme si projít některé vzestupy a pády, chvíle hop, či trop.

Ačkoliv se Masters jako jediný ze čtyř majorů hraje stále na stejném hřišti, není osmnáct jamek v Augustě National nijak snadným soustem. Potvrzuje to i fakt, že dosud nejnižším skóre v jednom kole v celé historii je 63 ran, tedy 9 pod par. A zahráli ho pouze dva golfisté.

Nebyl mezi nimi ani slavný Jack Nicklaus, který vyhrál Masters šestkrát, ani Tiger Woods s pěti tituly. Poprvé zahrál 63 ran Nick Price ve třetím kole v roce 1986, podruhé tohle skóre vyrovnal Greg Norman v roce 1996 v úvodní rundě.

Když se přesuneme na druhý pól výsledkových listin, dostaneme se k nejhoršímu skóre na kolo, které bylo 95 ran. Autorem byl Charles Kunkle ve finálovém kole v roce 1956. "Samozřejmě jsem byl hodně zklamaný, ale důvod k tomu, abych se propadl hanbou, to jsem zase neměl," prozradil Kunkle s odstupem mnoha let v rozhovoru pro Pittsburgh Post-Gazette v roce 2005.

Skutečně nejhorší kolo ale zahrál ve stejném roce Billy Casper, který v 73 letech nasbíral v úvodní rundě 106 ran, ale nepodepsal svou skóre kartu. "Ještě než jsem začal hrát, věděl jsem, že ji nepodepíšu. Chtěl jsem si ještě zahrát osmnáct jamek," přiznal tehdy Casper.

Nejvíc ran na jediné jamce – třináct – nasbírali hned tři hráči. Tom Weiskopf na tříparové dvanáctce poslal pět míčků do vody v roce 1980, Tommy Nakajima o dva roky dřív zapsal stejné číslo na pětiparové třináctce. A do třetice, Sergio Garcia zapsal 13 ran na pětiparové jamce č. 15 poté, co se míček pětkrát za sebou po jeho chipech odporoučel do vody.

"Byl jsem na sebe hrozně naštvaný, protože to ode mě byla blbost. Samozřejmě se mně nelíbí, že jsem jedním ze tří hráčů, o kterých se vždycky bude mluvit jako o těch, co nasbírali na jedné jamce nejvíc ran. Ale že bych kvůli tomu neměl klidné spaní, to zase ne," přiznal Weiskopf před několika lety pro USA Today.

"Co na to mám říct? Je to jedna z věcí, které se prostě v golfu můžou stát. Poprvé v kariéře jsem zahrál třináct ran, bez toho aniž bych pokazil jednu jedinou ránu," okomentoval své nešťastné představení Garcia. Pětkrát po sobě totiž poslal míček na green, ale pokaždé mu díky backspinu odputoval až do vody.

Zajímavý je pohled i na čtveřici tříparových jamek. Hole-in-one padlo už na každé z nich, ale zatímco na čtyřce dosud jen jedno jediné, na šestnáctce celkem 22.

Stejně zajímavá je i sonda na místní čtyřlístek pětiparů – na každém z nich padlo během historie Masters po jednom albatrosu. Autorem zatím posledního byl na pětiparové dvojce v roce 2012 Louis Oosthuizen.

Golfisté docela často používají větu o tom, že pokud se jim všechno sejde, mohou zahrát skvělé číslo. Pokud bychom vytvořili kolo z nejlepších skóre v historii turnaje, dostali bychom se na neuvěřitelné skóre 32 ran, tedy 40 pod par. A naopak, s kolem sestaveným z těch nejhorších výsledků, následuje propad na hrozivých 97 ran nad par, tedy 169 ran.

Vítejte na Masters v Augustě National.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení