Old Course hrozí katastrofa. Může zmizet pod vodou

St. Andrews

Snem všech hráčů světa je zahrát si aspoň jednou za život Old Course ve skotském St. Andrews. Pokud se vám to ještě nepoštěstilo, měli byste zpozornět a možná si začít shánět svůj tee time. Slavné hřiště v domovině golfu se prý do třiceti let může potopit.

Vyplývá to z nejnovější studie společnosti Climate Central skládající se z předních vědců a publicistů, kteří se zabývají dopady změny klimatu. Studie předpovídá, že dopady klimatických změn na skotské pobřeží by mohly být do roku 2050 zničující.

Alarmující zpráva, kterou jako první zveřejnil skotský deník The Herald, obsahuje také interaktivní mapu ukazující důsledky, které by se mohly rozvinout, pokud by pokračovaly současné trendy. Živlům by nemělo odolat ani Old Course považované za nejstarší hřiště na světě.

Pokud dojde na předpovídaný scénář, budou pro budoucí generace hráčů ztraceny i další významná hřiště, jako Carnoustie nebo část hřiště Ailsa v Trump Turnberry. Nadějí je, že Climate Control připouští, že její data nejsou dokonalá a že na svých mapách, které obsahují rozsáhlé datové soubory, může mít chyby.

“Náš přístup usnadňuje rychlé vymodelování jakéhokoliv scénáře a dobře znázorňuje hrozby budoucího trvalého zvýšení hladiny oceánu,” uvádí organizace na svém webu.

“Přesnost těchto map však klesá při posuzování rizik u velkých povodňových událostí. Naše mapy nezahrnují simulace bouří a povodní a nezohledňují faktory jako eroze, budoucí změny četnosti a intenzity bouří nebo příspěvky od vnitrozemských povodní, dešťů a řek,” upřesňuje organizace Climate Control.

I tak jsou ale její předpovědi velmi znepokojivé.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení