Woods je po operaci. Má v noze tyč a šrouby. Co mu hrozí?

Havarovaný vůz Tigera Woodse

Jako by se zastavil celý golfový svět. A pomalu se vzpamatovával z ohromného šoku po těžké autohavárii Tigera Woodse. Bývalý první hráč světa už má za sebou náročnou a dlouhou operaci. A také se vyrojila řada všemožných spekulací o příčinách nehody.

Woods jako by problémy v posledních letech přitahoval. V prosinci absolvoval už v pořadí pátou operaci zad, pomalu se zotavoval a v rozhovoru během turnaje Genesis Invitational, jehož je hostitelem, prozradil, jak moc by chtěl stihnout letošní Masters, byť o konkrétním datu svého návratu nemluvil.

Dva dny na to těžce havaroval ve svém SUV. Lidé, kteří se kolem nehody pohybovali, později přiznávali, že Woods mohl být rád, že vůbec přežil. Vítěz 82 turnajů PGA si ale odnesl nadmíru těžká a komplikovaná zranění pravé nohy, včetně otevřené a mnohačetné zlomeniny lýtkové a holenní kosti a kotníku.

Krátce po nehodě podstoupil v Harbor-UCLA Medical Centru náročnou operaci a posléze vydal na svém Twitteru oficiální prohlášení o svém stavu. "Tiger podstoupil dlouhý a náročný chirurgický zákrok na pravé dolní končetině a kotníku. Děkujeme všem za obrovskou podporu," píše mj. v prohlášení.

O operaci a stavu pacienta přidal informaci dočasný ředitel Harbor-UCLA Medical Centra Anish Mahajan. "Pan Woods je po operaci, reaguje a zotavuje se," prohlásil americký lékař indického původu.

Uvedl, že otevřená mnohočetná zlomenina holenní a lýtkové kosti byla stabilizována speciální tyčí. "Další zranění kostí v kotníku a chodidle vyžadovala použití šroubů. Poranění svalu a měkké tkáně nohy vyžadovalo chirurgické odstranění krytu svalu, aby se uvolnil tlak způsobený otokem," doplnil Mahajan.

Důvody Woodsovy autonehody se zatím stále vyšetřují, ale ve světle jeho předchozích "úletů" už se objevila řada všemožných spekulací. Není to tak dávno, co byl v roce 2017 zatčen, když byl nalezen spící za volantem svého auta a pod vlivem medikamentů.

Policie ale ve Woodsově autě po úterní nehodě nenašla nic nezákonného a nebylo potvrzené ani žádné užití alkoholu nebo návykových látek.

Podle očitých svědků měl Woods krátce před svojí nehodou téměř narazit do vozu televizního režiséra, který jel ráno na natáčení filmu. Se svým zážitkem se poté svěřil filmovému štábu i dosti nevybíravým způsobem.

"Málem jsem měl nehodu s tím zas…. Tigerem Woodsem. Málem mě srazil," citovaly jeho slova The Sun a TMZ s tím, že Woods za volantem svého vozu působil "rozčileně a netrpělivě". A teprve o pár hodin později se dozvěděl, že Woods havaroval.

Řada lékařů se už také vyjádřila k Woodsově prognóze. Většinou se shodují, že vítěz patnácti majorů bude opět chodit, ale s návratem ke golfu to už tak jednoznačně nevidí. Navíc se shodují, že hrozí i komplikace.

"Šlo o otevřenou a mnohačetnou zlomeninu a tady mohou začít komplikace. Infekce, přerušení krevního oběhu… Tou nejzásadnější hrozbou by mohla být i amputace," upozornil lékařský korespondent NBC News doktor John Torres.

On i další odborníci se shodují i v tom, že zlomeniny se léčí přibližně šest týdnů, ale další léčení si vyžádá klidně i půl roku. "Zda se vrátí ke golfu? Bude to těžké. Může být především rád, že přežil. A důležitá je i psychická stránka," doplnil další lékař Jaime Hernandez.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení