Amatérský status se mění. Co sponzoring a výhry na turnajích?

Ilustrační foto

Dělení na profesionální a amatérský se sice řadí k historickým tradicím golfu, ale zároveň to do golfu vnášelo i množství nejasností. Řadu z nich ale může vyjasnit a především zjednodušit čerstvě publikovaný návrh modernizovaných Pravidel amatérské statusu. Co se změní?

Oba řídící orgány světového golfu R&A a USGA představily nově upravená Pravidla amatérského statusu s tím, že v platnost by měla vstoupit od 1. 1. 2022. Ještě předtím se ale očekává celosvětová diskuse ke zveřejněným návrhům, a to až do 26. 3. letošního roku.

Diskuse o změnách amatérského statusu začaly už koncem roku 2017. Rozlišení na amatéry a profesionály se sice nemění, ale změny reagují na vývoj doby i samotné hry a mají zajistit, aby pravidla byla v budoucnu srozumitelná a snadno použitelná.

Jak moc se pravidla, s nimiž se setkávají amatéři, ať už ti špičkoví, nebo na rekreační úrovni, mohou změnit?

  • Zrušena jsou veškerá omezení, která se týkala reklamy, marketingu a sponzorství. Stručně řečeno, amatérům už nebude zapovězena finanční podpora od sponzorů, z reklamy či marketingu, jak dosud platilo.
  • Amatérští hráči budou moci, na rozdíl od současných pravidel, přijmout jakoukoliv věcnou, ale i finanční odměnu v turnaji až do výše limitu, který je navržen na 750 dolarů.
  • Žádná omezení se nevztahují na ceny ze speciálních dovednostních soutěží, které nejsou součástí turnaje, ale jsou organizovány samostatně, jako například long drive, hole-in-one, či puttovací soutěže.
  • Snížit se má i čekací doba při žádosti o reamaterizaci, a to z jednoho roku na šest měsíců. Ve hře je dokonce i úplné odstranění čekací lhůty.

Nová pravidla také určují, na základě čeho může amatérský hráč přijít o svůj amatérský status. Nově by to mělo být v případě, že…

… přijme výhru přesahující limit 750 dolarů

… přijme platbu za individuální, nebo jinou podobnou placenou golfovou lekci

… se nechá zaměstnat jako klubový profesionál nebo stane členem asociace profesionálních hráčů.

"Golf je unikátní svým širokým zásahem na rekreační i soutěžní golfisty: jsme si vědomi toho, jak je amatérský status důležitý nejen pro špičkové hráče, ale také pro miliony golfistů v každém věku a dovedností, kteří si užívají soutěžní akce. Veškeré úpravy mají pomoci pravidla zjednodušit," uvedl Craig Winter z USGA.

Pozitivně vnímá navrhované změny i Luboš Klikar, předseda Komise pro amatérský status ČGF. "Pro další rozvoj golfu bude významné především odstranění překážek ve financování kariéry elitních amatérských hráčů. Amatérům už nebude zapovězena reklama, marketing a sponzoři," uvedl Klikar na webu ČGF.

S návrhem nových pravidel se lze seznámit na webech R&A (www.randa.org) a USGA (www.usga.org).

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení