Revoluce na PGA Championship. Co bude pomáhat hráčům?

Dálkoměr

Na letošním PGA Championship, jednom ze čtveřice majorů, bude k vidění poněkud překvapivý obrázek, který byl dosud prakticky nepředstavitelný. Hráči a jejich caddie totiž budou moci využít i při soutěžních kolech pomoc techniky. Dřív nemyslitelné dálkoměry!

Je neděle, finálové kolo PGA Championship na Kiawah Island, 18. jamka. Tiger Woods potřebuje zahrát birdie, aby se dostal před Roryho McIlroye a vyhrál svůj šestnáctý titul z majorů.

Tiger váhá před druhou ranou – od Atlantiku vane silný vítr, vlevo od greenu hrozí bunker, vpravo pláž. Woods se obrací na svého caddieho Joe LaCavu a chce po něm vzdálenost. Místo toho, aby LaCava vytáhl klasickou birdie kartu, vytáhne dálkoměr, zaměří vlajku a oznámí vzdálenost.

Fikce, nesmysl? Nikoliv. O podle takového scénáře se může odehrát závěr letošního PGA Championship, který je na programu 17. – 23. května na Ocean Course. To proto, že vedení PGA of America v úterý oznámilo, že na letošním majoru PGA Championship budou při hře povolené dálkoměry.

Stejně jako pro ženy na letošním KPMG Women’s PGA Championship a na seniorském KitchenAid PGA Championship. Jednoznačným důvodem je snaha opět o něco zrychlit hru.

"Prakticky nepřetržitě se zajímáme o všechny možnosti, které mohou napomoci zrychlit tempo a průběh hry. Používání zařízení pro měření vzdáleností je běžnou součástí hry a v současnosti je i součástí pravidel golfu. Hráči i caddie je už dlouho používají při tréninkových kolech, aby získali potřebné údaje o hřišti a jednotlivých jamkách," vysvětlil nečekané rozhodnutí prezident PGA of America Jim Richerson.

Nicméně při použití dálkoměrů zůstanou jistá omezení zachována. Laicky a stručně řečeno, hráči a caddie budou moci používat dálkoměry, které změří pouze vzdálenost k vlajce. Naopak nebude povoleno používat zařízení, která „umí“ změřit i převýšení jamky a na základě toho přepočítává automaticky i vzdálenost a doporučuje použití hole.

Znamená to, že problémy, jako například jakou hůl použít při větru, různém převýšení jamky, budou muset hráči stále řešit sami se svým caddiem.

Tahle myšlenka vyvolala smíšené reakce už v roce 2017, kdy poprvé PGA of America přišla s ideou povolit dálkoměry na menších turnajích.

"Myslím, že to na rychlosti hry nic nezmění. Nehrajeme golf s použitím jednoho čísla. Jen vzdálenost nestačí, potřebujeme vědět, co je kolem greenu, jaká je vzdálenost od bunkeru a jak je green tvarovaný. Informace, že to je k vlajce 160 metrů nestačí," prohlásil Justin Rose.

Naopak Bryson DeChambeau tohle rozhodnutí vítá. "Je to to nejlepší, co mohli udělat. Rozhodně si myslím, že je to věc, která pomůže urychlit hru," konstatoval vyhlášený ranař, který ale sám mívá problémy s rychlostí hry.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení