Golfoví ranaři v ohrožení? Co chystá R&A a USGA?
Zdá se, že řada velkých golfových ranařů bude muset upravit své golfové vybavení. Konkrétně driver. Takový záměr představily obě golfové autority R&A a USGA. Pro takového Brysona DeChambeaua to může znamenat, že některé jeho experimenty vyjdou vniveč.
Autor: ak, 03.02.2021 12:00
Největší golfoví ranaři dnes už bez větších problémů dokáží běžně atakovat i překonávat svými drivy hranici 300 metrů. To už může být pro některá hřiště docela problém, a tak R&A a USGA hledají způsoby, jak nalézt, podle slov šéfa R&A Martina Slumberse "rovnováhu mezi golfovým uměním hráčů a novými technologiemi".
A podle nového návrhu obou golfových autorit by se měla maximální povolená délka shaftu driveru zkrátit z dosavadních 48 palců na 46, tedy 1,168 metru. "Rozhodně tento návrh nemíří na žádnou konkrétní osobu," odmítl Slumbers námitku, že opatření je namířené proti DeChambeauovi a dalším golfovým "bomberům".
Právě DeChambeau je známý tím, že neustále hledá možnosti, jak svoji hru prodloužit a v rámci svého golfového experimentování používá shaft v současnosti maximální povolené délky, tedy 48 palců.
Návrh je součástí nejnovějšího projektu pod názvem Distance Insights, který usiluje o omezení délky ran. Zkrácení shaftů u driverů ale nemá být jedinou cestou, uvažuje se také o přezkoumání specifikací a vlastností holí a míčků a způsobů jejich testování.
Zpráva byla zveřejněná už loni v únoru na základě předchozího výzkumu, který potvrdil, že se údery neustále prodlužují. A je fakt, že po zvěřejnění této zprávy triumfoval na US Open právě DeChambeau a poté na odloženém Masters další ranař Dustin Johnson.
"Opravdu se snažíme dělat všechna rozhodnutí bez toho, aby mířila na konkrétní osoby, ale v tomto případě je nevyhnutelné, aby nebyli dotčeni dlouzí hráči. Zrovna víme, že řada hráčů zkoušela delší shafty. Nejen Bryson," uvedl Slumbers.
V současnosti většina hráčů na PGA Tour nepoužívá drivery se shafty delšími než 46 palců, naopak průměrná délka na PGA Tour je 45 palců. Ale delší shafty zkoušeli mj. Phil Mickelson, či Viktor Hovland. Naopak, opačnou cestou, zkrácením shaftu, šel například Rickie Fowler. To proto, aby získal větší kontrolu nad svými údery.
I proto je zřejmé, že zkrácení shaftu nebude nejspíš jedinou změnou, která by měla omezit neustále se prodlužující délku ran. Zúčastněné strany, včetně výrobců holí a profesionálních tour mají teď do 4. března možnost vyjádřit se k omezení délky shaftů – nejen u driverů, ale i u ostatních holí s výjimkou putterů.
"Délky ran v průběhu času neustále rostou, a pokud bychom je nedostali pod kontrolu, mohli bychom ohrozit budoucnost naší hry na každé úrovni a na každém golfovém hřišti," zdůvodnil kroky obou organizací šéf USGA Mike Davis.