Nejhorší v golfu je být označován za podvodníka, tvrdí McIlroy

GettyImages-1273532938.jpg

Patrick Reed získal v neděli devátý turnajový titul na PGA Tour, ale také přidal další kontroverzi v podobě "ohýbání" golfových pravidel. Na jeho počínání reagovali i někteří golfisté včetně Roryho McIlroye, který se navíc v Torrey Pines ocitl v hodně podobné situaci.

Za podvodníka sice neoznačil Reeda žádný z hráčů, ale situaci by podle svých slov řešili jinak. Co se stalo? Jen krátce…

Třicetiletý Američan ve třetím kole poslal na 10. jamce míček do hlubokého roughu, vyhodnotil ho jako zabořený, zvedl ho a teprve poté přivolal rozhodčího. Z celé situace vyvázl bez trestu.

Incident samozřejmě nezůstal bez odezvy mezi hráči. Ostatně, nebylo to poprvé, co se Reed dostal do konfliktu s golfovými pravidly. Naposledy byl penalizován dvěma trestnými ranami na turnaji World Hero Challenge, když si vylepšil svou pozici v písku a odhalily ho televizní kamery.

"Myslím, že pravidlo zní, že když máte pochybnosti o něčem, co by vám mohlo dát výhodu a nejste si stoprocentně jistí, volíte tu horší možnost. Myslím, že 99 procent hráčů by se tak rozhodlo," nechal se slyšet Lanto Griffin, vítěz Houston Open z roku 2019.

"Je to těžké, je to smutné, trochu nás to štve, ale tak to prostě je," dodal Griffin. Xander Schauffele, který obsadil na turnaji dělené druhé místo, by situaci řešil jinak.

"Do takové situace bych se sám nedostal. Pokud je můj míček zabořený, počkám až na příchod rozhodčího. Takovým situacím se snažím vyhnout právě z důvodu toho, abych předešel jakýmkoliv pochybnostem a kontroverzím," poznamenal Schauffele.

Nicméně dodal, že podle výroku rozhodčích udělal Reed vše podle pravidel. Stejně jako v sobotu o chvíli později, jen na osmnácté jamce, také Rory McIlroy. Ten zvedl zabořený míček po konzultaci s hráči ve flightu, aniž by rozhodčího vůbec přivolal.

"Byl jsem si naprosto jistý, že můj míček byl zabořený a že jsem si mohl vzít úlevu. Vždycky se snažím udělat tu správnou věc, a pokud mám pochyby, raději volím tu horší variantu," prohlásil McIlroy.

A okamžitě přidal i to, že tím nejhorším, co se hráči v golfu může stát, že získá pověst podvodníka. "Všichni v golfu to vědí, že tou nejhorší věcí je být označen za podvodníka. To je něco, s čím nechcete žít. Naše hra je o čistotě, poctivosti a o tom, udělat vždy tu správnou věc," nepochyboval McIlroy o tom, že by porušil pravidla.

A nejspíš i proto měl pochopení i pro Reeda. "Připadalo mi to jako bouře v šálku čaje," poznamenal vítěz čtyř majorů. Jasno měl i Reed. "Nejdůležitější je všechno hodit za hlavu, když vám rozhodčí potvrdí, že jste vše dělali správně," doplnil Reed.

To ostatně nakonec potvrdilo i oficiální komuniké po turnaji, v němž se strážci pravidel shodli na tom, že ani Reed ani McIlroy pravidla neporušili a naopak postupovali zcela v jejich souladu.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení