(Bez)významná anketa NSA

Anketa NSA

Pondělní oznámení výsledků "výzkumu" Míry popularity sportu v České republice 2020 od Národní sportovní agentury by bylo fajn téma pro zasmání k pivku v hospodě. Problém však je, že teď nemůžeme do hospody a navíc má jít o jedno z kritérii pro financování sportu.

Je určitě dobře, snažit se nastolit financování sportu co nejprůkaznější a nejspravedlivější. Problém však je, že tentokrát se jedná o skutečné šlápnutí vedle. Sportovní terminologií úplně zbytečný odkop do autu.

Výsledky výzkumu, který je spíše anketou s vypovídající hodnotou cen TýTý o české populární hudbě, jsou totiž slušně řečeno úsměvné. A nejde teď pouze o golf, který dostal na frak třeba od střelby z kuše.

Ať chceme nebo ne, fotbal je celosvětový fenomén. Nejsledovanější sport, který si navíc vyzkoušel snad každý kluk a nejspíše i každá holka, s nejpočetnější členskou základnou. Z výzkumu se ale dozvíme, že Češi raději sledují krasobruslení nebo atletiku. A raději než fotbal si zahrají třeba minigolf, šipky nebo sportovně zastřílí. Jasně.

Ty výsledky jsou jak z Marsu. Nedávají vůbec žádný smysl, za což může naprosto špatně nastavená metodika výzkumu. Na jejím základě pak vzniklo něco, nad čím lze pouze kroutit hlavou. (zakruťte si zde)

Fakt, že 5000 respondentů muselo ohodnotit všech 105 sportů známkou od 1 do 10, dal velkou šanci malým romantickým sportům, které sice většina dotázaných nikdy neviděla v televizi, natož naživo, ale ve vybájených pohádkových představách vypadaly neuvěřitelně atraktivně.

Pozitivní hodnocení bylo na světě.

Hůře na tom byly sporty, které často rozdělují společnost. Mají sice nejvíce fanoušků, ale ještě více těch, kteří je "nemusí". A je jedno, jestli se bavíme o fotbalu, golfu nebo třeba fenoménu poslední doby MMA, tedy smíšených bojových uměních, která dopadla naprosto směšně.

Množství jedniček srazilo fotbal v atraktivitě sledování na osmé místo, golf na 68. a MMA dokonce na 78. příčku ze 105 možných. Za takové bizáry, jako je silový trojboj, vodní motorismus, modelářství nebo jógu! 

Takže zatímco MMA vyprodávalo před pandemií koronaviru nejen O2 arénu a o vodním pólu jste se dočetli maximálně, když dostal někdo trest za to, že někoho zatahal pod vodou v lepším případě za vlasy, teď jsme zjistili, že Češi raději právě vodní pólo, střelbu z kuše nebo potápění.

Zaráží mě, že někomu není hloupé takové výsledky vůbec vydat. Ještě zarážející je se jimi ale chlubit jako jedním z kritérií s ohledem na rozdělování veřejných peněz.

Myslím, že v kuželkářských a bowlingových spolcích, které dokonce zvítězily v atraktivitě sportů s ohledem na jejich provozování, už cítí nové natištěné pětitisícovky. Také rád občas pošlu kouli do žlábku, ale většinou u toho dám nějaké to pivko a půl kila Buffalo Wings. A zpotím se maximálně při cestě pro další rundu na bar.

Jestli tento výzkum má být skutečně jedním z kritérií na přerozdělování veřejných peněz, je to jen další krok na české cestě do celosvětového sportovního zapomnění. Ale třeba díky tomu budeme mistři střední Evropy v minigolfu.

Hrozně rád bych viděl výsledky, ve kterých by dotazovaní nehodnotili všechny sporty, ale měli třeba vypsat své TOP 10. Nebo klidně i TOP 20. Mám dojem, že estetická skupinová gymnastika by v tom případě nebyla 32. nejatraktivnějším sportem mezi Čechy.

Spíše by v tom seznamu nebyla vůbec.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení