Golf u Čechů propadl, atraktivnější je i střelba z kuše

Ilustrační foto

Nelichotivé výsledky pro golf vyplývají z říjnového výzkumu Národní sportovní agentury (NSA) ohledně atraktivnosti jednotlivých sportů mezi Čechy. Golf se totiž umístil na místech, která mu rozhodně nesluší. A to především v případě jeho sledování.

Národní sportovní agentura v rámci výzkumu zjišťovala vztah Čechů ke sportu, a jak jsou podle nich jednotlivé sporty atraktivní z diváckého pohledu a z pohledu jejich aktivního provozování.

Golf bohužel na předních příčkách nehledejte.

Ze 105 vybraných sportů, které jsou reprezentovány národními sportovními svazy v ČR, se golf umístil na 31. místě z hlediska atraktivity aktivním provozováním a až na 68. místě v pasivním sledování.

Výzkumu se účastnilo celkem 5 tisíc respondentů a byli vybráni tak, aby představovali reprezentativní vzorek české společnosti. Pro golf mohou být nelichotivé výsledky nepříjemné především z toho důvodu, že NSA ho zařadí mezi kritéria pro rozdělování financí v rámci výzvy Podpora sportovních svazů 2021.

"Jeden z cílů při založení Národní sportovní agentury bylo nastavení transparentních pravidel a kritérií při rozdělování dotací. Dotace sportovním svazům jsou nyní rozdělovány na základě velkého množství kritérií, mezi které patří například počet aktivních členů nebo velikost mládežnické základny. Nově mezi kritéria patří i zmíněný průzkum popularity sportů," uvádí předseda NSA Milan Hnilička.

Respondenti jednotlivé sporty hodnotili ze dvou hledisek. Za prvé podle toho, do jaké míry jsou pro ně atraktivní z pohledu diváka. A za druhé z hlediska toho, že by se jim sami aktivně věnovali.

Sporty hodnotili na škále od 1 (nejméně atraktivní) do 10 (nejvíce atraktivní) a následně byl pro všechny sporty vypočítán průměr jejich atraktivity z diváckého pohledu a z pohledu jejich aktivního provozování.

Golf získal v rámci aktivního provozování průměrnou známku 3.73, u pasivního sledování to bylo 3.9. Především u pasivního sledování se tak umístil za celou řadou někdy naprosto minoritních sportů, v obou statistikách pak byl třeba za střelbou z kuše (3.92 a 3.94).

Zajímavostí je, že v anketě aktivního provozování si velmi dobře vedl minigolf, který obsadil celkovou 13. příčku (4.53). Děkuje za to především mužům "nesportovcům" ve věku nad 45 let.

Jestli pak z anekty vyplývá pro golf alespoň něco pozitivního, tak fakt, že není zařazen mezi nejnákladnější sporty, jak se mu často přisuzuje. Zařazen byl do třetí skupiny z pěti po bok třeba tenisu, ledního hokeje, krasobruslení nebo, ano, tušíte správně, střelby z kuše.

Kompletní výsledky ankety NSA naleznete zde.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení