Jak na golfový trénink díky statistikám. Vizi ČGF odhalila Melichová

celá fotogalerie (8) » Jana Melichová

Amatérka Jana Melichová byla jednou ze sedmi českých hráček, které prošly na domácím turnaji Ladies European Tour v Berouně koncem srpna cutem. Celkově si s parem došla pro dělené 47. místo, po turnaji navíc odhalila, jak se na akci připravovalo ve svém tréninku a jak pracuje se statistikami. To vše díky nové aplikaci Bryson, v rámci které si vede detailní tréninkový deník a statistiky ze hry.

Na té už několik měsíců pracuje tým Tomáše Vrbického, který stojí také za informačním systémem pro golfové kluby GolferIS. Nyní se ale vrhnul na digitalizaci celého tréninkového procesu v českém a slovenském golfu. Aplikaci TCM.golf používá pro organizaci práce s mládeží a komunikaci mezi rodiči, hráči a trenéry už téměř padesát golfových klubů.

Fotogalerie

Zobrazit všechny fotografie (8)

Ve spolupráci s Českou golfovou federaci pak vzniká verze Bryson. Ta je zaměřena na organizaci sportovního úseku ČGF v rámci regionálních a národních tréninkových skupin. Cílem je využití dat ze hry a tréninku talentovaných hráčů pro efektivnější a cílenější plánování sportovní přípravy. Tím hlavním cílem je pak samozřejmě růst sportovní výkonnosti jednotlivců a celku. Bez sofistikované práce s daty se dnes už sport jednoduše neobejde.

Aplikace TCM.golf a Bryson mají ambice udávat v tomto ohledu trendy v golfovém odvětví. Zájem o aplikaci už projevila také Slovenská golfová asociace, která začíná s daty po vzoru ČGF také pracovat. Právě aplikaci Bryson využívá také 94. hráčka světového amatérského žebříčku WAGR.

"Jsem ráda, že mám možnost pracovat s touto aplikací. Líbí se mi, že se federace snaží zmodernizovat tréninkový systém a nastavit standardy tréninku již od spodního patra tréninkové pyramidy. Práce s ucelenými daty o tréninku a hře může jistě přinést zefektivnění celého procesu a ve finále také růst sportovní výkonnosti," myslí si Melichová.

Ta si nemůže novou součást své golfové přípravy vynachválit: "Díky reprezentačním výjezdům, které jsem absolvovala, a studiu na Old Dominion University v USA, mám přehled, s jakými nástroji pracují jiné reprezentační týmy a univerzity. Na podobně sofistikovanou aplikaci, jakou má nyní k dispozici ČGF, jsem ale dosud nenarazila."

Melichová tak má momentálně svou hru skutečně pod kontrolou a nedává pouze na své dojmy, které jak všichni víme, bývají občas nepřesné nebo dokonce zcestné. Nyní má vše černé na bílém.

A tak ví, kolik času ve svém tréninku věnovala jaké činnosti. Jako třeba před turnajem v Berouně (detail zde).

"Zadání tréninku je v mobilu velmi rychlé a intuitivní. Po turnaji jsem byla překvapená, jak málo jsem se v týdnu věnovala tréninku krátké hry a krátkých želez. Velmi také oceňuji sledování času, který trávím na drivingu a na cvičných plochách proti času, který věnuji přípravě přímo na hřišti. Snažím se dlouhodobě více upřednostňovat přípravu na hřišti proti drilu na driving range," prozradila Melichová.

Ta také zjišťuje, že data z aplikace jí jasně definují, na čem by se měla v tréninku zaměřit: "Nejvíc mě ale zaujala možnost hledat souvislosti mezi výstupy z tréninkového deníku herními statistikami. Těším se, že si budu moci v dlouhodobém horizontu ověřit dopad určitých tréninkových postupů na statistické ukazatele ze hry. Tréninkový deník jsem dosud dlouhodobě a koncepčně nepoužívala. Jsem spíše pocitová hráčka a jsem zvědavá, co mi získané informace odkryjí a přinesou."

V současné době již aplikaci Bryson používají ČGF a SKGA v testovacím režimu, například na probíhajícím mistrovství Evropy žen ve Švédsku.

Aplikace TCM.golf, kterou využívají jednotlivé kluby, přitom není určena pouze těm nejlepším výkonnostním hráčům, svou hru díky ní může zlepšit kdokoliv. V současné době si tréninkový deník v aplikaci TCM.golf vedou stovky dětí a obdobný počet jich zadává statistiky ze hry.

Záleží na každém hráči, jak detailní statistiku si povede. Samozřejmě jsou velké rozdíly ať už dané věkem hráčů nebo jejich výkonností a četností tréninku. Bez základních statistických výstupů ale nemůže hráč vědět, kde jsou jeho skutečné slabiny a na jaké části své hry zapracovat.

Točí se tak často v bludném kruhu a golf ho může přestávat bavit, protože se nikam výkonnostně neposouvá.

"Statistiky ze tří kol na LET mi ukázaly, kde jsou mé slabiny a na co se zaměřit. Pomohly mi odkrýt určité tendence, o kterých jsem nevěděla a jsem zvědavá, zda se potvrdí dlouhodobě. Například jsem na turnaji minula 7krát fairway a vždy vlevo," přidává Melichová jednu zajímavost.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení