Spilková si užívá obyčejností, Česko poznává skrze malé pivo

Klára Spilková

Stejně jako většina profesionálních golfistek a sportovců vůbec má nečekané volno. Na rozdíl od jiných ho však nepřežívá, ale spíše si ho užívá. Klára Spilková využila přerušení LPGA nejen k poznání své vlasti, ale i dalšímu sebepoznání. Golf si pak v posledních týdnech užívá, jako dlouho ne. Už brzy se ale vrátí do práce, restart zámořského okruhu se blíží.

Dojde k němu možná už za necelé dva měsíce, kdy se má koncem července uskutečnit Marathon Classic v Ohiu. Pokud by na něj nedošlo, jsou na srpen naplánovány tři akce v Evropě – jedna ve Francii a dvě ve Skotsku. Z toho dvakrát by šlo hned o turnaj kategorie major…

Ať už to dopadne jakkoliv, dlouhodobě nejlepší česká golfistka se letos nemusí soustředit na udržení karty na LPGA pro další sezonu, do roku 2021 si totiž hráčky přenesou své letošní kategorie.

Ve zbytku aktuální sezony by přitom už nemusela využívat z případných zdravotních důvodů služeb kedíka, to však Spilková neřeší: "Mám svého stálého a budu s ním hrát i letos."

Čekání na restart sezony si pak 25letá Češka zpříjemnila také charitativní činností, když se zapojila hned do několika projektů.

Když jsme spolu mluvili, jela zrovna na Albatross na partičku golfu s Jiřím Kornem. Dva golfisté za hru s nimi totiž v rámci projektu Hrajeme a pomáháme poslali na dobrou věc 31 500 korun, když celkově Spilková "přispěla" skoro osmdesáti tisíci.

"Už dlouho jsem přemýšlela nad tím, že bych chtěla udělat nějakou charitu. Loni na to nebyla vůbec žádná energie ani čas, když jsem začínala nový život za mořem, ale jakmile přišla letos karanténa, tak jsem si řekla, že by bylo fajn něco podpořit," přiznává své dlouhodobě dobročinné plány, na které nyní konečně mohlo dojít.

Jaké byly poslední tři měsíce nečekaného volna?
Zezačátku to bylo trochu divoké. Nikdo jsme nevěděli, jak dlouho to bude trvat, což bylo trochu náročné. Na druhou stranu mohl člověk úplně vypnout, což bylo naopak fajn. Teď už se zase pořád něco děje, chodím hodně hrát, cvičím a mám také spoustu sponzorských aktivit. K tomu jezdím na výlety, chci všechno stihnout. Rozhodně se nenudím.

Co nového jste se při cestování po Česku o své vlasti dozvěděla?
Nikdy by mě ani nenapadlo, že má Česká republika tolik hospod. Hospodu tady člověk najde úplně všude, i když je prakticky uprostřed lesa daleko od civilizace. Vždycky je tam nějaká hospoda a já se mohla začít učit pít pivo.

Škoda, že v posledních týdnech musely být zavřené.
Fungovaly alespoň zahrádky, nebo tam pivo nabízeli take away. Mohla jsem tak poznávat krásy Česka skrze malé pivo.

Zachutnalo vám nějaké více než ostatní?
Pivo mám ráda méně hořké. Naposledy jsme byli v Pivovaru Řevnice, a tam mají vážně dobrou desítku. Jako nový znalec mohu jen doporučit. (smích) Je to celkově fajn odlehčení, vše beru jako jakýsi refresh těla i mysli. Člověk si teď může užívat obyčejné věci.

Na který výlet nejraději vzpomínáte?
Byla jsem na více místech, většinou šlo o jednodenní výlety. Nedávno jsem ale byla s kamarádkou v Krušných horách, kde jsme přespávaly v autě. To bylo docela dobrodružné, i tím, že tam nebylo tolik lidí. Každý výlet však má něco do sebe.

Doba výletování ale brzy skončí, protože restart LPGA se blíží. Bylo těžké se adaptovat na dlouhé přípravné období, u kterého zatím není přesně jasné, kdy bude konec?
Ani mi to tak nepřijde. Od chvíle, kdy se u nás může hrát, tak prakticky pořád hraju se známými a kamarády. Spoustu času jsem strávila na mnoha hřištích v České republice, což je také docela osvěžující. A hrála jsem nyní také hodně jen pro radost, což bylo hrozně fajn. Měla jsme možnost si jít jen tak zahrát, což mi trochu chybělo, protože normálně se člověk pořád na něco připravuje a přemýšlí o tom, kde bude mít další týden turnaj.

A začínáte už se připravovat na restart?
Zatím je to takový mix. Chodím hrát, do toho trénuji, co na hřišti zjistím, že je potřeba. Řeším to se svým novým trenérem Američanem Gregem Lavoiem, se kterým jsem v kontaktu každý týden. Do toho člověk může více pracovat na věcech, na které by třeba jinak neměl čas, což se hodí.

O co právě teď jde ve vašem případě?
U mě je to hlavně fyzička, protože během klasické sezony je to trochu náročnější. Dávám teď hodně prostor svému tělu a učím se, jak pracuje, co mi vyhovuje… To se snažím dělat odjakživa, ale nyní je to intenzivnější.

Tušíte, kdy vám skončí aktuální česká pohoda a poletíte zpátky do USA?
Nevím. Zatím se asi úplně přesně neví, kdy se začne, takže se nestresuji tím, kdy odletím. Osobně si myslím, že to bude ještě trochu jinak, než to nyní oficiálně je. Nyní bychom měly letět na jeden turnaj do Ameriky, a pak se vrátit zpátky do Evropy, což snad ani není možné, takže ještě podle mě uvidíme, jak to celé bude. Turnaje by se v červenci už nejspíše mohly konat v pohodě, ale problémem bude cestování z jedné země do druhé. Uvidíme.

Lze ještě aktuální sezonu vůbec brát jako klasickou sezonu, nebo to bude spíše příprava na tu další?
Dlouhodobě se snažím soustředit na turnaj po turnaji, jdu kolo od kola. A na tom se nic nezmění ani teď. Až začneme hrát, tak budu ráda a budu to brát tak, jak to je. Nikdy se nesnažím dívat příliš dopředu a stejně tomu tak je teď. Co přijde, přijde.

Pokusíte se odehrát maximum zbývajících turnajů, nebo se budete i šetřit s ohledem na dlouhou pauzu a následný nahuštěný program?
Myslím, že turnajů bude ještě letos hodně, a zároveň na ně budeme dobře fyzicky připravené, protože v karanténě dlouho nešlo dělat nic jiného než třikrát denně cvičit. Stejně si ale budu dávat minimálně po třech odehraných týdnech pauzu, mám to tak ráda a myslím, že se toho budu držet. Uvidíme, jak budou turnaje vycházet, ale mám za to, že i s ohledem do budoucna je lepší pauzy držet, protože pokud chci hrát dalších deset let, tak musím přemýšlet dlouhodobě. Aby tělo vydrželo.

Co pozitivního přinesly poslední měsíce ovlivnění pandemií koronaviru?
Je to spousta věcí, to tu budeme do zítra! Od začátku jsem vše brala tak, že to tak má být. Pro všechny to byl samozřejmě šok, ale najednou jsme měli všichni čas vyřešit si nějaké osobní věci. Vedle toho si i naše planeta trochu odpočinula, což je hned vidět. Věřím tomu, že kdybychom dali naší zemi rok pauzu, trochu odpočinek a zvolnili bychom, tak by to bylo hned znát.

A co vaše osobní planeta?
Mně se do života vrátila trochu obyčejnost. Přeci jen, jak odmala cestuji a třeba dětství jsem neměla takové, jako moji vrstevníci, tak nyní objevuji radost z pro někoho třeba obyčejných věcí. Jezdila jsem na kole, na bruslích, trávila spoustu času v přírodě, což je pro mě neuvěřitelně obohacující a člověk načerpá energii. A třeba i pozná, že je zde něco důležitějšího než se pořád za něčím hnát.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení