ČGF radí: Hrajte ve 4 a klidně i "turnaje". Jak je to nyní s WC?

Ilustrační foto

V pondělí 20. dubna dochází k dalšímu uvolnění vládních opatření ohledně pandemie koronaviru COVID-19, která se pozitivně dotknou také golfu! Podle právní komise České golfové federace je nově možné hrát ve flightech po čtyřech a dokonce se účastnit i "turnajů".

Právní komise ČGF ve stanovisku, které vydala na svém webu v neděli odpoledne, upozorňuje, že Mimořádná opatření se neustále mění. A že co platilo třeba 15. dubna, už o pět dní později platit nemusí.

Pro golfisty to tentokrát především znamená, že už nebudou muset vyrážet na golf pouze ve dvou hráčích, což bylo doteď nutné, pokud tedy nebyly ze stejné domácnosti. A končí i nutné rozestupy mezi flighty.

"Lze tak bez dalšího shrnout, že od 20. 4. 2020 lze hrát golf – za dodržování všeobecně známých omezení (skupinky max. dvou hráčů s výjimkou členů domácnosti, distance dva metry nebo jinak roušky atd.) - ve flightech podle Pravidel golfu a bez nutnosti změny průchodnosti hřišť, tedy bez nutnosti 'vynechávání' startovních časů. Je pouze nutné dbát toho, aby hráči a skupinky hráčů dodržovali rozestupy – typicky na startu, na odpalištích, na greenech a při hledání," stojí ve stanovisku.

Z mimořádného opatření totiž vypadlo výslovné omezení dvou hráčů ve flightu a golfisté se tak na hřišti mohou chovat tak, jako kdekoliv jinde. Pokud budou dodržovat všeobecná nařízení, nic jim ani hřištím nehrozí.

Od pondělí navíc mohou využívat v rámci hřišť a resortů místní WC, pokud bude zajištěn režim tak, aby se ve vnitřních prostorech nepotkávalo více osob. Hřiště a resorty také musí zajistit zvýšená hygienická opatření, zejména dezinfekci rukou, ale také míst, kterých se ruce dotýkají.

Ostatní vnitřní prostory jsou i nadále uzavřeny včetně restaurací. Ty tak mohou i nadále obsluhovat hosty pouze skrze výdejní okénko, nově ale mohou nabízet i potraviny k bezprostřední konzumaci.

Hráči je ale mohou v "nezbytně nutných případech" konzumovat minimálně 10 metrů od výdejního okénka. Do svého panini, burgeru nebo párku v rohlíku se tak hladově zakousněte až po deseti krocích!

Od pondělí také mohou profesionální sportovci trénovat za dodržení přesně daných podmínek v menších skupinkách do 8 osob. Amatéři tak i podle Právní komise ČGF mohou i nadále využívat trenéry pouze jako jednotlivci a trénovat tzv. "face to face".

"Ve světle vyvíjejícího a zpřesňujícího se legislativního rámce je tedy třeba nadále vycházet z toho, že v tuto chvíli je amatérským hráčům golfu povoleno výhradně individuální sportování," upozorňuje stanovisko, že výkonnostní hráči, tedy ani nejlepší čeští amatéři a amatérky, ve skupinkách stále trénovat nemohou.

Mohou však díky úpravě pravidel pro "koronavirové období" mezi sebou soutěžit v rámci nesoutěžních výsledků hraných v jeden den na jednom hřišti. I zde ČGF dává návod, jak se k celé situaci postavit.

"Hráč dopředu nahlásí, že půjde hrát na úpravu hendikepu. Po dokončení hry mu recepce zadá do systému skóre, server ČGF spočítá výsledek a zaktualizuje jeho hendikep. Jestliže si tímto způsobem v ten samý den půjde zahrát třeba 50 lidí a večer, dálkově, někdo uhrané výsledky seřadí do tabulky (ať už podle Stbl bodů nebo podle ran brutto či netto), tak taková skupina 'na dálku, bezkontaktně soutěžících hráčů' má pořadí. Ceny si mohou rozeslat poštou a případný ceremoniál v dnešní době rovněž není problém nahrát doma a rozeslat všem zainteresovaným, či dokonce vysílat online. Toto vše lze – výhradně však jako neorganizovanou individuální sportovní činnost," upozorňuje ústy svého předsedy Karla Čelikovského Právní komise ČGF.

Ta ale zároveň dodává, že případné "vypisování" turnajů, jejich organizace nebo dokonce vybírání peněz za jejich konání je činnost v rozporu s vyhlášenými Mimořádnými opatřeními MZČR.

"Z praktického hlediska je zřejmé, že zpracování nesoutěžního výsledku administrativními pracovníky klubu majícími přístup na server ČGF představuje zvýšenou zátěž a při velkém množství individuálních požadavků způsobí zpomalení práce recepce. Nebude tedy porušením Mimořádných opatření, jestliže si recepce 'ulehčí' práci tím, že z důvodu hromadné administrace daný den nebo odpoledne vyhlásí jako třeba 'Hendikepové odpoledne' a hromadně zpracuje výsledky," stojí závěrem stanoviska Právní komise ČGF.

Kompletní stanovisko Právní komise ČGF naleznete zde

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení