Hnilička chce vyjednat výjimku golfu. Sportování je důležité, říká
Současná situace rozhodně není jednoduchá, určitě je potřeba, aby se celý svět co nejrychleji vypořádal s pandemií koronaviru COVID-19, ale přesto cítí golfisté pořádnou „křivdu“. Zatímco po lesích se mohou procházet prakticky nekontrolovaně stovky lidí, oni na golf vyrazit nemohou. Příliš logické to přitom rozhodně není. Teď by to chtěl změnit Milan Hnilička, předseda Národní sportovní agentury (NSA).
Autor: haf, 31.03.2020 11:25
I on se nepřímo pozastavuje nad tím, proč není možné využívat otevřená venkovní sportoviště, na kterých lze eliminovat kontakt s ostatními lidmi. O to více ve chvíli, kdy lidem v rámci karantény chybí jakákoliv aktivita.
Hnilička jako šéf NSA bude lobovat za to, aby se některá sportoviště lidem co nejdříve otevřela. "Nabízí se golf, cyklistika nebo jakási turistika, což se už dnes děje," řekl pro Českou televizi.
"Teď se ukazuje, jak je sportování pro obyvatele důležité. Když jsme teď zavření doma či v práci, zjišťujeme, jak nám pohyb chybí a je důležitý i pro psychickou stránku,“ dodal bývalý skvělý hokejový gólman, který na posledním Večeru českého golfu loni v prosinci předal cenu pro nejlepšího profesionála uplynulé sezony Stanislavu Matušovi.
Sám Hnilička přitom zmiňuje další dopady, které uzavření venkovních sportovišť má. "Ekonomické dopady pro sportovní prostředí jsou opravdu drtivé," říká k celé situaci.
Co se týče golfu, jsou to především hřiště a kluby, které počítají na začátku sezony nepříjemné ztráty. Ale nejen ty, jsou zde další přidružené aktivity, jako například golfové série, samostatné turnaje nebo třeba restaurace.
Kdyby na golfová hřiště mohl přijít třeba i jen omezený počet lidí denně, aby se naprosto eliminovala možnost potkat se s více jak svým herním partnerem, byla by to výrazná finanční, ale i psychologická vzpruha pro všechny v golfovém prostředí.
"Víme, že je 25 až 30 tisíc přímých zaměstnanců ve sportu. V návazných úvazcích je 170 tisíc pozic," dodal Hnilička k tomu, o kolik se jedná lidí v rámci celého českého sportu. V golfu s více jak stovkou hřišť se bude jednat o tisíce lidí, kteří jsou současnou situací ohroženi.
Nezbývá než doufat, že bude Hnilička se svou snahou úspěšný a golfisté budou moci co nejdříve vyrazit na hřiště. Nejen pro svoji potěchu, ale aby také svou aktivitou pomohli znovu nastartovat celé prostředí. Dokud se tak nestane, mohou tak učinit virtuálně třeba zde.