Lieser si užívá dcery a říká: Nemám jak si teď pokazit švih

Ondřej Lieser

Sezona se pro něho ani pořádně nerozjela, a už stejně jako většina profesionálních golfistů nemá kde hrát a čeká, kdy se nejen golfový svět vrátí do normálu. Ondřej Lieser si loni uhrál na Pro Golf Tour kartu na Challenge Tour a letos chtěl zabojovat o olympiádu, místo toho však puttuje v garáži.

Ještě než celý svět zasáhla pandemie koronaviru COVID-19, stihl odehrát dva turnaje Pro Golf Tour v Egyptě, na kterých skončil třináctý a dělený čtyřiadvacátý. A měl po nich celkem dobrý pocit.

"Na začátku sezony jsem odehrál dva turnaje v Egyptě, od kterých jsem se mohl odrazit a začít na něčem pracovat. Teď se bohužel ukazuje, že to bylo trochu zbytečné, co se dá dělat," vrací se k turnajům Red Sea Egyptian a Red Sea Ain Sokhna Classic. 

Na přelomu března a dubna měl v plánu odehrát dva turnaje Pro Golf Tour v Maroku, aby zjistil, na čem má zapracovat před ostrým květnovým startem Challenge Tour.

Už to však nestihl. Pro Golf Tour nakonec zrušila všechny čtyři zbývající marocké turnaje a ani v případě Challenge Tour není jasné, kdy se znovu rozběhne. Podle plánu určitě ne.

"Do Maroka jsme chtěli je společně se Standou (Matušem). Když jsem ale sledoval, jak se vše vyvíjí, tak jsem mu zavolal, že asi nejedeme. On byl ještě optimistický, že to nějak dopadne, ale patnáct minut na to se zavřely hranice, tak bylo jasné, že  vážně nejedeme," vzpomíná.

Tehdy ještě netušil, tak jako málokdo, kam až se situace posune: "Nečekal jsem, že se to bude vyvíjet až takhle zostra. Navíc jsem si myslel, že budou spíše nějaká společná opatření v rámci Evropské unie, a ne, že to bude každý stát řešit po svém."

Stejně jako ostatní profesionální golfisté tak má momentálně jedinou jistotu, a to, že se nemusí soustředit na olympijskou kvalifikaci. Letní olympiáda v Tokiu totiž byla v úterý přesunuta na příští rok a jaký bude nový systém kvalifikace zatím není jasné.

Co tedy Ondřej Lieser momentálně dělá?

"Neskutečně si užívám čas se svojí rodinou, hlavně dcerou. Když jsem plánoval sezonu a tušil, jaká bude, tak by mě ani nenapadlo, kolik na sebe budeme mít času. Užívám si to od rána do večera. Ano, je to někdy náročné, ale na druhou stranu krásné," říká otec brzy roční Elizabeth.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dnes už je to 6 měsíců co moje žena přivedla na svět naši dceru Elizabeth! Miluju Vás! 

Příspěvek sdílený Ondra Lieser (@ondralieser),

Domácí indoor si zatím neudělal: "Snažím se v garáži puttovat, mám věci na cvičení… Neříkám, že je to úplně pravidelné, ale snažím se udržovat v kondici. Navíc, malá má už skoro devět kilo, takže posilování mám dost."

Co se týče golfu, tak v lednu v Egyptě si potvrdil, že to, na čem přes zimu pracoval, funguje. 

"Švihal jsem dobře, takže to bude pouze o tom, to zase zajet, což bude počítám tak týden. Spíše to beru tak, že momentálně se nemám jak švihově pokazit. Měl jsem ale slabiny v puttování, na čemž i v současných domácích podmínkách mohu zapracovat. Dobré je, že člověk vlastně nemůže ani dělat nic jiného," hodnotí Lieser.

I on se přitom musí vyrovnávat se situací, kdy kvůli absenci turnajů nemá příjmy z jejich prize money. A zatím netuší, kdy si o další šek v roce 2020 bude moci zahrát. Doufá, že brzy, ale teď je na prvním místě zdraví.

"My golfisté nejsme jediní, kdo řeší výpadek příjmů.  Samozřejmě, jsme v úsporném režimu, jako všichni, ale já díky spolupráci s týmem Golf Geum určité jistoty mám a to je super. Každý se s tím musí nějak vyrovnat, my jako OSVČ o to více," říká Ondřej Lieser smířeně a dodává: "Čekám, co se bude dít. Jestli přijde všem, kterých se to dotklo, nějaká pomoc a kompenzace od státu. Rozhodně jsou určitá opatření na místě, ale vláda by neměla jen zakazovat, měla by teď i pomáhat, protože je hodně lidí, pro které to může být likvidační."

Pokud by se měl pustit do předpovídání toho, jaký bude v golfu další vývoj, tak si myslí, že jako první se rozjedou místní lokální série, což u nás znamená především Pro Golf Tour, která se kromě domovského Německa hraje také u nás, v Rakousku nebo Polsku. 

"Není na ně potřeba takové zajištění, jako třeba u Czech Masters nebo turnajů Challenge Tour. Je možné je udělat ze dne na den. Vůbec ale netuším, kdy zase budeme hrát. Nemyslím si, že by to muselo být až za tak dlouho, jak se všeobecně říká. Ale samozřejmě bude záležet na tom jak se situace vyvine a  jak dlouho nám nechají zavřené hranice," snaží se vidět budoucnost alespoň trochu optimisticky.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení