České naděje odklad OH nepřekvapil, co pro ně znamená?

Klára Spilková

Úterní rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru ohledně odložení 32. Letních olympijských her, které se měly letos uskutečnit v japonském Tokiu, překvapilo málokoho. V šoku rozhodně nejsou ani největší české olympijské golfové naděje. Co to pro ně znamená?

Klára Spilková si užila olympijský golfový turnaj už před čtyřmi roky, kdy se golf vrátil v brazilském Rio de Janeiru pod pět kruhů po dlouhých 112 letech. A letos byla opět velmi blízko tomu, stát se olympioničkou.

V posledním vydání kvalifikačního žebříčku se držela na 48. místě a velmi pravděpodobně by se do léta udržela v TOP 60 redukovaného světového pořadí. To už ale momentálně není směroplatné.

"Některé věci nemůžete ovlivnit. Vzhledem k vývoji posledních týdnů se s tím dalo počítat. Do poslední chvíle doufáte, že se situace zlepší, ale v tomto případě se nedá nic dělat," vzkázala smířeně nejlepší česká golfistka, které patří v Rolex Rankings 240. pozice.

Jelikož jsou světové golfové žebříčky nyní "u ledu", nějaký čas se na tom ani nic nezmění. Spilková to ale neřeší a odklad olympiády chápe: "Teď jsou mnohem důležitější priority. Je to správný krok, nebylo vyhnutí."

"U nás v golfu je to naštěstí trochu jiné než v ostatních sportech. Samozřejmě, že olympiáda je vrcholná sportovní událost, ale my máme v golfu spoustu dalších velkých turnajů," ví moc dobře 25letá Češka, že i bez olympiády čekají na golfisty i v roce 2020 jiné velké akce.

Snad na ně dojde co nejdříve a nejlepší světové série se brzy rozběhnou. Optimistické odhady hovoří, že by se tak mohlo stát už v červnu.

"Olympiáda je však něco speciálního, reprezentuji při ní naši zemi, nejen sebe. Výjimečné to bylo pro mě také v tom, že jsem mohla být u návratu golfu na olympijské hry v roce 2016," dodala Spilková, že olympijské hry mají samozřejmě vedle golfových majorů nebo TOP akcí své kouzlo.

Proto věří, že se jich v příštím roce zúčastní: "O to větší motivaci budu mít se připravit a kvalifikovat na olympijský turnaj v roce 2021. Přeji nám všem hlavně zdraví. To je nejdůležitější, vrátit se k normálnímu životu, k němuž bude pak patřit také olympiáda. Věřím, že to bude ještě větší oslava sportu a života než kdykoli předtím, protože svět se určitě změní."

V účast na hrách v Tokiu mohl díky svým posledním dvěma úspěšným sezonám na Pro Golf Tour doufat také Ondřej Lieser, kterému aktuálně patří ve světovém pořadí 571. příčka.

Ke kvalifikaci na olympijské hry si potřeboval v první polovině tohoto roku polepšit minimálně do elitní třístovky žebříčku, neměl ale jak získávat body. Na turnaje Challenge Tour v JAR se svou kategorií nedostal, a když chtěl naskočit na Pro Golf Tour, přišla pandemie koronaviru COVID-19.

I proto může pro něho odklad olympiády v Tokiu znamenat větší šanci na kvalifikování se. Otázkou je, jaký bude nově klíč.

"Minimálně odklad byl úplně jasný. Že se olympiáda nebude hrát letos bylo celkem na tuty. Když si vezmu, jak dlouho řešili, zda se vůbec bude hrát, tak si asi i na nějaké další informace počkáme," nechce Lieser předbíhat ohledně toho, jak bude nově kvalifikace vypadat.

Logicky se tváří krok, že by byla prodloužena podle toho, kdy se bude hry v Tokiu definitivně v příštím roce konat: "Uvidíme, jestli nám prodlouží kvalifikaci třeba o rok. To by ale samozřejmě uškodilo těm, kteří byli nyní jasně kvalifikovaní a za rok tam nemusí být."

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení