Matuš v šetřícím módu: Uvidíme, jak se golfová sféra vyčistí

Stanislav Matuš

Celosvětová pandemie koronaviru COVID-19 tvrdě dopadá na spoustu profesí a profesionální golfisté nejsou výjimkou. Prakticky nemají kde hrát, a tak nemohou vydělávat peníze. Je zde navíc pocit nejistoty, kdy se vše opět rozběhne. Pociťuje ho i Stanislav Matuš.

Ten si v loňské sezoně uhrál v Q-School plnou kartu na Challenge Tour a jako vůbec první Čech také oficiální status na European Tour. Místo možná zlomové sezony ale nastává pouze čekání, co bude.

European Tour ruší nebo odkládá jeden turnaj za druhým a podobné to začíná být na Challenge Tour, která se měla v květnu opět rozeběhnout po úvodních třech turnajích v Jižní Africe. Tak se ale nestane.

"Zprávy zatím nemáme žádné, vše je na vážkách. Když se na to člověk podívá selským rozumem a sleduje, co se děje ve Švýcarsku nebo Španělsku, tak úplně nemůže počítat s tím, že turnaje v květnu nebo červnu budou," říká otevřeně a smířeně Matuš.

Ve Švýcarsku by se mělo hrát na konci května, Challenge de Espaňa už byla přeložena na červenec. S ohledem na to, že pandemie koronaviru COVID-19 se ale po celém světě vlastně teprve rozbíhá...

"Uvidíme, co se bude dít, kdy sezona odstartuje nebo jestli vůbec a za jakých podmínek. Vše se každý den ubírá horším směrem pro nás pro všechny, nedá se nic dělat, musíme to překonat a snad se vše v půlce sezony rozběhne," věří český profesionál, že neztratí celý rok.

Matuš doufá, že v červenci nebo srpnu by se už mohlo hrát. Otázkou zůstává, jak to bude s cestováním, kolik hranic zůstane v nejbližších měsících zavřených a jaké budou platit restrikce ohledně volného pohybu.

Je jasné, že aktuální situace sezonu Challenge Tour výrazně ovlivní. Po nejen podle Matuše nešťastném startu v JAR, kde se konaly tři lukrativní turnaje, na které se ale kvůli spolupořádání se Sunshine Tour nemohly dostat všechny kategorie, se jedná o další ránu.

"Už ten začátek sezony, kam se dostala půlka kategorií z Challenge Tour, nebyl úplně férový, a teď, kdyby se mělo pokračovat od září… Uvidíme, co vymyslí. Určitě se snaží udělat to nejlepší, co mohou. Věřím, že se sezona rozeběhne, ať je alespoň motivace pro něco začít trénovat," říká Matuš.

Ten také moc dobře ví, že je ve hvězdách, kdo si vůbec bude moci z finančního hlediska dovolit zasáhnout do rozběhnuté sezony s nejistým výsledkem. Hráči totiž budou několik měsíců na suchu.

"Nejde jen o výdělky na turnajích, utíkají i sponzorské peníze. Většina smluv je podle reklamy, a když nehraji, tak reklama není. Uvidíme, jak se vyčistí golfová sféra. Nějak se to dá přežít, ale začíná to být těžší a těžší, a kdo nemá zázemí, nebo žije z měsíce na měsíc, v našem případě od turnaje k turnaji, tak to bude mít hodně složité," nezastírá Matuš.

A jak je na tom v tomto ohledu on? "Sám to pociťuji, jedu výrazně šetřící mód, ale je potřeba nacházet i nové cestičky. Je to velké trápení, a to hlavně v hlavě, když si uvědomujete, že ta doba čekání může být strašně dlouhá a není do čeho kopnout. Bude těžké do léta vydržet, ale v létě můžete zjistit, že jste na dně, vyprázdnění psychicky i finančně a těžko se bude sezona sama o sobě rozbíhat."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#stayhomechallenge nominees are @busak92 @ondralieser @lukassitniansky

Příspěvek sdílený Stanislav Matus (@stanislavmatus88),

Dílčí pozitivní zprávou posledních dní je, že může hrát na zavřených hřištích. Česká golfová federace si u Unie sportu potvrdila, že individuální sportovci mohou s potvrzením trénovat za zavřenými dveřmi, tedy vlastně chodit do práce. Týká se to však jen playing pro, učících profesionálu ne.

"To byla dobrá zpráva, pak ale napadl sníh. Uvidíme, jak dlouho karanténa bude trvat, ale určitý příslib samostatného tréninku tam je. Nebudeme muset pouze trénovat doma do sítě, nebo dělat chipovací soutěže z gauče," těší Matuše, který se přesunul z Prahy k rodičům na Moravu. "Na druhou stranu jsou to ale vlastně spíše problémy pro resorty, než nějaká radost nám pomoci. Musí se to domyslet. Papír ale v ruce mám, tak uvidíme, jak to půjde,“ dodává.

Karanténu v baráku se zahradou si užívá přeci jen o trochu více, než v pražském bytě. Čas může trávit s rodinou na zahradě, když počasí dovolí, lesy ideální na procházky nejsou daleko. A i příprava je zde jednodušší.

"Snažím se vymýšlet si sám program. Je to spousta kardia a domácího cvičení. Trochu lituji, že nemám domácí puttovací koberec. Moc tomu neholduji, když jsem doma, tak se snažím od golfu vypnout, ale teď by se to hodilo. Už mám něco vymyšleného u kamaráda, který provozuje svůj privátní driving společně s chipingem a puttingem. Jen to domyslet," uzavírá se svými nejbližšími plány, jak přečkat tento nejen golfový nečas.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení