Nová golfová liga odtajnila svůj koncept. Hráči jsou tajemstvím

Premier Golf League

Týdny se o chystané Premier Golf League mohlo jen spekulovat. Informací bylo minimum. Jediné, co se pořádně vědělo, bylo, že hráče láká na opravdu velký balík peněz podle všeho původem ze Saúdské Arábie. Před několika dny se však nová soutěž začala odhalovat.

Nejprve se objevil ověřený twitterový účet PGL a ve stejný den pak zveřejnil Rick Shiels další díl svého populárního golfového podcastu, ve kterém měl za hosta londýnského finančníka Andrewa Gardinera, kterého představil jako generálního ředitele PGL.

"Skutečná zkouška těch nejlepších," řekl o nové soutěži Gardiner, který je také ředitelem Barclays Capital. PGL vidí v budoucnu na vrcholu pyramidy golfových soutěží.

Gardiner představil mnoho detailů, z nichž některé byly prezentovány již dříve. Liga, která by měla být zahájena v lednu 2022, představí 48 hráčů soutěžících ve 12 čtyřčlenných týmech (podobně jako ve Formuli 1) v 18 turnajích bez cutu na 54 jamek. Každý o 10 milionů dolarů.

Akce se budou hrát na čtyřech kontinentech. Deset v USA, čtyři v Asii včetně jednoho na Blízkém východě, tři v Evropě a jeden v Austrálii. Sezóna proběhne od ledna do srpna a její termíny se nebudou krýt se čtyřmi majory.

Pokud jde o koexistenci s PGA Tour a s European Tour, Gardiner doufá, že dosáhne spolupráce. "Chceme, aby tento sport sledovalo co nejvíce lidí, protože věříme, že existuje souvislost mezi tím, kolik lidí bude sledovat golf a kolik lidí ho bude skutečně hrát," pravil.

Gardiner dodal, že PGL, která má podle něj silné finanční krytí, si vybudovala vztahy s mnoha lidmi v golfu, od sponzorů, televizních společností až po hráče. O konkrétních jménech, včetně Tigera Woodse a dalších hvězdách považovaných za životně důležité pro existenci ligy, ale odmítl hovořit.

"Stane se to, pokud si to všichni budou přát. A to zahrnuje i nejlepší hráče na světe," řekl Gardiner.

Od té doby, co se minulý měsíc poprvé objevily první informace o PGL, vyjádřilo se o projektu vícero hráčů. Phil Mickelson, který hrál s Gardinerem Pro-Am před Saudi International na PGA Tour, řekl, že ho tento nápad zaujal a nedávno dodal: "Hádám, že kolem The Players si už na to budu mít docela dobrý názor."

Phil Mickelson během Pro-Amu na Saudi International (Foto: GettyImages)

I Woods přiznal kontakty s PGL, ale zatím nedokázal zaujmout stanovisko. "Situaci sledujeme," řekl předminulý týden na Genesis Invitational.

Další hráči byli otevřenější. Charley Hoffman, nově zvolený předseda Hráčské poradní rady PGA Tour, uvedl, že jako nezávislý dodavatel by musel přemýšlet zejména o vysokých odměnách, ale nevěděl, zda by chtěl být vázán saúdskými penězi.

Jednou z věcí, kterou totiž Gardiner potvrdil, je, že do PGL je zapojený Fond veřejných investic Saúdské Arábie.

Další, kdo zaujal pevný postoj, je Bubba Watson. "Mě se to netýká, já hraju na PGA Tour," prohlásil. PGL rázně odmítl i Rory McIlroy, který ve svém stanovisku uvedl, že pokud by se nové soutěži upsal, přišel by o svobodu vybírat si turnaje podle svého.

Jeho slova Gardiner označil za "velmi zajímavá", přičemž nevypadal McIlroyovým komentářem příliš znepokojeně a evidentně ho nepovažuje za nějaký citelný problém pro své plány.

Kromě konkrétních jmen hráčů zatím zůstávají skrytá i pořadatelská místa, u kterých Gardiner naznačil, že dává přednost určité konzistenci. Také nemohl potvrdit, jestli se budou v PGL rozdávat body do světového žebříčku nebo jestli se chystá i ženská soutěž, ačkoliv by ho těšilo mít ji v budoucích plánech.

Jiné věci ale odhalil. Kanonový start v prvních dvou kolech, systém draftu, přestupní okno a postup a sestup podobný jako ve fotbalových soutěžích a koncept týmového šéfa, kdy hrající nebo nehrající kapitáni vyberou dva hráče ze svého týmu, kteří se budou v daný den započítávat do týmového pořadí, podobně jako když kouči na univerzitách v USA staví lineupy.

A pak je tu koncept play off. Po 17 turnajích bude korunován individuální šampion. Pro 18. finálový turnaj pak budou týmy nasazeny. Nejvýše nasazení by si vybrali soupeře pro druhé kolo. Gardiner to úplně nerozvedl, ale lze očekávat nějakého pavouka, který ve vyřazovacích soubojích určí konečného šampiona.

"Může se na to za pár týdnů zapomenout, nebo se za třicet let bude mluvit o tom, že jsme udělali změny, které byly dobré pro hru a udělaly ji silnější," dodal Gardiner závěrem.

Celý podcast si můžete poslechnout zde

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení