Mexiko trápí hráče vzduchem, DeChambeau pálí nelidsky daleko

Bryson DeChambeau

Vybraná společnost světových hvězd sešla se opět tento týden na akci WGC-Mexico Championship, turnaji, který má ve svém kalendáři jak PGA Tour, tak i European Tour. Z elitní světové dvacítky chybí jen pět hráčů, což samo o sobě slibuje skvělý golf, který si mohou od čtvrtka do neděle vychutnat i diváci Golf Channelu.

Brooks Koepka, Tiger Woods, Patrick Cantlay, Justin Rose a Tony Finau je ta pětice z TOP 20 světového žebříčku, která bude chybět. Jinak se ale do Club de Golf Chapultepec sjelo to nejlepší, co je v současné špičce světového golfu k mání, včetně světové jedničky Roryho McIlroye.

30letý rodák ze Severního Irska je podle bookemakerů hlavním favoritem. Aby ne, když nejhorším výsledkem v jeho dosavadních čtyřech turnajích v nové sezóně PGA Tour je dělené páté místo z minulého týdne z Riviery

Předtím byl dvakrát dělený třetí a jednou vyhrál v Číně rovněž na podniku WGC. Může se tak stát teprve třetím hráčem v historii, který by vyhrál dva turnaje WGC za sebou a druhým, který by zkompletoval WGC Slam, tedy vyhrál všechny čtyři turnaje této  druhé prestižní kategorie. Tím prvním byl v roce 2017 Dustin Johnson, který v Mexiku také nechybí.

Hřiště poblíž Mexico City dlouhé 6 716 metrů s parem 71 leží v nadmořské výšce od 2316 metrů nad mořem. Vysoká poloha s řidším vzduchem tak citelně prodlužuje rány, z čehož však nemá každý takovou radost, protože není snadné se tomu přizpůsobit.

Kdo z toho radost naopak má, a velkou, je Bryson DeChambeau. Ten už od příjezdu do dějiště turnaje tráví většinu času na drivingu nikoliv s jedním, ale hned se dvěma monitory za zády, na kterých se zobrazují data jeho ran. Jeho už tak šílené vzdálenosti dělá řídký vzduch ještě šílenější.

"Je to pro mě velká zábava. Hřiště to dělá opravdu krátké, ale to neznamená, že by to bylo jednoduché. To je špatná souvztažnost," pravil poté, co si v úterý jako obvykle hrál s čísly.

"Když jsem měl rychlost hlavy hole 300 kilometrů v hodině, letělo to 363 metrů carry (vzdálenost uražená pouze vzduchem). V normálním golfu je to absolutně nereálné, ale je zábavné tohle umět a jsem za to šťastný," baví DeChambeaua, který si přes zimní pauzu vypracoval tělo v posilovně.

Gary Woodland (foto: GettyImages)

Co je pro jednoho zábava může být postrachem pro druhé, protože jim to do hry vkládá prvek nejistoty. Mezi ně se počítá i Gary Woodland, který sice uvedl, že delší rány než obvykle mohou pomoci jeho egu, ale za vysokou cenu, když najednou nezná své přesné vzdálenosti.

"Když mám hrát 195 metrů, mám v hlavě pětku železo, ale tady to vychází na osmičku. Je to těžké," uvedl Woodland, kterému pro turnaj vypracoval jeho kedík speciální tabulku na přepočítávání vzdáleností. "Chci slyšet již přizpůsobená čísla. Vím, jak přesně mám švihnout," vysvětloval loňský šampion US Open, který od té doby čeká na další vítězství.

Jak se těm největším hvězdám podaří přizpůsobit své rány vysoké nadmořské výšce můžete jako vždy sledovat na Golf Channelu, který vysílá první dvě kola živě ve čtvrtek a v pátek od 20:00. Přímý přenos třetího kola začne v sobotu od 18:00, finálového kola pak v neděli od 19:00.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení