Zemřela Mickey Wrightová, legenda s nejkrásnějším švihem

Mickey Wright

V pondělí v 85 letech na srdeční selhání zemřela jedna z nejlepších golfistek historie Mary Kathryn "Mickey" Wrightová. Kromě toho, že vyhrála 82 turnajů na LPGA a 13 majorů, ji proslavil nádherný švih, tréninková píle a touha po dokonalosti.

Mnoho golfových odborníků i fanoušků pamětníků ji uctívají jako vůbec tu nejlepší ženu, která kdy hrála golf. Její genialita spočívala v tom, jak dovedla posedlost hrou, oddanost k ní a touhu po dokonalosti převést do tak elegantního provedení.

"V žádném případě nejsem nějaký odvážný bojovník," vyprávěla kdysi Wrightová. "Jen touha po dokonalosti mě motivovala k tomu dělat to lépe, než to kdy dělali ostatní. Takhle jednoduché to bylo. Trénovala jsem hodiny a hodiny. Trefovala jsem míče a pořád dokola," vzpomínala.

Její pracovní morálka ji pomohla k jednomu z nejlepších zápisů v historii. Seznam jejích úspěchů je o to působivější, když si uvědomíme, že přestala hrát ve 34 letech.

Vyhrála 82 turnajů na LPGA, více jich vyhrála jen Kathy Whitworthová (88). Zvítězila na 13 majorech. I v tomto pořadí je druhá za Patty Bergovou, která vyhrála o dva více. Čtyři z těchto titulů jsou z US Open, což je společně s Betsy Rawlsovou rekord.

Rekordem je také 13 vítězství v jedné sezóně, kterých dosáhla v roce 1963. O rok později vyhrála 11 turnajů, což je historicky druhý nejlepší výkon, který vyrovnala pouze Annika Sörenstamová.

Wrightová vyhrála také jako jediná žena v historii čtyři majory po sobě. Dva na konci roku 1961 a dva na začátku roku 1962. V letech 1960 – 1964 vyhrála pětkrát za sebou Vare Trophy za nejnižší průměrné skóre. Čtyři roky po sobě (1961 – 1964) vyhrála finanční žebříček.

V těchto letech byla naprosto dominantní, když vyhrála 44 turnajů.  14 po sobě jdoucích let neměla sezónu bez vítězství (1956 – 1969). Všechny tyto statistiky dohromady ji v očích mnohých staví do pozice nejlepší hráčky historie.

"Mickey byla ten nejlepší golfista, kterého jsme kdy měli a kterého jsem kdy viděla hrát," řekla o ní Betsy Rawlsová. I Kathy Whitworthová se před ní skláněla. "Byla tou nejlepší, kterou jsem kdy viděla ať mezi muži nebo ženami," prohlásila kdysi pro ESPN.

"Měla jsem tu čest hrát se Samem Sneadem, Jackem Nicklausem i Arnoldem Palmerem a dalšími. Nikdo z nich to ale nehrál tak, jako Mickey, prostě nikdo. Měla 82 vítězství, ale vyhrála by bez problémů přes 100, kdyby zůstala na Tour," pravila Whitworthová.

Ale nevychvalovali ji zdaleka jen ženy. "Má ten nejlepší golfový švih, který jsem kdy viděl," prohlásil o ní jednou Ben Hogan.

Wrightová navíc nebojovala jen na hřišti. Vyvinula se u ní nepříznivá reakce na sluneční světlo, měla odpor k létání. Kvůli problémům s nohou a dalším onemocněním se v roce 1969 rozhodla přestat hrát na plný úvazek.

Svou roli sehrál i fakt, že byla povahou velmi stydlivá a na veřejnosti se nikdy necítila dobře. V tomto „osobním nepohodlí“ se přitom dokázala stát nejlepší golfistkou historie. "Vždycky jsem se styděla. Díky tomu jsem byla na LPGA v obtížné situaci," prozradila jednou.

I po konci kariéry však nemohla přestat s hrou, kterou tak oddaně milovala. Stále měla plný kalendář klinik, exhibicí, přednášek, rozhovorů a dalších akcí, kterými propagovala LPGA a svůj sport jako takový.

"Získala jsem mnohá vítězství. Byla jsem s golfem hodně spjatá. Golf byl mojí součástí a já bych bez něj nebyla nic. Opravdu, až to někdy zacházelo do extrémů," svěřila Wrightová se ve svých pamětech.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení