DeChambeau jako důkaz. Vzdálenosti rostou i v posilovně

Bryson DeChambeau

Když vyšla před týdnem dlouho očekávaná studie R&A a USGA, která potvrdila, že délka ran je problémem golfu, mnozí tleskali, že se konečně bude něco dít. Jiní však její závěry kritizovali. Phil Mickelson poukázal na to, že v ní není zohledněno úsilí samotných hráčů a viníkem je pouze technika.

Jako důkaz použil Brysona DeChambeaua. Tento "důkaz" nyní chodí po Riviera Country Clubu, kde se připravuje na Genesis Invitational. Pohled na to, za jak krátkou dobu se z podprůměrně dlouhého hráče vypracoval v jednoho z největších ranařů, dává Mickelsonovi za pravdu.

Za těch pár měsíců, které mezi sezónami strávil DeChambeau v posilovně, se totiž technologie výrobců vybavení zase tolik kupředu pohnout nemohly. Rozhodně ne o tolik, aby přidaly konkrétně jednomu hráči několik desítek metrů na délce.

DeChambeau ukázal hmatatelné důkazy o nové délce svých ran i v Rivieře, kde v úterý zkoušel přepálit ochrannou síť na konci driving range. Podle svých odhadů na to potřeboval ránu dlouhou zhruba 230 metrů carry.

Minulý rok, když byl ještě obyčejným smrtelníkem, tu jeho míčky neškodně plácly doprostřed sítě. Nyní jeho úžasné rány poutaly pozornost jeho spoluhráčů, kteří se nestačili divit.

"Hele drž se na drivingu, jo," houkl na DeChambeaua Kevin Na, když procházel kolem. "To nemám v úmyslu brácho," odposlechl pohotovou odpověď reportér Kevin Lavner z Golf Channelu.

DeChambeauovy míčky mizely nad sítí, když do nich hlava hole bušila neskutečnou rychlostí atakující 300 km/h. Pokaždé, když to bylo přes 300, Američan při pohledu na tablet měřící rychlosti a úhly ran jen spokojeně odfoukl: "Tak tohle bylo fakt dobrý."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#speedzone

Příspěvek sdílený Bryson DeChambeau (@brysondechambeau),

"Tohle jsem dřív nemohl," vyprávěl DeChambeau po tréninku. "Byl bych tak maximálně někde uprostřed sítě. Je docela šílené, že teď můžu. Hra se změní, když tohle dokážete," pochvaloval si hráč, který v krátké době jen na svalech nabral přes 10 kilo.

Nejde však jen o důkazy, které dostává na drivingu.

Před dvěma týdny na Phoenix Open byl s délkou svých ran z týčka nejdelší s průměrem 292,2 metrů. Co se týče ran získaných z odpaliště byl třetí. Za celý týden na pětiparové 15. jamce dlouhé 506 metrů nepoužil na druhou ránu delší hůl než šestku železo.

Jediným problémem je nyní kontrola nad směrem ran, protože i tak skončil DeChambeau v turnaji na 52. místě. "Ale i v přesnosti je tam nyní masivní zlepšení. S touto přidanou délkou se brzy dostanu tam, kam potřebuji," konstatoval.

Ačkoliv technologie jistě k prodlužování ran pomáhají, DeChambeau ho dosáhl konvenční metodou – v posilovně. Na to právě poukázal Mickelson, když nesouhlasil s opomenutím tohoto faktu ve zprávě R&A a USGA.

"Podívejte se, čeho dosáhl Bryson v posilovně. A teď pálí bomby. A vy mluvíte o tom, že to vrátíte zpátky, protože se z něj stal lepší sportovec? Nevím, jestli s tím souhlasím," uvedl Mickelson.

"S tímto tvrzením se ztotožňuji. Kdykoliv se snažíte změnit hru kvůli 500 lidem, je to podle mě trochu nešťastné. Doufám, že se na to brzy podívají jiným pohledem," souhlasil DeChambeau, který nevidí nic špatného na tom, že se hráči snaží dostat z týčka co nejblíže greenu, jak to jenom jde.

"Záleží na hřišti. V Erin Hills to můžete dělat, tady (na Rivieře) ne. Hřiště, která obstojí ve zkoušce času, budou taková, která mají nejdelší roughy, nejužší fairwaye, a nejzvlněnější a nejrychlejší greeny. Pokud budou hřiště široká a otevřená, hráči je rozbombardují," tvrdí DeChambeau.

Hráči jako je on, patří se říct.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení