Golf reaguje na studii o délce ran. Kdo tleská, kdo naopak kritizuje?

Phil Mickelson

Dlouho očekávaná studie o vzdálenostech, jejíž závěry v úterý zveřejnily R&A a USGA, vyvolala různé reakce. Phil Mickelson si například myslí, že dostatečně neoceňuje úsilí samotných hráčů. Graeme McDowell zase míní, že rostoucí vzdálenosti už se musí někde zastavit. Reagovala i PGA Tour či LPGA.

"Jak mnozí vědí, bylo to pro mě po celá léta důležité téma, ne-li celá desetiletí. A byl jsem nadšený, že mám takovou pozici," komentoval závěry studie i Jack Nicklaus, který patří k těm ikonám hry, kterým golfový svět naslouchá úplně nejvíc.

"Děkuji USGA a R&A za jejich komplexní výzkum a pokračující úsilí a tvrdou práci. Jsem potěšený, že proces začal," uvedl na Twitteru Nicklaus, který před několika dny oslavil osmdesátiny.

"Nyní, když mají data sesbíraná za sto let a informace o jejich dopadu ze všech úrovní, od profesionálů po rekreační hráče, těším se na podporu snahy o spolupráci při hledání řešení, která jsou v nejlepším zájmu pro budoucnost hry," napsal Nicklaus.

Ne tak nadšený ze závěrů studie byl Mickelson, který poukazuje na to, že nezohledňuje fakt, že hráči jsou dnes vesměs mnohem lépe fyzicky připravení, což má na rostoucích vzdálenostech svůj klíčový podíl.

"Podívejte se, čeho dosáhl Bryson DeChambeau v posilovně. A teď pálí bomby. A vy mluvíte o tom, že to vrátíte zpátky, protože se z něj stal lepší sportovec? Nevím, jestli s tím souhlasím," uvedl Mickelson, který nárůst vlastních ran také přisuzuje svému úsilí, nikoliv výrobcům vybavení.

Bryson Dechambeau (Foto: GettyImages)

"V roce 1993 nebo 1994 jsem byl s 269 yardy 25. v průměrné délce ran. V roce 2009 už jsem byl 25. s délkou 299 yardů. Takže je tu 30 yardů rozdíl. V v posledních letech jsem prodlužoval na něco málo přes 300. Přičítám to tréninku v posilovně, kterým se v důsledků zvyšujě rychlosti hlavy mé hole," soudí Mickelson.

Pokud by však měl přiznat, že délky ran se prodlužují i zásluhou technologií, přisuzoval by to především míčkům s pevným jádrem, u kterých se oproti dřívějším s namotávaným jádrem snížil spin, a díky tomu létají dál.

Mickelson má ale problém i se samotnými řídícími orgány v golfu. "Bojuji s některými z nich, protože jsme jediný profesionální sport na světě, který řídí skupina amatérů, kteří nás vedou některými spornými směry, kterými se vydáváme. Přál bych si, aby náš sport vedli více lidé, kteří jsou do něj zapojeni profesionálně," vyjádřil se.

Především v úctě ke starým hřištím se vyjadřoval McDowell. Neúprosně rostoucí délka ran je podle něj pro hru škodlivá.

Old Course v St. Andrews (Foto: GettyImages)

"Pokud to má vliv na integritu některých slavných hřišť, která se kvůli prostoru nemohou rozšiřovat, je to problém. Pro mě byl rozhodující moment, kdy přesunuli odpaliště na sedmnáctce Old Course (v St. Andrews). Říkal jsem si: ´Je tohle to, co chceme? Vždyť je to jedno z nejikoničtějších odpališť na světě?´", uvedl nedělní vítěz Saudi International.

"Pokud tohle bude nadále pokračovat, mohlo by to být hloupé. Obecně se závěry studie souhlasím. Nemyslím si, že v této cestě chceme pokračovat. Opravdu to musí někde skončit," řekl McDowell o rostoucích vzdálenostech.

PGA Tour v reakci na studii deklarovala, že bude s řídícími orgány spolupracovat na řešení, které bude přínosem pro hru jako celek, aniž by to negativně ovlivnilo jak Tour, tak i hráče, fanoušky a jejich radost ze hry.

LPGA nevidí rostoucí vzdálenosti jako překážku svého rozvoje, ale poukázala na to, že data ukazují, že jsou tu určité aspekty, které dělají hru dražší a náročnější pro rekreační hráče.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení