Délka ran je problémem golfu, potvrdila studie R&A a USGA

Bryson DeChamebau

Dalo by se říci, že to sdělení je konečně oficiální. To, co je patrné dlouhou dobu, nyní ve své obsáhlé studii potvrdily golfové řídící orgány R&A a USGA. Golf má problém s délkou, a to jak na té nejvyšší profesionální, tak amatérské úrovni. Jsou to přitom spojené nádoby.

Je děsivé, že nikoho nepřekvapí, když profíci na velkých turnajích hrají na pětiparech do greenu druhou ranou wedgemi. Na čtyřparech pak tu a tam atakují drivem green a útočí dokonce na hole-in-one.

Vždyť i v Augustě řeší, co dál se slavným Amen Corner. Jedna z největších výzev světa golfu, místní pětipar třináctky, už vůbec nebudí hrůzu. Hráči nejsou postaveni před otázku, zda riskovat a hrát druhou na green, nebo jít na lay up. Pokud nepokazí drive, je druhá do greenu samozřejmostí.

Co bylo v posledních letech naprosto zřejmé je nyní potvrzení oficiální studií Distance Insights Project, kterou společně vypracovaly organizace R&A a USGA a v úterý ji představily veřejnosti.

Na základě dat pořízených z 57 individuálních reportů od expertů z golfového průmyslu, jednotlivých golfových sérií a investorů spatřil světlo světa 99stránkový sumář a 15stránkové oficiální prohlášení.

"Nejde o stav nouze nebo nějakou krizi. Tohle všechno se nestalo přes noc. My ale chceme tento problém vyřešit, což je, jak věříme, v nejlepším zájmu všech golfistů," řekl Golf Channelu Mike Davis, CEO USGA.

Zatím není jasné, jaké budou další kroky, ale očekává se, že půjde o změnu jak ve vybavení, tak v pravidlech. V následujících 45 dnech budou řídící orgány publikovat některá témata výzkumu a následně získávat zpětnou vazbu od investorů a výrobců golfového vybavení. 

Celé by to mělo zabrat zhruba rok, a pokud se neukáže jiné řešení, dojde možná i na některé změny v golfových pravidlech.

Jedno je ale podle všeho jisté. K nějaké změně jednoduše musí dojít. "Delší vzdálenosti, delší hřiště, hra ze vzdálenějších odpališť a delší časy na samotnou hru nasměrovaly golf špatným směrem. Nejsou přitom bezpodmínečné pro výzvy v golfu, zábavu a už vůbec nejsou udržitelné směrem do budoucnosti," stojí mimo jiné ve studii.

Momentálně se přitom jedná o začarovaný kruh. Stará hřiště, kde se hrají třeba i velké profesionální turnaje, začínají být až na výjimky bezbranná. Nová hřiště pak často na základě této poptávky rostou do délky, což však není v zájmu rozvoje golfu, protože začínající hráče znechutí.

Pro příklad není náhodou, že u nás se velmi rychle stala všeobecně oblíbeným hřištěm Loreta Pyšely, která se rozhodla nabídnout hřiště kratší, ale stále s výzvami pro každého hráče. A poptávka je také po městských devítkách, jednoduše proto, že lidé mají méně času na hraní.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení