Spilková prožívá to, čím trpěly její soupeřky v Česku. O co jde?

Klára Spilková

Pokud jste někdy, třeba během turnajů European Tour nebo Ladies European Tour v Česku, měli dojem, že český golfový fanoušek se na hřišti úplně neumí chovat, můžeme vás uklidnit. Je to všude stejné. Alespoň co se týče zájmu o hvězdy, ať už světové, nebo lokální.

Sama Klára Spilková se s tím v minulosti především na Albatrossu a později Dýšině setkala často. Byla středobodem zájmu diváků, kteří na turnaj dorazili. A bohužel to s sebou neslo i některé nepříjemnosti.

Pokud jste na těch turnajích někdy byli, určitě si to vybavíte. Kolem greenu stovky fanoušků, Spilková puttuje na birdie. Hrobové ticho, nikdo ani nedutá. To ale pouze na nejbližší chvíli.

Ať už tam putt spadnul, nebo přišlo doklepnutí do paru, atmosféra kolem greenu se okamžitě proměnila. Následoval potlesk reflektující svou hlučností zahraný výsledek a prakticky okamžitý přesun na další jamku.

Co na tom, že na greenu ještě byly soupeřky české golfistky, které se právě chystaly ke svému puttu. Někdy bylo patrné, jak je to Kláře nepříjemné, tu a tam dokonce gestikulovala směrem k fanouškům, ať ještě počkají.

Střih, uběhlo pár let, a situace se otočila.

"Všimla jsem si toho na jedničce, ale já jsem věděla, že to tak bude," přiznala dlouhodobě nejlepší česká golfistka po finálovém kole turnaje Gainbridge LPGA at Boca Rio, na kterém si připsala děleným osmým místem zatím životní zámořský výsledek.  

Bylo to poprvé, kdy byla v neděli ve hře o titul. Coby členka pátého flightu od konce se díky čtyřem birdie na úvodní devítce přiblížila nejlepším na tři rány. Ani to nestačilo, hvězdou flightu byla Brooke Henderson.

Kanadské šampionka se přitom během kola spíše trápila, do klubovny přinesla jednu ránu nad par, kvůli čemuž opustila elitní desítku a skončila dělená patnáctá. Přesto to byla ona, kdo poutal větší pozornost.

"Také jsem to takhle měla v Čechách. Když jsem puttovala, tak všichni stáli a pak všichni odcházeli," zavzpomínala Spilková na staré časy, kdy to byla ona, kvůli komu fanoušci na hřišti sledovali její flightu.

K tomu má na LPGA zatím ještě stále "daleko", i když první turnaj roku 2020 ukázal, že by to vlastně mohlo být třeba i "blízko". Až čas ukáže, jestli se Klára Spilková stane hvězdou i v zámořském golfovém měřítku.

Sama by si to určitě přála, a to nejen kvůli slávě nebo vydělaným dolarům, ale vnímání fanoušků: "Čekala jsem, že to tak bude, to je v pohodě. Trochu mě mrzí, že někdy to soustředění nebylo úplně ono, ale dobrý."

Nejsou to však pouze fanoušci, u kterých je zatím Klára, co se vnímání týče, na druhé koleji. Jen pro zajímavost – z celého turnaje v Boca Rio vydala agentura GettyImages jednu jedinou její fotku, a to ze třetího kola. Z finálového, ve kterém byla ve hře o titul, ani jednu!

Pro zajímavost, u Henderson to bylo 18 snímků, z toho tři z nepovedeného finálového kola. Tak snad Klára svými výsledky brzy přiměje zámořské fanoušky, aby potichu sledovali její putty, a fotografy, aby ji fotili. 

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení