Další golfový (k)rok kupředu

Ilustrační foto Česko

Český profesionální golf se v právě končícím roce zase posunul směrem kupředu. Nejednalo se sice o přeskočení několika úrovní, ale to v golfu úplně nejde. Vše si musíte oddřít, někdy dokonce skoro až vyčekat. Opět se potvrdilo, že kdo si počká, ten se dočká.

A to především mezi muži, kde se může český golf těšit na báječnou sezonu 2020. Nejen že bude mít historicky poprvé hned tři hráče s kartou na Challenge Tour, z toho dva s plnou, ale především se vůbec poprvé může pochlubit hráčem v priority listu na nejvyšší European Tour.

Na tu se probojoval Stanislav Matuš, který si musel dlouhých deset let počkat, než ve zrádné Q-School nejvyšší evropské série prošel až do finálových kol finálové fáze. A byl za to skutečně odměněn.

Nejen že se podívá prakticky na všechny turnaje Challenge Tour, na které si sám ukáže, a to i bez pozvánek Relmostu, ale hlavně se tu a tam objeví také na European Tour. Mohlo se tak stát dokonce už před Vánoci v Austrálii, Australian PGA Championship však kvůli termínu odmítl.

Velmi silnou výchozí pozici na Challenge Tour bude mít pro nadcházející sezonu také nejvýše postavený Čech ve světovém žebříčku Ondřej Lieser, když i on si své okamžiky slávy vydřel a vyčekal.

Nakonec to ale na Pro Golf Tour klaplo, a přestože odehrál jen polovinu turnajů, probojoval se mezi elitní pětici hráčů okruhu a díky tomu získal zaslouženou a vysněnou pozvánku o úroveň výše.

Tam mu budou společně s Matušem dělat společnost také i přes nepříliš povedenou sezonu Filip Mrůzek a třeba Jan Cafourek se Šimonem Zachem, ti už ale zatím hlavně díky spolupráci s Relmostem.

Trochu oproti českým golfovým zvyklostem posledních let to byli v tomto roce místo žen muži, kdo dělal častěji radost českým fanouškům.

Klára Spilková, která se vyrovnávala mimo jiné s nepříjemnými zdravotními problémy, však nakonec sezonu v Q-Series na poslední chvíli zachránila a zajistila si kartu na LPGA i pro další rok. S dalšímu získanými zkušenostmi v bagu přitom bude chtít v Americe konečně prorazit.

To se zatím na nižší Symetra Tour nepodařilo Karolíně Vlčkové ani Šideri Váňové, které zažily obě dvě po povedeném roce 2018 výsledkový propad. Na jejich místo "té za Klárou Spilkovou" se tak snažila prokousat, zatím jen na nižší evropské LETAS, Kateřina Vlašínová.

Nejen ji, ale třeba i Váňovou a další hráčky, čeká ještě v lednu kvalifikační škola Ladies European Tour, která by ještě mohla dojem z poslední roku vylepšit. A hlavně dodat další optimismus k roku 2020.

Už teď je však na co se těšit. Učiní v něm Češi další krok kupředu?

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení