Cílem golfu je posunout úspěchy mládeže mezi dospělé, říká šéf ČGF

Zdeněk Kodejš

S právě končící sezonou je Zdeněk Kodejš, prezident České golfové federace (ČGF), podle vlastních slov spokojený. I jeho však trápí, že na nadějné výsledky v mládežnických kategoriích se dlouhodobě nedaří navázat, hlavně v případě mužů, mezi dospělými.

Kodejš, ještě společně s generálním sekretářem ČGF Alešem Libecajtem a sportovním ředitelem Lubošem Klikarem, předstoupili před novináře v neděli na Zbraslavi, kde právě vrcholil President Masters Invitational.

"Poslední dvě sezony jsem vždy říkal, že to bylo zase o výrazný kus lepší. A to asi nejde donekonečna. Přesto si myslím, že právě končící sezona byla opět lepší, avšak ne skokově, ale co se týče stabilizace," řekl Kodejš.

Především v ženském golfu se českým barvám daří dlouhodobě. Klára Spilková končí první sezonu na LPGA, v Evropě o sobě začíná dávat vědět mladá profesionálka Kateřina Vlašínová a září řada amatérek.

"Skutečnost, že Terka Melecká byla třikrát nejlepší amatérkou na turnaji LETAS je pro mě zjištěním, že začínáme mít hráče a hráčky, které to umí dotáhnout," těší šéfa českého golfu.

Mezi muži to bohužel tak slavné není. Jak to tak vypadá, ani Stanislav Matuš letos nezíská na Challenge Tour plnou kartu pro příští sezonu, a tak společně s dalšími musí doufat v loterii jménem Q-School.

Mezi amatéry se pak nejen v mužském prostředí daří více mladším ročníkům: "Sezona byla úspěšná především v týmových soutěžích. Když máme boys i girls (týmy do 16 let) na mistrovství Evropy v prvním flightu s tím, jaké tradiční země tam jsou, tak máme být právem na co pyšní."

"Čeká nás ale opět práce na tom, jak posunout úspěchy z mládežnických kategorií do dospělých. Ta poslední fáze v amatérském golfu před přestupem k profesionálům je dnes velmi obtížná a nikdo ve světě na nás nepočká," ví moc dobře Kodejš.

Zatím ale nejen on neví, jak to zlomit. "Kdybychom to věděli, tak to uděláme," pousmál se trochu hořce na otázku, proč se především mezi muži v českém golfu na té nejvyšší úrovni nikdo nedokáže prosadit.

Svého hráče přitom na European Tour bude mít od příštího roku možná i Polsko. Tedy země, která za námi na amatérské úrovni výrazně zaostává.

"Může to být tím, že příliš časně jak my, tak kluby a rodiče vystřílíme rezervy. Snažíme se možná až moc příliš brzy, vždyť u nás mají 15letí hráči kolem sebe velký tým, který řeší spoustu věcí. Když ale pak v pozdějším věku přijdou nějaké problémy, tak se s nimi neumí vypořádat a posunout se dál," uvažuje Kodejš.

Na případné výraznější finanční investice směrem k nejlepším českým hráčům přitom v nejbližších letech nejspíše nedojde. Také český golf se totiž v posledních letech vypořádává s nestabilní situací ohledně státních peněz a musí spíše šetřit než rozhazovat.

"Museli jsme utáhnout šrouby. Naše pokladna není bezedná a financování sportu je v katastrofálním stavu. Program Můj klub vůbec nefunguje, letošní peníze ještě nejsou proplacené," zlobí se Kodejš.

Situaci by v nejbližší době měla změnit nově založená Národní sportovní agentura, která od ministerstva školství převezme veškerou sportovní agendu a rozdělování sportovních dotací. Vést ji bude Milan Hnilička. 

"Naše kontakty na vznikající agenturu jsou nadstandardní. Ale vážím si Milana Hniličky za to, že nechce podporovat pouze ty, kteří na něho nyní tlačí, ale sport jako celek. Agenturu beru jako šanci, že rozdělování peněz do sportu bude fér a hlavně ve prospěch sportu," doufá Kodejš.

V příštím roce bude ČGF už počtvrté pořádat turnaj nižší dámské LET Access Series (LETAS), díky kterému letos získala 25 startů pro své hráčky na jiných turnajích a výrazně v úvodu sezony pomohla třeba mladé profesionálce Kateřině Vlašínové.

Od pořádání akce mužské Pro Golf Tour, kterou letos senzačně vyhrál na Kaskádě amatér Vítek Novák, ale upustí a pokusí se navázat spolupráci se společností Czech One, promotérem dvou turnajů této série u nás.

Na domácí půdě je pak na první pohled drobným, ale na druhou stranu vlastně revolučním krokem sjednocení termínů pro turnaje Czech Golf Amateur Tour (CGAT) a Národní golfové tour mládeže (NGTM), které se v příštím roce budou premiérově konat ve stejný čas.

Už tak nebude možné, aby se hráči do 16 let jeden víkend účastnili první série a druhý druhé. Budou si muset vybrat. "Nechceme, aby hráči byli na konci sezony přehraní, protože hrají, co mohou. Na jejich výkonech a výsledcích v druhé polovině sezony to pak bylo znát. Takto si budou muset vybrat," říká Aleš Libecajt.

Začátkem příštího roku se pak český golf připojí v první vlně k novému jednotnému hendikepovému systému, ještě předtím se ale 15. prosince ve Slovanském domě rozloučí s tímto rokem slavnostním Večerem českého golfu, který bude v novém formátu a vysílat ho bude stanice Golf Channel. 

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení