Pietersova cesta od titulu k titulu. Czech Masters je mu osudem

Thomas Pieters

Thomas Pieters urazil mezi svými dvěma vítězstvími na D+D REAL Czech Masters dlouhou cestu. V roce 2015 se tu odrazil k zářivé budoucnosti. Z počátku očekávání naplňoval, přicházely další úspěchy, pak ale také trápení a zklamání a nenaplněné tužby. Až do minulé neděle, kdy se stal na Albatrossu opět šampionem.

Sedmadvacetiletý Belgičan tu ukončil tříleté čekání na vítězství. Po svém prvním triumfu na Czech Masters, následném vítězství na KLM Open a výhře na Made in Denmark o rok později, se jeho vítězná šňůra na dlouhou dobu přetrhla.

Navázal na ní až opět na Albatrossu, kde se stal minulý týden prvním hráčem, který český turnaj European Tour ovládl dvakrát, především pro něj se vrátil zpět do vítězného kolotoče. "Ulevilo se mi. Je to už dlouho, celé tři roky, co jsem naposledy vyhrál," pravil šťastně.

Po jeho prvním vítězství se zprvu odrazil ke skvělé kariéře, která se belgickému ranařovi předpovídala už dříve. Hned týden po Czech Masters triumfoval na KLM Open a poprvé v kariéře se dostal do první světové stovky žebříčku. Bylo mu teprve 23 let.

Thomas Pieters přebírá v roce 2015 od Petra Dědka svou první trofej na European Tour (Foto: GettyImages)

Skvěle začal i rok 2016. Byl druhý v Abú Zabí a třetí v Thajsku. Znovu udeřil v srpnu. Nejprve skončil čtvrtý na olympiádě v Riu, poté se vrátil na Czech Masters a rok po svém vítězství uhrál druhé místo. Darren Clarke ho na základě toho vzal jako svou kapitánskou volbu do svého týmu pro Ryder Cup v Hazeltine.

Tam sice Evropané prohráli, ale Pieters všechny šokoval tím, že byl jako nováček nejlépe bodujícím evropským hráčem, když z pěti zápasů uhrál čtyři body. Jeden v singlech, jeden ve foursomech a dva ve fourballech.

Ve skvělých výkonech pokračoval i v následujícím roce. V únoru 2017 si na sponzorskou pozvánku odskočil i na PGA Tour a na Genesis Open skončil dělený druhý. V březnu byl pátý na WGC v Mexiku a v dubnu si poprvé v kariéře zahrál na Masters. Bylo z toho parádní dělené čtvrté místo.

Do konce sezóny ale již získal jen jedno umístění v TOP 10. Na zbylých třech majorech dvakrát neprošel cutem a jednou skončil až v páté desítce. Začal poznávat, jaké je to být pod tlakem očekávání velkých výsledků.

Thomas Pieters na Masters 2017 (Foto: GettyImages)

"Je těžké, když všichni říkají, že bystě měli vyhrávat dvakrát nebo třikrát ročně. Je to příjemné slyšet, ale někdy je to spíš negativní, protože jsem se pak cítil, jako že nedosahuji těch cílů, kterých bych měl."

V roce 2017 si ale Pieters uhrál si podmínečný status na PGA Tour pro následující sezónu. Už tehdy však bylo lidem kolem něj jasné, že mladý Belgičan se do života v Americe nepohrne.

"Nemyslím si, že bude chtít být obklopený Američany 365 dní v roce," uvedl už dříve jeho krajan Nicolas Colsaerts. "Je šťastný ve svém životě v Antverpách," řekl v říjnu 2016, když odhadoval, že Pieters podle něj nebude usilovat o plný status na PGA Tour.

A to se v sezóně 2017/2018 potvrdilo. Nejprve odehrál tři její turnaje v říjnu, všechny však v Asii. V lednu dal přednost velkým turnajům na European Tour v Abú Zabí a Dubaji. Na PGA Tour se vrátil až v únoru, vydržel šest turnajů bez výraznějšího výsledku a po Masters, kde neprošel cutem, to v Americe zabalil a vrátil se do Evropy.

Thomas Pieters (vpravo) předává cenu vítězi jako promotér turnaje Belgian Knockout (Foto: GettyImages)

Až v létě loňského roku pak zaznamenal další tři výsledky v TOP 10, jeden z nich dokonce na PGA Championship, další pak na oblíbeném Czech Masters. V listopadu pak společně s Thomasem Detrym pro Belgii vyhráli ISPS Handa Melbourne World Cup of Golf.

Letos už se však už Pieters nekvalifikoval na Masters, v sezóně nijak nezářil. Stal se však sám promotérem, když doma už podruhé uspořádal turnaj European Tour Belgian Knockout.

Pak ovšem přišel už jeho šestý start na Albatrossu v kariéře, kde odehrál všechny ročníky. "Je skvělé znovu vyhrát. Nikdy jsem o sobě nepochyboval, ale byla to dlouhá cesta, kdy jsem se se svým golfovým švihem necítil moc dobře. Je skvělé být znovu na vrcholu a získat další výhru," těšilo Pieterse po Czech Masters, které je nyní jeho nejoblíbenějším turnajem. Zde se nadechl k velkým výsledkům, a zde se, jak doufá, k dalším nyní odrazil.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení