Woodlandova cesta k triumfu. Začala tím, že opustil milovaný basketbal

celá fotogalerie (20) » Gary Woodland

Příběh vítěze US Open Garyho Woodlanda nepatří k těm obyčejným a nezačíná vůbec u golfu. Svůj sportovní multitalent nejprve uplatňoval v basketbalu. Jenže podle svých měřítek v něm nebyl dost dobrý, a tak dal dnes pětatřicetiletý Američan přednost golfu. A dobře udělal.

Na jeho hře je na první pohled znát, že Woodland je velký atlet. Jeho souboj s Brooksem Koepkou v Pebble Beach nebyla žádná šachová partie, ale bitva ranařů, kteří kladou důraz na fyzickou přípravu. Nový šampion US Open ji má zakódovanou již od svých studentských let.

V nich vynikal dlouho především jako basketbalový rozehrávač, který to dotáhl až do týmu NCAA Washburn University. Možná i nešťastná událost z jeho první univerzitní sezóny přispěla k tomu, že dal basketu sbohem.

Fotogalerie

Zobrazit všechny fotografie (20)

"Vzpomínám si na to dobře, skončil jsem na nosítkách, bylo úterý. Pátek předtím jsem měl 20 bodový zápas a byl jsem hráčem týdne," vyprávěl Woodland s úsměvem. "Ten kluk se přese mě snažil zasmečovat," popisoval moment, po kterém dostal kolenem ránu do krku, načež jeho průdušnice zkolabovala.

Později z Washburnu odešel a přešel na universitu v rodném Kansasu. Nikoliv už jako basketbalista. Palubovky opustil, protože cítil, že v něm nebude nikdy tak dobrý, aby ho tento sport uspokojoval. Ačkoliv měl zlatou ruku, cítil svůj fyzický handicap. V golfu, kterému se začal věnovat, však byla jeho výbušnost z basketbalu velkou výhodou.

Stal se typickým představitelem generace hráčů, pro které byla tvrdá práce v posilovně nedílnou součástí přípravy.

Stejně jako vědecký přístup a psychologická příprava. Na vše byl zvyklý z basketbalu, ale i baseballu, ve kterém rovněž vynikal.

Po úspěšné amatérské kariéře přešel k profíkům, ale tady už nešlo všechno tak hladce. Sice vyhrál v roce 2011 a 2013 dva turnaje na PGA Tour, ale pak se nadlouho odmlčel. Sužován zraněními se sám sebe ptal, proč není tak úspěšný, když k tomu má všechny předpoklady.

"Díváte se na ty kluky, kteří vyhrávají, a říkáte si, co dělají jinak než já," vzpomínal Woodland na moment, kdy se rozhodl hledat radu v prostředí, které tak dobře znal. V basketbalu. Zavolal kamarádovi Rayi Allenovi, velké hvězdě NBA, která zrovna končila kariéru v Miami.

"Řekl mi, ať přijedu a seznámil mě s chlapíkem jménem David Alexander. Pronajali jsme si tam dům na půl roku, jenom abych mu byl nablízku." Fitness trenér mnoha velkých sportovních hvězd pak zachránil Woodlandovi kariéru.

Gary Woodland (Foto: GettyImages)

Přetvořil jeho tréninky podle nejmodernějších vědeckých poznatků, včetně způsobů, jak pít, nebo jak cestovat po turnajích. Vše s cílem vyladit jeho tělo na maximální výkon a zároveň sportovní dlouhověkost.

"Všechno se změnilo. Už dva a půl roku jsem neměl žádné zranění," zmínil Woodland základní předpoklad, proč mohl loni na Waste Management Phoenix Open vyhrát svůj třetí turnaj na PGA Tour a letos na US Open svůj čtvrtý, první z kategorie majorů.

Ještě předtím se ale musel vyrovnávat s velkou osobní ztrátou.

V roce 2016 se oženil. Se svou ženou Gabby čekali následující rok dvojčata, ale o jedno z nich během těhotenství přišli. Syn Jackson se narodil předčasně, ale jeho doktoři zachránili.

Nyní se zdá, že se v jejich životě všechno obrátilo k lepšímu. Vítěz US Open se letos stane i otcem dvou holčiček, které mají přijít na svět v srpnu.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení