Reklama na ženský golf. Dámské "Masters" zbořilo genderovou bariéru

Jennifer Kupcho

Padla další bariéra. V Augustě, dějišti slavného Masters a dříve ryze mužského turnaje, v sobotu vyvrcholil historicky první ženský šampionát. Ve světě golfu vyvolal takový ohlas, že zastínil jak první dámský major sezóny ANA Inspiration, tak mužský turnaj PGA Tour v Texasu, oba hrané ve stejném termínu.

Golfová média po celém světě plní články o Augusta National Women’s Amateur Championship. Překvapení? Není na místě. Jde skutečně o historický okamžik nejen v historii klubu Augusta National, ale v celém golfu.

Až do letošního klání nejlepších světových amatérek se v místě, kde se legendami rodili golfisté muži, neuskutečnil žádný ženský turnaj. Klub dokonce odmítal přijmout ženy, aby se staly členkami exkluzivní společnosti. A zahrát si mohly jen v přítomnosti mužů, kteří byli členy klubu.

Pokusy o překonání genderové propasti se dlouho nesetkávaly s úspěchem. Aktivistka Martha Burková v roce 2002 rozjela kampaň za bojkotování všech společností, jejíchž šéfové byli členové slavného klubu. Světlo na konci tunelu svitlo až o deset let později.

Augusta National otevřel dveře bývalé ministryni zahraničí USA za vlády prezidenta George W. Bushe Condolezze Riceové a jedné z nejbohatších žen obchodující na Wall Street Darle Moorové.

Sympatická změna a pokrok. Jenže od té doby nastalo zase ticho po pěšince a kritici klub popíchli slovy, že bude trvat dalších 200 let než se poměr mužů a žen v soukromém klubu vyrovná.

"Nedá se říct, že je to malý krok vpřed, jde o pidi krůček. Je to jen velké PR, je to jen iluze pokroku. Pořád je to klučičí klub," ostře kritizovala Burková.

O sedm let později se ledy znovu pohnuly. Už před rokem současný předseda Augusta National Fred Ridley ohlásil vznik nového ženského turnaje. Nese název Augusta Women’s Amateur National a premiéru zažije v dubnu 2019 týden před mužským Masters.

Ten týden, na který všichni čekali, přišel. Dvaasedmdesát amatérských hráček se postavilo na start tříkolového turnaje. V prvních dvou dnech si zahrály na sousedním Retreat Golf Club, na němž se rozhodlo o postupujících do závěrečného třetího kola už v Augustě. Tomu ale ještě předcházelo „zážitkové“ tréninkové kolo v pátek pro všechny účastnice turnaje.

Slavnostních odpalů se ujaly legendární hráčky LPGA Nancy Lopezová, Seri Pak, Lorenoa Ochoavá a Annika Sorenstamová. Prostě oslava ženského golfu se vším všudy. 

Sobotní finále pak přineslo rozuzlení, kdo se stane historicky první šampiónkou v Augusta National. Dlouho dopředu vyprodaný turnaj přinesl hráčkám nezapomenutelný zážitek. S velkým napětím obecenstvo sledovalo výkony žen na Amen Corner, ale i dalších známých úsecích hřiště.

Velkého vítězství se dočkala Jennifer Kupchová, která ve finále nedovolila žádné ze soupeřek, aby jí triumf vyfoukla. Jedno z nejkrásnějších, ale i nejtěžších hřišť světa pokořila 67 údery (-5), celkově srazila skóre 10 ran pod par a na druhou Mariu Fassiou získala čtyři rány.

Evidentně nervózní, ale nesmírně šťastná vítězka pak po slavnostním předávání trofeje popisovala, jakou euforii během týdne zažívala.

"Je neskutečný pocit vyhrát turnaj, ale vyhrát v Augusta National, jít osmnáctkovou fairwayí vedle tolika fanoušků, to je zážitek jako žádný jiný," řekla Kupchová, která turnaj zakončila jako zkušená šampiónka eaglem na třináctce, berdíky na patnáctce a šestnáctce a proměněným sedmimetrovým puttem do birdie na závěrečné jamce.

Jak jinak pozvat na nadcházející mužský turnaj? O ten bude jako vždy ohromný zájem. Díky ženskému turnaji se mu ale dostane možná ještě větší pozornosti než kdy předtím. 

Sestřih nejlepších ran Jennifer Kupchové

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení