Nebojme se mít v golfu stejné odměny, apeluje legenda

Karrie Webb

Australská legenda Karrie Webbová prohlásila, že golf by se neměl zdráhat stanovit si cíl, jak dosáhnout stejných odměn pro muže i pro ženy. Sedminásobná major šampionka zároveň vyzvala média, aby pomohla propagovat ženský golf.

Rozhovor s ní přinesl skotský magazín Bunkered zrovna v době, kdy Rory McIlroy vydělal vítězstvím na The Players 2,25 milionů dolarů. Jenom jedna žena loni vydělala víc za celou sezónu - Ariya Jutanugarn, která vyhrála 2 743 949 dolarů z 28 turnajů.

Přestože se o rozdílech v mužských a ženských odměnách mluví čím dál více jako o nespravedlivosti, pravdou je, že nůžky se každý rok rozevírají. Jutanugarn by se loni zařadila až na 34. místo ve výdělcích na PGA Tour, zatímco vítěz jediného mužského turnaje by se na LPGA dostal do TOP 10.

To jsou nemilosrdná fakta. Ženy se i přes velkou snahu mužům ve výdělcích v golfu ani nepřibližují, naopak. Podle studie Golf Travel Centre byl v roce 2018 rozdíl mezi výdělky deseti nejvýdělečnějších golfistů a golfistek největší za posledních pět let.

"Myslím, že bychom se tomuto cíli neměli vyhýbat," zmínila Webbová o rovnosti odměn v golfu. "Nebo aspoň dosáhnout toho, aby se ten rozdíl začal zmenšovat. Otázkou je, jak to udělat," uvedla čtyřiačtyřicetiletá hvězda, která v kariéře vyhrála 41 turnajů na LPGA, z toho sedm majorů.

"Ženský tenis se pozvedl nejen proto, že se hraje o stejné peníze, ale proto, že se o něm mluví stejně jako o mužském díky častým společným turnajům. Média by z Australian Open nemohla pokrývat pouze mužský turnaj, když se hraje zároveň se ženským," míní Webbová.

"Pokud by aspoň čtvrtina mediálního pokrytí celého golfu patřila ženám, zásadně by to prostředí ženského golfu změnilo," apeluje Australanka, kterou také velmi trápí situace, v jaké se nachází Ladies European Tour. Hráčky LET by podle ní měli vstoupit do hry a udělat maximum proto, aby se najali ti správní lidé, "kteří tu loď opraví".

"Pro ženský profesionální golf to všeobecně není dobré, že se Ladies European Tour potápí. Doufám, že LPGA znovu bude ochotná pomoci, když LET pozvedne své ruce," vyjádřila se Webbová.

"Vím, že je tu skupina starších hráček LET, která neúnavně pracuje na tom, aby se věci otočily. Doufám, že přijdou na to, jak túru zachránit a přivést ji zpět ke kondici, kterou měla dříve. Trhá mi srdce, když vidím mladé dívky, jak sní o profesionálním golfu, ale nemají příležitosti, které jsem měla já," pravila vítězka 15 turnajů na LET.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení