Jako VAR ve fotbale, i Pravidla golfu vyžadují čas

Brooks Koepka a Henrik Stenson

Ať už jste v pondělí ráno otevřeli na svém oblíbeném sportovním portálu rubriku fotbalovou nebo golfovou, v obou případech to bylo hodně podobné. Hlavním zprávám ani tak nedominovaly výsledky, jako další často hysterické ohlasy kolem novinek v pravidlech. V obou případech to už je ale naprosto zbytečné.

Pravdou je, že Video asistent rozhodčího (VAR) není už úplnou novinkou. V několika zápasech domácí nejvyšší fotbalové soutěže byl využit už v minulé sezoně, ale ani v té letošní ještě není užíván při všech utkáních. A tak pro některé týmy zápasy s ním stále novými jsou.

Jasně, být hráčem nebo fanouškem pražských Bohemians, tak asi mám také chuť momentálně celý ten systém spálit a hodit do řeky.

V únoru prohráli na Spartě kvůli penaltě v nastavení, kterou odhalil až VAR, a co se stalo o uplynulém víkendu v Dolíčku asi víte. Klokani sice dali v derby se Slavií gól na 1:0, ten byl ale následně odvolán, protože VAR odhalil o pár desítek vteřin dříve penaltový faul na druhé straně.

Vedení se tak ujali sešívaní a vyhráli 3:0. Domácími musel inkriminovaný okamžik neskutečně zamávat, jejich trenér Martin Hašek mluvil o destrukci fotbalu, a především na internetu plály emoce. Ale proč?

Protože bylo rozhodnuto díky technologické novince správně podle pravidel? Ano, celá ta situace byla značně bizarní, ale to se tak prostě někdy stane. Už se to, třeba v Holandsku, stalo, a s VAR se to bude stávat stále častěji. Je potřeba si na to zvyknout.

A stejně tak je tomu s novými Pravidly golfu.

Po dlouhých letech řešení a připomínkování jsou jednou sepsány, spuštěny, a tak se jimi člověk, v tomto případě golfista, musí řídit. A zvyknout si na novinky, které nyní tak budí emoce.

Ano, dropování pouze z výše kolen je podle všeho opravdu přešlap a dost možná bude brzy změněno, ale zbytek? Tam už je to pouze o čase, kdy se věci, za které jsou nyní hráči celkem často trestaní, stanou zaběhlými.

Třeba stání kedíka za hráčem při zaujímání postoje.

Případ Haotonga Li byl první, možná dost přísný, ale prostě byl. Následné potrestání Dennyho McCarthyho bylo nesmyslné, ale také byl trest zrušen a hned navíc přišly dva dodatky, aby se podobná věc už neopakovala.

Jakékoliv další porušení tohoto pravidla je už ale pouze zbytečnou chybou daného hráče nebo kedíka, stejně tak je tomu s nářky. A to samé platí pro již zmíněné chybné dropování, špatné chování v bunkeru při odklízení volných předmětů nebo od uplynulého týdne používání materiálů, které hráči užívali při čtení greenů, za což byl diskvalifikován Alex Čejka.

Prakticky na všechno už bylo díky trestům nejen mediálně upozorněno v takové míře, že další porušení těchto pravidel je pouhou nedbalostí.

Obyčejnou chybou.

Je zarážející, že si hráči nestěžovali na změny pravidlech během měsíců jejich testování. Spíše, než že by si potenciálních problémů nevšimli, je spíše vůbec neřešili. Však někteří ještě začátkem roku, kdy už byla nová Pravidla v planosti, přiznávali, že je vlastně neznají. Že nebyl čas, že Phile?

Tak teď už si snad na jejich prostudování dají čas všichni.

A především dají všichni golfisté čas na zvyknutí si na jejich aplikaci. Časem prostě bude běžné, že se dropuje od kolen, kedík nestojí při ráně za hráčem, míček se hledá tři minuty, že se na greenu nečte v tabulkách a v bunkeru pouze odklízejí předměty, nikoliv vylepšuje pozice.

Stejně jako že se prostě ve fotbale ve vápně na protihráče rukama nesahá.

Chce to čas. Zvyknout si. A teď už zbytečně nehysterčit.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení