Česko - evropská golfová turnajová mocnost

Filip Mrůzek Albatross 16

Je to zvláštní, ale je dobře, že tomu tak je. I když světové golfisty můžeme zatím počítat na prstech jedné ruky, na které nám navíc výbuch petardy amputoval čtyři prsty, co se týče pořádání golfových turnajů, řadí se Česká republika mezi evropské golfové velmoci.

Tím jediným golfistou světové úrovně je navíc golfistka - Klára Spilková, která se loni kvalifikovala na slavnou LPGA. Zbývající nejlepší čeští muži a ženy tráví sezony v lepším případě na turnajích v rámci tzv. druhých lig, ať už se jedná o Challenge Tour, Symetra Tour nebo LET Access Series.

A i tam jsou zatím v řádu jednotek.

O to zarážející se může zdát, že v roce 2019 mohou čeští fanoušci osobně vyrazit na podnik prestižní European Tour, dvě akce Challenge Tour a stejný počet turnajů LET Access Series, přičemž ten druhý, oznámený v tomto týdnu, bude dokonce spolupořádán s Ladies European Tour.

Čistě co do počtu se tak můžeme rovnat tradičním golfovým destinacím a některé, přestože mají mnohem více golfových úspěchů a hráčů na prestižních okruzích, dokonce necháváme za sebou.

A kdyby vám to nestačilo, dvakrát se letos v Česku ukáže také u nás velmi populární Pro Golf Tour, kde hráči bojují o karty na Challenge Tour. Vedle toho všeho nás pak čeká další sezona Czech PGA Tour s osmi turnaji.  

Celkově si na turnajích zahraničních sérií rozdělí golfisté v Česku prize money ve výši 1 715 000 eur, v přepočtu tedy skoro 44 milionů korun. Další zhruba dva miliony korun nabídne domácí série profesionálů.

Jsou to obrovské peníze, ze kterých se samozřejmě skoro dvě třetiny rozprostřou mezi hráče na Albatrossu v rámci D+D REAL Czech Masters. Je potřeba věřit, že se jedná o dobře investované peníze.

Přestože si totiž na ně čeští golfisté a golfistky s velkou pravděpodobností zatím "sáhnou" pouze symbolicky, mají díky nim šanci sbírat další a další zkušenosti a posouvat se dál ve svých cílech a snech.

Že zde potenciál je, ukázali v posledních dvou letech svými progresy třeba Stanislav Matuš, Filip Mrůzek, Karolína Vlčková nebo Šideri Váňová.

A my všichni můžeme doufat, že za pár let už to všechno nebude pouze o Kláře Spilkové, která navíc letos golf v Česku posune opět o kus výše. Díky ní totiž budou moci fanoušci vůbec poprvé pravidelně sledovat českého golfistu v televizi. Díky přímým přenosům z LPGA na Golf Channelu.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení