Sabbatini jako šance pro slovenský golf

Rory Sabbatini

Pro slovenský golf jsou to v posledních týdnech samé dobré zprávy. Po dvouleté pauze se slovenští golfoví fanoušci mohou těšit na turnaj Challenge Tour, a nyní už je také jasné, že od nového roku budou mít svého zástupce na PGA Tour. Díky Rorymu Sabbatinimu.

Je to báječná příležitost, ze které se slovenský golf musí pokusit vytěžit co nejvíce. A že se o to snaží je jasné už nyní, když byl výrazným iniciátorem Sabbatiniho zisku slovenského občanství, které definitivně převzal tuto středu v New Yorku. A krásnou slovenštinou vzkázal: "Šťastné a veselé!"

Sabbatini přitom není obecně u fanoušků nepopulárním "sportovním migrantem", který by získal občanství díky tomu, že se zjistilo, že před 97 lety jeho praprastrýc projel přes Slovensko do Polska.

Na Slovensko si 42letý golfista vytvořil silné vazby, když se před čtyřmi lety oženil se Slovenkou Martinou Štofánikovou. Slovensko tak pravidelně navštěvuje, tu a tam ho můžete potkat třeba na Penati, a i díky tomu všemu se objevil před dvěma lety na D+D REAL Czech Masters na Albatrossu.

Fakt, že bude už 10. ledna na havajském Sony Open vlát v leaderboardu PGA Tour u jeho jména slovenská vlajka, je přitom senzační příležitostí pro celý slovenský golf.

Jasně, zrovna na jeho příkladu nejde ukazovat, že se na nejlepší golfovou scénu na světě lze dostat i z pod Tater. Ale o to ani nejde a něco podobného nemůže být záměrem Slovenské golfové asociace.

Ta musí Sabbatiniho využít především k propagaci golfu jako takového u širší negolfové veřejnosti. Peter Valášek, Ján Friesz nebo Adam Puchmelter ještě nemají na to, aby golf pravidelně dostávali třeba do večerní sportovní relace. Šestinásobný šampion PGA Tour už tu schopnost má.

Naposledy se sice Sabbatini radoval z vítězství na PGA Tour v roce 2011 na Honda Classic, ale i loni se dokázal probít do TOP 10, dát 19 cutů a 109. místem v pořadí FedEx Cupu si v klidu zajistil kartu na další rok.

Sabbatini tak může a musí být významným popularizátorem golfu na Slovensku, tak jako tomu mohl být třeba Roman Šebrle v Česku.

Mohl, ale nebyl. Snad budou na Slovensku s nečekaným golfovým drahokamem, který jim spadl do klína, úspěšnější.

A třeba i díky olympijským hrám, kam se Sabbatini má, v tomto případě na rozdíl o "Šéby" reálně, šanci dostat. A nikomu přitom nebude zabírat místo, protože pokud se nestane zázrak, žádný na Slovensku narozený golfista se minimálně v roce 2020 ještě nemá šanci na olympiádu dostat.

Přesto v pořadí mužského golfového turnaje v Tokiu bude dost možná vlát slovenská vlajka. A na PGA Tour už vlaje nyní. Pro sport jako takový, je to jedině dobře. Snad z toho na Slovensku vytěží vše, co půjde.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení