Dobrá zpráva pro Spilkovou, LPGA i ženský golf rostou

Klára Spilková

V pravou chvíli, a dost možná i na poslední chvíli, se Klára Spilková probojovala na LPGA. Zatímco Ladies European Tour se potýká s vážnými problémy, LPGA roste. A v růstu bude pokračovat i v příštím roce, když přibudou peníze, akce i nové formáty.

Spilková si kartu na LPGA uhrála na přelomu října a listopadu v premiérové Q-Series, ve které skončila na fantastickém čtvrtém místě. Už ani nejela koncem listopadu na finále LET do španělské La Quinty a soustředí se pouze na svou zámořskou misi.

Na té si v příštím roce bude moci vybírat z 33 turnajů, což je o jeden více, než mohly hráčky letos. Celkově pak bude ve hře 70,55 milionů dolarů (cca 1,6 miliardy korun). což znamená navýšení o 5,2 milionu dolarů.

"Je zde méně nepředvídatelných věcí, a to je myslím dobře. Kalendář není žádným velkým překvapením, většina našich turnajů je tu znovu. Pouze zvyšujeme odměny," těší komisaře LPGA Mika Whana.

Ten je rád, že může se svým okruhem i trochu více experimentovat. "Dorostli jsme do bodu, ve kterém můžeme dělat více těchto spíše zábavných formátů," přiznal Whan s tím, že je na co se těšit.

Hned po zahajovacím turnaji šampionek z posledních dvou let, kterého se na Floridě zúčastní také celebrity a lidé ze šoubyznysu, přijde na řadu turnaj spojený s mužskou European Tour.

Na Vic Open budou hrát začátkem února na stejném hřišti (13th Beach Golf Links) jak muži, tak ženy o celkové prize money 1,1 milionu dolarů. Nepůjde však o společný turnaj co se týče pořadí, to budou mít hráči a hráčky rozdělené, pouze se budou střídat na odpalištích.

Druhou novinkou v kalendáři je pak týmovka - na Dow Great Lakes Bay Invitational budou dvoučlenné týmy bojovat při premiérovém ročníku akce v polovině července o rovné 2 miliony dolarů.

Nejvíce peněz bude ve hře vedle závěrečného CME Group Tour Championship, kde se prize money zvedne dvojnásobně na 5 milionů dolarů, samozřejmě na majorech. Na ANA Inspiration to budou 3 miliony, na KPMG Women's PGA Championship 3,85 milionů a na The Evian Championship 4,1 milionu dolarů.

Zatím se neví, zda se navýší odměny 5 milionů dolarů z US Women's Open, protože USGA to oznamuje až s blížícím se turnajem. A nejasné je to také s AIG Women’s British Open, kde se hrálo naposledy o 3,25 milionů dolarů.

Novinky ohledně LPGA pouze potvrzují, že alespoň v zámoří je ženský golf na vzestupu. Vždyť třeba v listopadu se stala Suzy Whaley první ženou coby prezidentkou PGA of America v její 102leté historii.

A dokumentují to i kroky Augusty National, která v roce 2019 připraví premiérový ročník turnaje Augusta Women’s National Amateur pro nejlepší amatérky světa, které se ve finálovém kole utkají na ikonickém hřišti, kde se hraje mužské Masters. Vše bude navíc vysílat NBC.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení