5 důvodů, proč Spilková získala kartu na LPGA

Klára Spilková

Klára Spilková si splnila další sen, uhrála si kartu na nejslavnější dámský golfový okruh na světě. Na LPGA se dostala především díky obrovském talentu, tvrdé dřině a celkově svému golfovému umění. Jsou zde ale i další důvody, které nemusí být vidět na první pohled.

Spilková dokazovala od dětství, že je velkým golfovým talentem. Když k tomu přidáme touhu dokázat velké věci ("Budu světovou jedničkou," prohlašovala už ve 14 letech) a to nejdůležitější, pouze o tom nemluvit, ale také podle toho jednat, máme zde koktejl značící sportovní superstar.

I ten se ale může na baru rozlít, pokud v klíčových okamžicích kariéry nesepnou všechny důležité věci dohromady. Ke sportovnímu úspěchu totiž potřebujete spoustu dalších věci, vedle potřebného štěstí i přesný sled událostí, které se musí stát ve chvíli, kdy se stát mají.

Zde je našich 5 důvodů, proč si Klára svůj sen o LPGA splnila.

Nalezení kedíka

Dlouhou dobu to byl jeden z největších Klářiných problémů. Dlouho kedíka nechtěla, maximálně si nechala nosit hole po hřišti od svých dobrých kamarádek. Tak to ale nemůže fungovat na té nejvyšší úrovni.

Kedík je prostě potřeba, ti nejlepší dokáží hráči vylepšit skóre na kolo o několik ran. Jako psychologové se ho pak snaží udržet na hřišti v pohodě v jakékoliv situaci, ve které na to člověk nemůže být sám.

Dva největěší úspěchy Spilkové v její kariéře to dokazují. Na LET v Maroku slavila v té době na bagu s Kateřinou Dvořákovou, letos v Q-School uspěla se svým momentálním stálým caddiem Martinem Konečným.

"On golfem naprosto žije, velmi mu rozumí. A zároveň je to také citlivý člověk, což jsem i já, takže se do mě dokáže na hřišti vžít. Tvoříme na hřišti dobrý pár," přiznala Spilková po zisku karty na LPGA.

Rok 2016

Klára Spilková trochu v nadsázce mluví o tom, že je šťastný člověk, protože jí v životě zatím všechno vychází. I když je to v globálu nejspíše pravda, i ona si musela projít v kariéře horšími obdobími.

To jasně nejhorší přišlo v roce 2016, kdy se i kvůli velkému soustředění na olympijské hry trápila na Ladies European Tour a do posledních turnajů musela bojovat o kartu na další rok, kterou nakonec udržela.

"Nejvíce se vždy poučíme z chyb nebo období, kdy se nám nedaří," vzpomíná dnes na dobu, kdy přicházela nejen stagnace, ale velmi blízko byl dokonce nepříjemný golfový pád.

Jenže jak se říká, nejlépe se člověk odráží ode dna. A platí to i v tomto případě. Po sezoně hrůzy přišlo hned v té další premiérové vítězství na LET a letos postup na LPGA. Jednou jste nahoře, jednou dole. 

Finanční zázemí

Golf na té nejvyšší úrovni je extrémně finančně náročný, dokud tedy nesbíráte miliony dolarů po greenech na těch největších turnajích světa. Své by o tom mohl vyprávět třeba Stanislav Matuš...

Klára Spilková naštěstí podobné problémy především v posledních letech řešit nemusí. Díky mnoha faktorům kolem ní vznikl tým podpořený silnými partnery, a tudíž i tím nejdůležitějším. Penězi.

Jak říká její manažer Petr Žák, její situace je trochu lehčí, než u ostatních českých golfistů: "Byla první, je úspěšná a pohledná." A to jsou věci, na které společnosti, snažící se zviditelnit, slyší.

Změna kouče

Věříme tomu, že to bylo nejtěžší rozhodnutí v jejím životě, ale bylo obrovsky důležité. Před dvěma lety se v zimě rozhodla ukončit dlouholetou spolupráci s Pavlem Ničem a sáhla po Lukáši Martincovi.

Je jasné, a všichni to moc dobře vědí, že tam, kde dnes Klára je, vděčí z obrovské části Pavlu Ničovi, který ji golfově vychoval. Nová doba ale potřebuje nové a moderní metody. Drahokam potřeboval vybrousit.

A to se podle všeho Lukáši Martincovi daří. Jen pár týdnů po zahájení spolupráce Spilková vyhrála v Maroku a nyní na ni čeká LPGA, kam za ní Martinec bude z Prahy během sezony dojíždět.

Q-Series

Můžete být papírově lepší než vaši soupeři, mít i lepší formu, ale když vám nebude sedět hřiště a formát hry, tak odjedete s nepořízenou. Jak moc by o tom mohli vyprávět Američané po letošním Ryder Cupu...

Kláře Spilkové však nový formát kvalifikační školy LPGA sedl naopak naprosto báječně. A to především skladbou hřišť, když možná klíčová druhá fáze, kde bylo síto hráček nejméně propustné, se hrála na její oblíbené osmnáctce v Plantation Golf and Country Clubu na Floridě.

A seděly jí také obě osmnáctky v Pinehurstu, kde navíc hrálo o skoro padesát karet jen 102 hráček. Spilková se tedy nemusela nikam tlačit. Zkušeně věděla, že pary budou stačit. A ona je tak dobrou hráčkou, že berdíky u ní prostě tu a tam přijdou vždycky.

Zisk jedné z předních karet kategorie 14 si tak hlídala prakticky od druhého kola, po kterém se dostala v Q-Series do vedení. Nastavení finálové fáze kvalifikační školy je i proto jedním z důvodů, proč dnes můžeme říkat, že Klára Spilková je hráčkou LPGA.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení