Úspěšné Pyšely. Plodí golfisty a mění pohled lidí na golf
V nepříznivém trendu posledních let, kdy golfisté nejen v Česku, ale prakticky po celém světě spíše ubývají, než aby tomu bylo naopak, jsou aktuální zprávy z Pyšel úctyhodné. A opět pouze potvrzují fakt, že když máte nápad, jasnou vizi a touhu uspět, nemusíte pouze smutně koukat a stěžovat si na všechny strany, že to nejde.
Autor: Honza Fait, 19.10.2018 07:50
V Pyšelích přišli v tomto roce se dvěma zásadními novinkami. Ani jedna přitom není revoluční, což se týká především pokusu o přesunutí pravidel ready golfu z hlavně internetových diskusí přímo na golfové hřiště.
Na v posledních letech velmi populární osmnáctce nedaleko Prahy už prostě nechtěli pouze čekat na to, zda se v Česku obvykle pomalé tempo hry zrychlí nějakým zázrakem samo od sebe a začali jednat.
To se týká i jejich druhé letošní úspěšné aktivity, a to pokusu vychovat si nové lokální golfisty. I o to se více méně rok co rok snaží většina hřišť, ale výsledky z Pyšel zaslouží obrovskou pochvalu.
V posledních třech letech totiž každoročně počet registrovaných hráčů v České golfové federaci klesá, před dvěma roky o více jak dva tisíce, loni přesně o 606 kusů. V Pyšelích ale pouze z šesti okolních vesnic letos okusilo alespoň jednou golf 250 lidí, ze kterých zhruba pětina už pravidelně hraje golf.
A to se bavíme pouze o těch, kteří prošli speciálním projektem 'Pyšeláci', který je určen pro lidi z bezprostředního okolí hřiště. "V dojezdové vzdálenosti do deseti minut od hřiště žije zhruba deset tisíc lidí. A já věřím, že minimálně polovina z nich má takové finanční zázemí, aby mohli hrát golf. To je pět tisíc lidí, ze kterých jsme jich na hřišti měli zatím pouze 250. Takže práce nás čeká spousta a potenciál je takřka neomezený," věří manažer hřiště Jiří Novosad.
Kdy vznikl nápad na to, zkusit vychovávat golfisty Pyšeláky?
Když jsem si loni na podzim procházel nabídky dnů otevřených dveří na golfu, tak mi došlo, že jsme sami nic takového asi čtyři roky neudělali. Řekl jsem si, že bychom se v tom asi měli zlepšit, ale zároveň mi přišlo, že podobné akce nemají výrazný efekt. A že to je vlastně důvod, proč jsme je v posledních letech nedělali. Chtěli jsme vymyslet něco, co bude mít odpovídající efekt za vynaloženou snahu. A že lidé skutečně přijdou a stanou se z nich golfisté. Zásadní myšlenka byla v tom, že jsme se rozhodli vybudovat si koncepční prací ryze lokální klientelu.
A co jste vymysleli?
Pochopili jsme, že jim musíme dát atraktivní nabídku a věnovat tolik času a energie, abychom je dostali pravidelně na hřiště. Přišli jsme tak s bezplatnými tréninky jednou týdně o víkendu po celou sezonu. Věřili jsme, že tím jsme schopni z nich udělat golfisty, kteří začnou pravidelně chodit na hřiště, a ne, že se na něm pouze jednou ukáží. A ať už si pak jdou svou vlastní cestou, i když to třeba bude na jiných hřištích v našem okolí.
Povedlo se?
Dnes už můžeme hodnotit, že ano. Zaskočila nás neuvěřitelná masovost akce, protože naše představy byly, že chodit bude patnáct až dvacet lidí, pokud se vše bude dobře vyvíjet. A že nám budou stačit dva trenéři, kteří se budou ob víkend střídat. Jenže na první trénink přišlo koncem března i přes mrazivé počasí 75 lidí, a tak jsme pochopili, že hodně věcí budeme muset změnit a celou akci jsme vlastně začali za chodu předělávat. Díky tomu zájmu jsme ale na všem začali pracovat mnohem intenzivněji.
Jak?
Nechtěli jsme to nechat pouze u těch pravidelných tréninků, ale snažili jsme se každý týden přidávat něco nového, abychom u oslovených lidí udrželi jejich zájem. Nechtěli jsme ho nechat umřít a lidi jsme stále chtěli držet na udici, aby nám neuplavali.
Co jste používali za návnady?
Od začátku jsme věděli, že je nutné mít na všechny potřebné kontakty. Každý tak musel projít řádnou registrací, díky které jsme s nimi schopní pravidelně komunikovat. Hned po prvním tréninku jsme každému poslali informativní mail o tom, co se dělo a co se bude dít dál. Vytvořili jsme speciální skupinu na Facebooku, kam dáváme nejrůznější golfové informace a oni spolu navíc mohou vzájemně komunikovat a domlouvat se třeba na hru. Komunikace a informovanost nám přišla zásadní. Aby lidé ihned po tréninku golf nepustili z hlavy, ale museli na něj myslet během celého týdne. A třeba se i těšit na další víkend a věděli, co je čeká.
Jak to bylo s holemi?
Pro každého zájemce jsme je měli připravené na půjčení, ale od začátku jsme si hráli s myšlenkou, že co z golfisty dělá také golfistu, tak je to, že má své vlastní hole doma. Když už máte totiž doma hole a máte za sebou pár tréninků a třeba i hru na hřišti, tak se vám z golfu bude hůře utíkat. Pro zájemce jsme tak zařídili možnost koupit si základní trojset holí, do kterého patřila sedmička, wedge a putter. Společně s třemi míčky za to zaplatili víceméně symbolických dvanáct set korun.
Kdy jste s Pyšeláky vyrazili poprvé na hřiště?
Věděli jsme, že monotónní golfový trénink může být pěkná nuda. Střídáte jen driving, chipping a putting, a asi každého to na začátku časem začalo nudit. Po čtyřech skupinových trénincích jsme tak nové golfisty vzali na hřiště, kde pod dohledem trenéra odehráli jednu jamku. Pokusili jsme se jim maximálně ukázat a říci, jak to na hřišti chodí, co mají dělat a dodat jim reálnou zkušenost se samotnou hrou. Do této fáze se dostalo asi 70 lidí, ale stále jsme čekali na moment, kdy je naplno vypustíme na hřiště a oni začnou chodit plnohodnotně hrát. Zde máme na Loretě hendikep, protože nemáme tříparovou akademii, kde to je možné. Na velkém hřišti to je pro nováčky mezi skutečnými golfisty někdy až příliš velký stres.
Jak jste to vyřešili?
Napadlo nás, že když se ve většině případů jedná o hráče z Pyšel nebo nejbližšího okolí, tak pro ně není problém přijít si zahrát i později večer. V létě byly dlouhé dny, tak jsme jim každé pondělí vyblokovali startovní časy od půl sedmé večer. Proškolené nové hráče jsme tak vypustili na hřiště absolutně bez dozoru a byl o to velký zájem. Najednou mohli mít plnohodnotný dojem z toho, že jsou golfisté, i když třeba ještě neměli zelenou kartu nebo jiné osvědčení. Ale hráli golf. Postupem sezóny nám v pondělní podvečery chodilo pravidelně hrát asi 20 lidí.
Kolik tzv. Pyšeláků se vám celkem přihlásilo?
Alespoň jedním tréninkem přišlo asi 250 lidí. Přes sto z nich zvládlo pět a více tréninků a kolem padesáti lidí už chodí hrát pravidelně na hřiště. Třicet hráčů má již hendikep a stali se členy klubu. Dokonce si i zahráli několik turnajů včetně našeho Mistrovství Pyšel v golfu.
Podařilo se vám změnit pohled místních na golf?
Věřím tomu, že ano. A to celkem jednorázově. Kampaň, kterou jsme k celé akci uspořádali, byla poměrně masivní. A díky lidem, kteří přišli, i určité mediální podpoře jsme zasáhli prakticky všechny místní. Lidé se najednou skrze své blízké mohli dozvědět podle mě pozitivní zprávu o golfu, kterou do té doby neměli. Když dnes přijdeme v Pyšelích na poštu nebo na úřad, tak nás lidé poznávají a berou nás jako partnera. Někoho pozitivního, nikoliv jako vetřelce, který do místní komunity nepatří. Je jasné, že to ještě nějakou dobu potrvá, ale najednou se blížíme situaci, kdy nás lidé budou brát jako ostatní spolky, které zde jsou. Ať už jde o fotbal, nebo třeba hasiče a myslivce. To byl jeden z našich hlavních cílů. Chtěli jsme vyvolat pozitivní vlnu o golfu v bezprostředním okolí.
Bude akce jednoletou jednohubkou, nebo v ní budete pokračovat?
Už od začátku jsme věděli, že by projekt měl, pokud se osvědčí, běžet minimálně tři až pět let. První rok nám potvrdil, že má smysl pokračovat. Kromě pozitivních ohlasů v místní komunitě se dostavil i ekonomický efekt. Skupina sedmdesáti nových hráčů z blízkého okolí s sebou přináší nemalý potenciál a ten se projevil již v první sezóně. Také se naplňuje naše vize, že pokud má hřiště vytvořenou silnou skupinu místních loajálních klientů, nemusí se nutně pouštět do ostrého konkurenčního boje s ostatními hřišti. Podobné lokální projekty tak mohou mít velmi blahodárný vliv na celý golfový průmysl v České republice.
Necháte si vše pro sebe, nebo se o své zkušenosti podělíte i s ostatními kluby a hřišti?
V současné době z projektu zpracováváme případovou studii s detailní "kuchařkou" pro ostatní golfová hřiště v České republice. S její pomocí mohou, pokud o to budou stát, implementovat úspěšné postupy z našeho projektu ve své lokalitě. Věříme, že lokální projekty podobného ražení jsou skutečnou cestou k rozšiřování počtu hráčů.
Co tedy do dalších let?
Nalákat další lidi. V dojezdové vzdálenosti do deseti minut od hřiště žije zhruba deset tisíc lidí. A já věřím, že minimálně polovina z nich má takové finanční zázemí, aby mohli hrát golf. To je pět tisíc lidí, ze kterých jsme jich na hřišti měli zatím pouze 250. Takže práce nás čeká spousta a potenciál je takřka neomezený. Budeme tak i nadále lákat na hřiště nové hráče a těm stávajícím se pokoušet připravit podmínky, které je na golfu udrží. Když ale začnou hrát a začlení se do golfové komunity, tak už to je mnohem jednodušší. Vždyť to všichni známe sami na sobě.
Jak se vám osvědčil ready golf?
Myslím, že má reálný dopad na tempo hry, i když asi ne úplně závratný. Mým odhadem jsme letos dokázali ušetřit kolem 15 až 20 minut na jedno odehrané kolo. Opět je to ale běh na dlouhou trať, a abych byl upřímný, tak jsme chtěli být hlavně prvním hřištěm, které s tímto přijde a toto téma uvede v život. Už to, že se informace dostane mezi lidi, kteří se o tom začnou bavit a uvažovat nad tím, že se golf dá hrát rychleji a třeba to pak bude i větší zábava, má nějakou hodnotu. Asi bude trvat, než se vše uvede bez problémů do provozu, protože v Čechách není rychlost hry příliš zakořeněná. Stále je golf brán jako ryze odpočinková záležitost, kde mi nemá kdo co říkat o tom, jak rychle mám hrát.
Setkali jste se i s negativními reakcemi?
Překvapivě skoro vůbec. Až na pár výjimek především na sociálních sítích, které se s námi táhnou už od založení ranního rychlíku před čtyřmi lety. Jsou to stále opakující se jednotky názorů od lidí, kteří píší, že je nikdo nemá co nutit po hřišti běhat. To je ale spíše nepochopení toho, co ready golf znamená. Více méně se jedná především o zefektivnění pohybu na hřišti. Jinak je ale většina reakcí pozitivních, nebo neutrálních v podobě, že nad tím lidé mávnou rukou. Těm, kteří ale rádi hrají svižně, to pomáhá komunikovat se spoluhráči ve flightu, kteří tak svižní nejsou. A mají se o co opřít, když se snaží prosadit svůj styl hry a vysvětlit, že golf má mnohem větší kouzlo, když runda hezky odsýpá, než když se vlečete po hřišti šest hodin a takzvaně si to užíváte.
Prvočlenové v ČGF
Přestože v posledních třech letech klesá počet registrovaných hráčů v České golfové federaci (v letech 2015 až 2017 celkem o 2726 hráčů), nové tváře přibývají, a to ne nezanedbatelným tempem. V roce 2017 bylo do ČGF prvně zaregistrováno 3834 lidí, letos se k 30. září jedná o 3390 hlav. V Pyšelích přispěli v obou případech shodně 150 "kusy", letošní číslo ale ještě není definitivní. V roce 2017 bylo v ČGF registrování 186 klubů, v průměru tak letos každý přispěl ke konci září 18 prvně registrovanými golfisty. Pyšely tak zvládly skoro desetinásobek.