Nico Schellong vyhrál Czech Masters 2022

Nico Schellong

Vítězem 9. ročníku D+D REAL Czech Masters se na Albatrossu stal senzačně český golfový profesionál Nicolas Schellong. Ve finálovém kole stáhl ztrátu tří ran na do té doby vedoucího Matta Fitzpatricka a díky birdie na poslední jamce vyhrál se skóre -18 o ránu.

Byl to nervy drásající turnaj, jehož finále nabídlo báječnou golfovou podívanou. Fitzpatrick dlouho držel nepatrný náskok, o který ale na posledních třech jamkách přišel. Nejprve sám zahrál bogey po trefené vodě na šestnáctce, čímž se oba hráči srovnali na mínus sedmnácti. A Schellong pak jako jediný dokázal zahrát birdie na osmnáctce.

"Je to pro mě splněný sen. Stát se prvním českým hráčem, který vyhraje na European Tour. Navíc v domácím prostředí před svými fanoušky. Je to něco nepopsatelného," soukal ze sebe se slzami v očích šťastný vítěz.

Jeho triumf i cesta na golfový vrchol je pro mnohé inspirující. Nadějnému českému amatérovi bylo v roce 2018 diagnostikováno závažné onkologické onemocnění míchy, které ho upoutalo na invalidní vozík. Nico se ale, stejně jako na golfovém hřišti, nikdy nevzdal a zákeřnou nemoc porazil.

Už o rok později mohl znovu chodit a po pár měsících se opět vrátil ke golfu. Hráč, kterého v roce 2017 podepsala University of Washington a kam měl v roce 2018 nastoupit, ale musel zvolit jinou cestu.

Mnohem těžší, ale s o to sladší odměnou.

"Vždycky jsem věděl, jaké je v něm odhodlání. Nico už před tou nemocí, ale hlavně, když s ní bojoval, dokazoval, že je velký bojovník. Jsem rád, že zvítězil tehdy, což bylo nejdůležitější. Tohle je už jenom něco navíc," řekl Zdeněk Jehlička, který dělal Schellongovi kapitána během mistrovství Evropy hráčů do 18 let v letech 2015 a 2016.  

Tehdy byl dnes 23letý golfista navzestupu. V následujícím roce se stal nejlepším českým hráčem na amatérském žebříčku, pak ale přišel tvrdý náraz do zdi, během kterého si opět všichni uvědomili, že sportovní bitvy nejsou v životě ty nejdůležitější.

Na českém internetu tehdy vznikla výzva #shotfornico, která vybízela k jakékoliv podpoře kluka, kterého čekal nejtěžší boj v životě. "Všechny ty vzkazy si dodnes pamatuji. Byly pro mě obrovskou motivací to dokázat. Všem za ně děkuji a mé vítězství, tehdejší i to dnešní, patří všem, kteří mi věřili a kteří mě podpořili," dodává Nico Schellong.

Originální příběh

Ahoj nejen golfová rodino!

Sportovci se dokážou v krizových momentech semknout, zapomenout na rivalitu a podpořit jeden druhého. V případě zranění, či vážných onemocnění je psychická podpora člověka obecně a sportovce zvlášť extrémně důležitá. Pozitivní myšlení a vnitřně bojovný přístup dokázaly nejednou překonat i velmi vážné fyzické stavy a hendikepy.

Pokud sledujete český amatérský golf, jistě znáte jméno Nicolas Schellong. Tento devatenáctiletý golfista se řadil mezi TOP5 v rámci českých žebříčků a na konci minulé sezóny patřil k nejvýše postaveným Čechům v mezinárodním žebříčku amatérů - WAGR. Možná jste zaznamenali i fakt, že se Nicovo jméno ve startovních listinách ani na leaderbordech letos neobjevovalo. Možná jste v kuloárech zaslechli útržky informací o jeho zdravotních patáliích. Tyto řádky se nám přátelům píšou nelehce. Informaci o Nicolasově nemoci jsme se však rozhodli zveřejnit hlavně proto, abyste netápali a nebáli se Nica kontaktovat a psychicky podpořit.

Po sérii odborných vyšetření a takřka 3/4 roku trvajícím bádání vyvolaných lehkými svalovými indispozicemi, bylo Nickovi diagnostikováno závažné onkologické onemocnění míchy. Během této doby u Nicolase postupně progradovala paraparéza obou dolních končetin, takže se Nico toho času pohybuje pomocí vozíku. Ještě na jaře 2017 byl jedním z medailistů Mistrovství Evropy, na podzim podepsal smlouvu o studiu a stipendiu na prestižní University of Washington v Seattlu a najednou není schopen ujít pár metrů. Asi si nikdo z nás nedokáže představit, co Nico momentálně prožívá.

Rozhodli jsme se proto Nica podpořit po svém, aby věděl, že na tenhle těžký „turnaj“ není sám!

Vymysleli jsme video-akci, kterou jsme nazvali Rána za Nica. Tuto akci spouštíme přes sociální média i proto, abyste přestali váhat Nica kontaktovat, abyste ztratili rozpaky, jak se k jeho situaci postavit, abyste mu poslali svou energii a chuť bojovat.

V čem spočívá naše společná podpora? Nicův život je odmala spojen s golfem a převážně i s přáteli z golfového prostředí, proto Vás prosíme:
natočte krátké (miniaturní) video, kde se představíte, odpálíte svou oblíbenou ránu – na drivingu, z bunkeru, zahrajte chip,... tvořivosti a fantazii se meze nekladou! Vymyslete třeba nějaký trouble shot pro pobavení a tuto ránu věnujte do kamery Nicimu. Bude fajn, když zároveň připojíte nějaké motto, pár povzbudivých slov, cokoli pozitivního. Video pak pošlete přímo Nicimu na FB a také sdílejte na FB, Insta, Tweetu se svými přáteli, kteří Nica znají, nebo kterým jeho příběh přiblížíte, aby mohli udělat totéž. Nejste-li golfisté, nevěšte hlavy! Úvodní sportovní pasáž přeskočte a pošlete Nicovi video-zdravici.

A i když lékařům odbornostně většina z nás nestačí, můžeme Nicovi s uzdravením pomoci!

Pojďme do toho! SHOT FOR Nico!!!! #shotforNico

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení