Koepkův caddie je boháč. V Irsku vydělává víc jen McIlroy

Brooks Koepka a Ricky Elliott

Jedním z nejlépe vydělávajících golfistů Irska je Ricky Elliott z Portrushe. Za posledních 14 měsíců už si nejspíš vydělal zhruba milion dolarů. Nikoliv však hraním, ale nošením holí. Je totiž caddiem Brookse Koepky, který během této doby vyhrál tři majory.

Pokud Elliott bere z Koepkových výher 10 %, což je běžná odměna kedíků, a připočítáme si k tomu určitá malá procenta, která nejspíš dostal z letošního Koepkova dosavadního výdělku 6,4 milionu dolarů, je to dalších zhruba půl milionu dolarů, které by měl mít na účtu.

K tomu se blíží lukrativní play off FedEx Cupu, kde bude rozjetý Koepka patřit k velkým favoritům. V něm by si mohl jednačtyřicetiletý Elliott přijít na další slušnou sumu.

Jen pro připomenutí, caddie Roryho McIlroye J.P Fitzgerald údajně dostal rovný milion z deseti milionů dolarů, které McIlroy vydělal vítězstvím ve FedEx Cupu 2014. A právě McIlroy by byl v žebříčku nejlépe vydělávajících irských golfistů jediným, kdo by ve výdělcích Elliotta překonal.

McIlroy si letos podle listu Belfast Telegraph vydělal 3,6 milionů dolarů, Shane Lowry 696 890 dolarů, Paul Dunne 297 938 dolarů a Padraig Harrington jen 93 260 dolarů. Elliot by se tak v klidu vešel na druhé místo.

Své peníze si ale zaslouží. Například na PGA Championship byl na Koepku vyvíjen v posledním kole obrovský tlak, když na něj za obrovské podpory fanoušků útočil znovuzrozený Tiger Woods. Elliottův ůkol byl, kromě jiného, aby se jeho chlebodárce z toho tlaku nesesypal.

"Vůbec jsme o tom nemluvili. Bylo jasné, co Tiger dělá. Pokaždé jsme cítili jeho tlak, když něco zahrál. Náš plán byl zůstat agresivní a hrát jako kdybychom byli za ním," nastínil Elliott, jaká byla strategie, nad jejímž dodržováním bdít byl jeho úkol.

Za Koepkou šel po hřišti kromě Woodse také jeho další idol z mládí Adam Scott. Elliott připustil, že když se Scott dostal šest jamek před koncem na Koepkovu úroveň a Woods byl jednu ránu zpět, musel svého chlebodárce vybídnout, aby sešlápl plynový pedál.

"Když minul několik puttů a slyšeli jsme ty různé řevy všude okolo, řekl jsem mu: Je čas přitlačit. Tvoje putty začínají vadnout. Musíš si pro to jít," vyprávěl Elliott.

Nejvíc se prý o Koepku obával, když čtyři měsíce nehrál turnaj kvůli zraněnému zápěstí. "Trvalo to nějaký čas a opravdu jsme nevěděli, kdy se vrátí," uvedl s tím, že nyní je Koepka mnohem silnějším hráčem i kvůli tomu, že problémy překonal.

A odkud se vlastně Elliott vůbec vzal? Pochází z města, jehož chloubou je Royal Portrush Golf Club, které je v rotaci The Open. To asi mnohé vysvětluje. V mládí byl úspěšným amatérem, pak studoval v USA, ale jak sám říká, když se stal profesionálem, nebyl moc úspěšný.

Koepkovi poprvé kedil v roce 2013 a nastálo nastoupil během Ryder Cupu před dvěma lety. Američanovi se hodí i jeho zkušenosti chiropraktika. V květnu na Byron Nelson mu takto pomáhal napravit levé rameno.

Ačkoliv žije hlavně za Atlantikem a má americké občanství, stále si rád zahraje na jednom ze dvou linksů v Royal Portrush, kde žijí jeho rodiče a kde jeho bratr Peter v nedalekém Coleraine vlastní golfový obchod.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení