Dělal vyhazovače, prošel si těžkou nemocí. Teď se Petr Nič vrací

Petr Nič

Před dvěma a půl lety se mu během okamžiku změnil život. Golfový profesionál Petr Nič udělal chybu, za kterou tvrdě zaplatil. Během turnaje v pražském Erpetu neodevzdal vzorek během antidopingové kontroly, za což byl potrestán zákazem sportovní činnosti na dva roky.

Byla to dlouhá doba, během které si Nič prošel vším možným. Úplně z golfu nevypadl, i když na něj zpočátku ani neměl chuť, jak byl všemi okolnostmi kolem svého nuceného odchodu znechucen.

Nyní je ale zpátky, snad už definitivně. A na turnaji D+D REAL Czech Masters se opět pokusí restartovat svou před dopingovým skandálem úspěšnou kariéru. 

Udělal byste 16. listopadu 2013 dnes něco jinak?
Samozřejmě, zachoval bych se úplně jinak. Nyní už jsem samozřejmě zkušenější. Vím co můžu a co ne. Díky této kauze jsem si vše nastudoval, do té doby se musím přiznat, že jsem o dopingu a dopingových kontrolách nevěděl vůbec nic.

Takže dnes už byste vzorek neodmítl dát?
Já jsem chtěl podstoupit test i tehdy, ale žádný doprovod do nemocnice mi nabídnutý nebyl. Při odvolání u Českého olympijského výboru mi ten pán sice říkal, že mi něco podobného nabízel, ale on mi tehdy jen řekl, abych podepsal papír, který jsem podepsal a tím to bylo pro ně vyřízené.

Byla to hodně drahá nevědomost, že?
Velice. Vyčíslit se přesně nedá. Hodně záleží, jak bych během těch dvou let hrál, ale přišel jsem o všechny sponzory, které jsem tenkrát měl. V řádech sta tisíců to bude určitě. Byla to drahá chyba.

Co všechno jste měl zakázané?
Ten zákaz byl trochu zvláštní. Samozřejmě, nemohl jsem hrát. Ale jinak byly všechny zákazy spojené s Českou golfovou federací. Přes tu ale mé trénování nebo i trénování u táty v akademii nejde. Nesměl jsem sice trénovat na hřištích spojených s federací, takové ale není žádné, protože všechno jsou to soukromé resorty. V tomto ohledu to nebylo tak hrozné, jak se psalo.

A co jste tedy ty dva roky dělal?
Snažil jsem se trénovat. Byl jsem tátův zaměstnanec, ale lidí tolik nebylo. Několik měsíců jsem dělal vyhazovače v jednom baru za Prahou, takže jsem si vyzkoušel jiný druh práce s jinými lidmi. Více toho nebylo.

Jak se po tomto skandálu zachovalo vaše okolí?
Rodina držela se mnou a to samé nejbližší kamarádi. Samozřejmě, byli zde lidé, kteří se mi ještě během trestu snažili přitížit. Alespoň jsem mohl ty, kolem kterých jsem se vždy pohyboval, rozdělit. Poznal jsem, jaký kdo je.

Věděl jste hned, že se po dvou letech vrátíte ke golfu?
Prvního půl roku jsem moc nehrál. Neměl jsem na golf vůbec náladu, trochu jsem si od něho odpočinul. Pak jsem ale začal trénovat, pokračoval jsem ve cvičení, ale pořád jsem neměl úplně myšlenky na golf. Když jsem byl ale loni v létě vážně nemocný, tak jsem ležel dlouho v nemocnici a měl jsem dost času na přemýšlení. Tehdy mi došlo, že bych chtěl zase hrát. Bohužel mi ale trvalo sedm měsíců, než jsem se definitivně doléčil a vrátil se k normálnímu životu.

Co se přihodilo?
Měl jsem zánět slinivky a tlustého střeva. Takže z nemocnice mě pustili po čtrnácti dnech, ale během té doby jsem shodil sedm kilo a pokračoval jsem v hodně přísné dietě. Nemohl jsem cvičit a tři měsíce jsem vůbec nehrál golf. Od ledna jsem pak začal dělat většinu věcí jinak.

Co přesně?
Začal jsem třeba spolupracovat s kondičním trenérem. Výrazně jsem také změnil jídelníček. Snažím se vyvarovat smaženým a tučným jídlům. Na turnaji nejsou takové možnosti, ale když jsem doma, tak všechny věci dělám buď na kokosovém oleji, nebo přepuštěném másle, což je zdravější. Mám také jiné složení jídel, když nejím moc kuřecí maso a více jím naopak hovězí. Také jím v jiných dobách.

Je těžké to vydržet?
Řeknu to asi takhle. Teď přinesli pánovi vedle u stolu pizzu, která strašně hezky voní, ale nedám si jí. Včera byla také možnost si ji dát, ale také jsem odolal. A dal jsem si kuřecí. (smích) Ono na turnajích ty možnosti nejsou tak velké a nebylo moc co si dát jiného, protože v průběhu turnaje nesmím jíst těžká masa. Takže kuřecí maso v těchto dnech zapojím, ale když jsem doma v Praze, tak ne.

Jaký byl návrat do profesionálního golfu?
Začátek byl docela dobrý, hrál jsem až nečekaně dobře. Na první akce v Polsku jsem zahrál za +3, pak se to ale začalo trochu zhoršovat a poslední akce jsem šel za +12. Nyní hraju pátý turnaj během jediného měsíce, což je docela dost. Jak jsem dlouho nehrál, tak je to pro mě docela zápřah.

Máte nyní zvýšenou motivaci dokázat, že na to pořád máte?
Samozřejmě, že bych hrozně rád hrál lépe, než v minulosti. Ale na druhou stranu nechci být přemotivovaný a vyvíjet na sebe zbytečně velký tlak. Věřím, že s tím, co nyní dělám, se výsledky dostaví. Nevím, jestli tento týden nebo na konci sezony, ale přijdou. Kluci mají oproti mně mnohem více nahráno a já tak měl možná až příliš velká očekávání. Chce to čas.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení