Začíná Day vládnout?

Jason Day

Velká trojka se v posledních dvou letech přetahuje o golfový trůn. Nejprve na něj usedl Rory McIlroy, poté Jordan Spieth a nyní si náskok v čele světového pořadí vytváří Jason Day. Jeho výkony z posledních měsíců ale vedou k zamyšlení, jestli se další střídání stráží v brzké budoucnosti bude opakovat. Zatím to tak nevypadá.

McIlroy koketoval s postem světové jedničky od roku 2012. Nejprve se o něj přetahoval s Lukem Donaldem a poté ho na více než rok přenechal, zatím naposledy, Tigeru Woodsovi a na pár týdnů také Adamu Scottovi.

Když ale Rory v roce 2014 vyhrál čtyři velké turnaje včetně dvou majorů, zdálo se, že golfový svět má nového krále. Nikdo si ani nedokázal představit, že by rodáka z Holywoodu měl kdokoliv ohrozit.

Stačil necelý rok.

Na výsluní se prodral Jordan Spieth. Vyhrál úvodní dva majory sezony Masters s US Open a na zbylých dvou skončil v elitní pětce. A pak vyhrál i FedExCup. Hrál nadpozemsky, máme nového krále, špitali si poddaní.

Tentokrát to netrvalo ani půl roku.

Než se stihl Spieth na golfovém trůnu zabydlet, celkem na něm strávil 26 týdnů, už na něho začal zle dotírat Jason Day. Poslední z velké trojky nové éry golfu.

Co dotírat, on ho z golfového Olympu svými výkony doslova sestřelil.

Ze svých 17 posledních startů vytěžil sympatický Australan celkem sedm vítězství, včetně premiérového prvního na majoru. V dalších čtyřech případech skončil v TOP 10, jen jednou neprošel cutem.

Ano, úvahy o Dayově dlouhodobé golfové nadvládě mohou skončit stejně rychle, třeba i rychleji, než u jeho dvou kariérních konkurentů. Jsou zde však indicie, které tomu příliš nenasvědčují.

Day má i přes relativně mladý věk srovnané soukromí. S manželkou Ellie se vzal už před sedmi lety a společně mají za nedlouho čtyřletého syna Dashe a v listopadu loňského roku narozenou dcerku Lucy.

Day nemá problém na pár týdnů opustit kolotoč golfových turnajů jen kvůli tomu, aby byl na blízku své rodině, když to potřebuje. Nebude řešit, co s jeho kariérou udělají další zásnuby, svatba, děti..

Day má nejlepšího možného mentora. Stal se jím Tiger Woods. Ti dva si vytvořili silné poutu, jsou v častém kontaktu a Tiger často podporuje Jasona během turnajů ve chvílích, kdy rada od možná nejlepšího hráče všech dob opravdu sedne.

Day má neuvěřitelnou vůli. Dost možná jí má až zbytečně moc. Odhodlání odehrát turnaj i přes zdravotní problémy někdy působí až nerozumně, ale on to zvládne. A i v tu chvíli hraje lépe, než většina jeho soupeřů.

Day má na to vládnout dlouho. Je ale jasné, že ostatní, a to nejen McIlroy se Spiethem, nebudou chtít pouze přihlížet.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení