Tohle se fakt povedlo!

Jan Cafourek

Shrnu, co se tak mimořádného stalo minulý týden na "Kuňce". Pět českých golfistů hrálo až do neděle turnaj European Challenge Tour. Filip Mrůzek, Jan Cafourek, Aleš Kořínek a poprvé v životě Šimon Zach s Danielem Suchanem prošli cutem. Jsem alergický na frázi o přepisování dějin, ale v českém golfu nebylo moc příležitostí ji využít.

Jedna věc jsou statistiky a druhá důležitější je to, že se po pěti letech objevilo světlo na konci tunelu. Konečně se taky povedlo zúročit výhodu domácího hřiště. Jaká je situace v první třetině sezóny Challenge Tour?

Mrůzek má letos ze tří turnajů dva cuty s 14. a 25. místem, což je jeho nejlepší start do sezóny v kariéře. Cafourek dal ze čtyř turnajů dva cuty a samouk Kořínek udělal třetí cut v životě.

Pro amatéra Zacha to bylo potvrzení znovunalezení formy a pro Suchana důkaz, že čtyři roky někdy až krutých lekcí stály za to vydržet. Cut dal na 37. pokus. Je úplně jedno, jak dlouho to trvalo, ale že se to stalo. Mnozí netušíte, jak svazující je boj o hranici považovanou v golfu za úspěch.

Absolutně nejsem chytrácký optimista, ale během pěti let, co Relmost pravidelně vysílá české hráče na Challenge a European Tour, se ukazuje, že česká cesta za úspěchem na světových turnajích povede přes trpělivost a sbírání zkušeností.

Neroste nám nový McIlroy, není tu supertalent, který válcuje konkurenci. Jak nám minulý týden řeklo vedení European Tour, pokud to takhle půjde dál, mohli bychom mít do pěti let hráče na European Tour. Super. Pro lajka strašně dlouhá doba, ale pro nás osvěžující prognóza.

Rozdíl mezi nejlepšími amatérskými turnaji nebo Pro Golf Tour, MENA tour apod. v porovnání s Challenge Tour a European Tour je značný. Už se ukázalo na mnoha světových příkladech, že přechod z pozice top amatérského hráče mezi profíky zvládlo jen promile golfistů.

V českém prostředí je to ještě zřetelnější.

Vyhrát o parník na Czech PGA Tour nebo mistrovství amatérů neznamená ve světovém měřítku vůbec nic. Na Challenge Tour jdete od nuly, jako třeba letos Standa Matuš, který loni zářil na Pro Golf Tour. Na Challenge Tour však dal jeden cut z šesti turnajů. 

Takže proto je "pouhý" cut takovou slávu.

Za těch šest let a patnáct uspořádaných turnajů to vidíme v Relmostu střízlivěji, než by si golfová veřejnost myslela.

Příliš se v Česku upínáme jen k vítězstvím, cokoli jiného nás nezajímá. Jenže turnaj může vyhrát každý ze 156 hráčů. Nejsou jednoznační favorité jako třeba v tenise. Každé hřiště vám nesedne, ale kurty jsou všude stejné. Proto je důležité si objet co nejvíce turnajů a naplánovat si další sezónu podle toho, co vám vyhovuje. To lze bez tlaku jen s pozvánkami.

Úspěch pod Kunětickou horou se zrodil symbolicky v den, kdy Relmost podepsal prodloužení smlouvy s Challenge Tour do roku 2023. Platí to pro oba české turnaje. A podotýkám, že to nemusí být konečná stanice.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení