Golf na olympijské hry patří, ale v jiné podobě

Jason Day

Strach z viru zika není hlavním problémem návratu (mužského) golfu na olympiádu. Velmi očekávaný návrat staronové disciplíny dopadne mírně řečeno rozpačitě. Omluvenky Daye, McIlroye, Scotta, Oosthuizena a dalších totiž ukazují, že olympijský turnaj nemá hráčům světové elity co nabídnout.

Pro tyhle chlapíky jsou mety jinde – na majorech, na PGA Tour. Evropané a Američani mají navíc letos Ryder Cup. Jedna věc je nabitý program a druhá věc motivace.

Od začátku jsem mírnil vášně a nadšení, že golf se stane novou krví olympijského programu, že přispěje k větší popularizaci. Nešťastná zika jen zjednodušila řešení. Stala se pojmenováním a mediálně přijatelnou omluvenkou. Kolik podobných výmluv poslali ostatní sportovci?

Spočítáte je na prstech jedné ruky.

První chybou bylo, že golf se vrací v Brazílii. V zemi bez golfových hvězd, bez golfových tradic a daleko od hlavních světových tour. Kvůli turnaji se postavilo nové a stále syrové hřiště. To taky nemají hráči v oblibě. Žádný přínos do žebříčků FedExu nebo Race to Dubai. Tam je hlavní živobytí.

Když se podíváte na skladbu golfových sponzorů, tvoří je finanční společnosti, poradenské firmy, privátní letecké společnosti... Pro nikoho z jiného segmentu nemá golfová reklama význam.  Z pohledu nejlepších hráčů je zisk zlaté medaile pouze otázkou prestiže. Je to spíš o zážitku.

Obávám se, že do startu olympiády vypadnou ještě další jména. Spieth už naznačil, Fowler se zatím nevyjadřuje, to samé Rose. Podle určitých zákulisních informací zvažují účast Dubuisson, Olesen. Naopak své jisté ano řekli Bubba Watson nebo Martin Kaymer.

Golf na olympiádě prospěje zemím, kde se teprve rozvíjí a kde potřebuje zpopularizovat, polidštit. To je přesně případ Česka. Naštěstí máme Kláru Spilkovou, která udělá svou účastí v Riu obrovskou reklamu golfu v Česku. A to je podle mě řešení do budoucna.

Zapojit do golfu co nejvíce zemí, co nejvíc hráčů, kteří sice nejsou slavní, ale díky olympiádě se jimi mohou ve svých zemích stát a tím roztočit spirálu zájmu o golf. Kvalifikační systém olympijského turnaje určitě projde velkou diskusí. Osobně bych navrhoval rozšířit turnaje na minimálně 100 hráčů s cutem po dvou ze tří kol.

Dát šanci většímu počtu zemí, které by pak vyslaly do turnaje vítěze své kvalifikace nebo nejlepšího hráče podle světového žebříčku. Golfovým velmocím bych zachoval stejné kvóty a samozřejmě nechal kritérium nejlépe postavených hráčů na žebříčku.

Je jedno, že rozdíly ve výsledcích budou propastné. Podívejte se na lyžování, plavání, cyklistiku atd. I pro golf by mělo platit olympijské heslo: není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení