Předchozí vláda golfu nepřála. Bude nová lepší?

Lee Westwood v Česku

Když v létě Lubomír Zaorálek vypustil z pusy větu: golf není náš sport, golf je kapitalistický, strhlo to vlnu kritiky. Prostě golfistů je víc, než se politik domníval a hlavně jsou dávno napříč sociálními vrstvami. Golf je podle počtu registrovaných hráčů 5. největším sportem v Česku!

Hlavní dotace do něj tečou ze zákona z ministerstva školství, v roce 2016 to bylo v programu V přes 19 milionů korun. To je tolik, co dostali stolní tenisté, kterých je oficiálně asi třetina. Basketbalisté si přišli na 45 milionů a přitom jich je registrovaných zhruba o 20 tisíc méně, než golfistů.

Dalším významným kritériem pro pozornost státu je, jestli se jedná o olympijský sport. I v tomto případě golf podmínky splňuje. Bohužel dlouhodobě se na golf pohlíží jako na minoritní a okrajový sport. Předsudky a mýty se historicky táhnou.

Přitom posledních šest let se v Česku konají pravidelně golfové profesionální turnaje na nejvyšší světové úrovni, stabilní mužská European Tour reprezentovaná D+D REAL Czech Masters, k tomu challenge turnaje, pár let se držela i ženská evropská tour.

Předchozí vláda definitivně potvrdila svou nepřízeň golfu, když pár dní před vyklizením kanceláří stihlo ministerstvo školství vyhlásit program Významné sportovní akce 2018, ve kterém významně změnilo zadávací podmínky oproti minulosti. Ty v podstatě vedou k zestátnění. Akce, které nejsou pořádány svazy či federacemi, nemají šanci na podporu.

Zvláštní výjimku získalo MOTO GP v Brně.

To se dostalo do vlastní kategorie i přesto, že jde o ryze soukromou akci. Požadovaná podpora by měla být neoficiálně okolo 80 milionů korun. Přitom je asi každému jasné, že zrovna motorky na okruhu nepřispějí k tomu, že naše děti budou více sportovat, což by právě ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy mělo zohledňovat na prvním místě.

Zdálo se, že fotbalová aféra přinese na ministerstvo školství jiné myšlení, ale spíš se stále hledají cesty, jak to naoko upravit, ale přitom zachovat léta budovaný přídělový systém ve stejném režimu.

Pro rok 2018 je odklepnutých na významné sportovní akce 300 milionů korun. Golfu se pravděpodobně týkat nebudou.

No a co s tím může udělat nová vláda? Celé to smést se stolu. Určit striktně akce, které spadají pod svazy a z ministerstva školství tak financovat čistě mezinárodní akce, které jsou spojeny s dětmi a mládeží.

A proti tomu musí vzniknout plánovaná Agentura pro sport spadající přímo pod premiéra nebo pod ministerstvo pro místní rozvoj. Agenturu má řídit Milan Hnilička a do ní by spadaly právě významné sportovní akce, které mají kromě propagace daného odvětví a rozvoje ještě další snadno měřitelné hodnoty, jako jsou například světový význam a s tím spojená propagace Česka v zahraničí, návštěvnost, medializace, tradice atd.

Ale chce to samozřejmě říznout do léta budovaného systému.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení