(Ne)dejte jí ten pohár

Emily Nash

Golfovým světem v posledních dnech hýbe kauza o "okradené" Emily Nash, která coby statečná dívka porazila na jednom zámořském školním turnaji všechny chlapce, ale nedostala za to pohár pro vítěze. Proč? Protože by to bylo jednoduše proti pravidlům.

A pravidla jsou přece v golfu zásadní, nebo ne? Nikoho nezajímá, co by bylo eticky nebo morálně správně! Nebo to snad někoho zajímalo, když Lexi Thompson dostala letos nesmyslné čtyři trestné rány na ANA Inspiration a přišla tím o vyhraný major?

Nebo když celkem nedávno hráč sám sebe diskvalifikoval z turnaje, protože bezpředmětnou chybu udělal, nejspíše nevědomky, jeho kedík? Těch případů je celá řada a spojuje je jediné - pravidla jsou pravidla a musí se dodržovat. Ať už si o nich myslíte cokoliv.

Pravdou je, že lidé z R&A i USGA se v posledních letech rozhodli jednat a do značné míry zkostnatělé předpisy revidují. Některé změny už proběhly a další masivní se chystají pro rok 2019.

Ale zpět k Emily Nash, která tak jednoznačně ovládla turnaj třetí divize Central Massachusetts, když na hřišti Blissful Meadows vyhrála se skóre 75 (+3) o čtyři rány před druhým Nicem Ciolinem.

Právě on dostal pohár pro vítěze, a i když ho chtěl následně předat Emily, ta s díky odmítla. "Neakceptovatelné," hřímala na Twitteru Annika Sorenstam. "Tohle je k vzteku," přidala se k ní Brittany Lincicome a rozvášnili se i další hráči a hráčky.

Co je ale k vzteku? Co je neakceptovatelné?

Že se Emily Nash zúčastnila chlapeckého turnaje, jehož součástí byla i týmová soutěž, do které zasáhla? A že i když před turnajem věděla, že v případě nejnižšího skóre nebude vítězkou, tak že pohár nedostala? Taková jsou prostě pravidla dané středoškolské soutěže.

Můžeme polemizovat nad tím, jestli jsou dobrá nebo špatná, ale prostě platí. A tak jestli by bylo něco neakceptovatelné, tak pouze to, pokud by Emily Nash vyhlásili jako vítězku chlapeckého turnaje.

A to pouze kvůli tomu, že je dívka. 

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení