Zika jako chlapská výmluva. Važme si přístupu Kláry

Klára Spilková

Když jsem byl před rokem svědkem debaty o olympijském golfovém turnaji, kde mimo jiné zaznělo, že půjde o špatně obsazený turnaj bez nejlepších hráčů, nechtěl jsem tomu věřit. Tak nějak jsem doufal, že se golfisté k Riu postaví se ctí. Zatím se však staví spíše zády.

Je to velká sláva. Golf se po 112 letech vrací na olympijské hry. Jenže už teď je jasné, že to bude bez těch největších hvězd. A nejde pouze o Tigera Woodse, který dlouhodobě nehraje a nemá šanci se kvalifikovat.

Prakticky každý den se z turnaje v Rio de Janeiru odhlásí někdo další. Světová jednička Jason Day, čtyřka Rory McIlroy...

Z elitní světové dvacítky už je mimo hru šest jmen, celkem dorazilo 13 omluvenek od hráčů, což je více jak pětina startovního pole (!), a jedna jediná od hráčky Lee-Anne Pace.

Většina z nich má stejný důvod - vir zika. Podle prohlášení hráč skoro až smrtelně nebezpečný, pravda je ale někde jinde.

Ano, nakazit se zikou není nic příjemného a u lidí, plánujících rodinu se může jednat o nepříjemnost, nikoliv však neřešitelnou. Jenže nic není tak horké, jak by se mohlo z oficiálních prohlášení nejlepších golfistů zdát.

Sportovců se do Brazílie chystají v srpnu tisíce. V žádné další disciplíně však není tolik omluvenek spojených se zikou, jako v golfu. Dalo by se říci, že až na naprosté výjimky nejsou žádné.

A myslet si, že většina letošních olympioniků neplánuje v (nejbližší) budoucnosti zakládat nebo rozšiřovat rodiny, by bylo hodně bláhové.

Golfisté, ti nejlepší na světě, ale mají důvodů nejet více.

Tím hlavním je nabitý kalendář a nutnost si alespoň na chvilku během léta odpočinout. Neméně důležitým je pak fakt, že olympiáda pro ně (zatím) prakticky nic neznamená.

Potvrdil to i McIlroy, který se sice omluvil kvůli zice, ale vzápětí dodal, že pro něho jsou olympiádou majory. Letos se navíc bude hrát Ryder Cup, a hráči tak potřebují sbírat body do jeho kvalifikace, které jim medaile, ať už třeba zlatá, nepřinese.

Jen to dokládá, že golfistům se olympiáda letos do kalendáře nehodí. A je otázkou, jestli se světové špičce vůbec někdy hodit bude.

Zika je pak výmluvou, kterou lze jen těžko zpochybnit. Vždyť jde o zdraví. Mně ale mnohem více imponuje přístup Adama Scotta a spol., kteří rovnou otevřeně řeknou, že na olympiádu prostě nemají čas.

Nás jen může těšit, že Klára Spilková si čas udělá.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení