Tu zeď přeskočíme! McIlroy a spol. stěhování od Trumpa kvitují

Rory McIlroy

Po deseti letech opustí úvodní turnaj série World Golf Championship území USA. Snad by se to obešlo bez větších emocí, kdyby ho dosud nehostilo hřiště miliardáře a prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. A kdyby se nestěhoval zrovna do Mexika.

Když se loni na podzim začalo spekulovat, že by floridský Doral už dál nemusel pořádat Cadillac Championship, každoročně první turnaj WGC, Donald Trump z toho vědu nedělal. “Vydělával bych víc, kdybych na Doralu turnaj neměl,” pronesl pohrdavě.

Ve středu ale komisař PGA Tour Tim Finchem skutečně oznámil, že se březnový podnik přestěhuje. A Trump začal zuřit.

“Je to smutný den pro Miami, pro Spojené státy a pro golf. Rozhodnutí ztělesňuje důvody, proč kandiduji na prezidenta USA,” obul se do golfových špiček Trump.

Už dříve, když zjistil, že dalším hostitelem má být Mexiko, si do bossů prestižní série rýpl. “Doufám, že jsou pojištěni proti únosu,” narážel na mexické problémy s bezpečností.

Právě nové dějiště dodává celé události ještě větší náboj. Mexiko totiž sehrálo důležitou roli na počátku Trumpovy kampaně. Miliardář tehdy oznámil, že by na hranicích mezi USA a jejich jižním sousedem postavil zeď, která by bránila nelegálním imigrantům v příchodu do Států.

Volby, nebo globalizace?

Na první pohled to tak vypadá, že jde o naschvál související s volbami, který by měl u leckoho nepopulárnímu Trumpovi co nejvíc znepříjemnit život. Jakoukoli spojitost s politikou však představitelé PGA Tour odmítají.

Na své straně mají i hráče. “Myslím, že jednou z kritizovaných věcí na WGC bylo, že není dost globální,” postavil se za rozhodnutí Rory McIlroy. 

Faktem je, že i když má série v názvu slovo “světová”, až dosud hostily tři ze čtyř turnajů Spojené státy. Jedinou výjimku představoval závěrečný podnik v čínské Šanghaji.

“Teď se konečně nabízí možnost rozšířit ji i do jiných zemí. Myslím, že to může přinést pozitiva,” soudí Phil Mickelson.

Legendární Jack Nicklaus, pořadatel právě probíhajícího Memorialu, mu přitakává. “Vždycky jsem věřil, že golf je globální hra. Stěhování do Mexico City mě potěšilo.”

S nimi souhlasí také rydercupový kapitán USA Davis Love III. Ten pro změnu připomíná dlouholeté úspěšné pořádání turnaje PGA Tour v mexické Mayacobě. Poprvé se tam hrálo v roce 2007.

Finchem a spol. navíc hráčům slibují, že se o jejich bezpečnost, možná největší riziko celého dobrodružství, postarají. Spieth, McIlroy a další tak můžou pomalu přemýšlet nad výletem do Mexika. A o tom, jestli jim náhodou v cestě nebude stát velká Trumpova zeď.

Kdyby ano, nabízí McIlroy jednoduché řešení. “Prostě ji přeskočíme!”

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení