Z olympijského Ria do Prahy. Bramborový Pieters tuší: Tohle bude boj
Tenhle čtyřiadvacetiletý kluk z Belgie s trochu floutkovskou vizáží má zas o důvod víc se snažit na Albatrossu tento týden zabodovat. Krom toho, že bude chtít obhájit loňské vítězství na D+D Real Czech Masters, což ne že by samo o sobě nestačilo, jistě se bude chtít ještě chvíli udržet v povědomí golfových fandů celého světa – z olympiády v Riu se vrátil jako jeden ze čtyř nejsledovanějších golfistů. A nebylo by tomu tak, nebýt Czech Masters!
Autor: Hynek Just, 17.08.2016 07:15
Marné rozvahy nad všemi těmi "kdyby" z Ria, nad těmi čtyřmi ranami navíc, bez kterých by Pieters přivezl domů nejspíš bronz, jistě rychle pominuly, když zjistil, že se o něm ve světě ze dne na den začlo vědět.
"Být čtvrtý, notabene na olympiádě, to mírnými slovy naštve," sdělil na úterní tiskové konferenci k Czech Masters. Jméno Thomase Pieterse skloňovali komentátoři všech světových jazyků se stejnou intenzitou jako Justina Rose, Henrika Stensona či Matta Kuchara.
Garcia, Watson, Fraser, Kaymer, Čejka, Fowler, Harrington, ti všichni byli při finálovém kole olympijského golfu upozaděni.
Ne že by Pieters podal v Riu zrovna vyrovnaný výkon.
Po třetím kole se do šatny vracel s nelichotivými šesti ranami nad par a dělil 14. místo. Ten tah na bránu a čistou hlavu v poslední den by mu ovšem mohl leckterý kolega závidět.
Thomas Pieters na olympiádě v Riu (foto: GettyImages)
Šest birdie a ani jednu jamku nad par (tedy pro změnu -6), to překonal jen ostřílený a o 14 let zkušenější bojovník Matt Kuchar (s -8 ve finále bronzový) a Patrick Reed (-7, jedenáctý).
Jak vidno, Pieters syndromem stažených hýždí před legendami, které by při troše představivosti mohly být jeho otci, rozhodně netrpí. "Shodli jsme se se Sergiem Garciou, že to byl jeden z nekrásnějších týdnů našeho profesního života," svěřil se Pieters ještě nabušený energií od 15 tisíc diváků, kteří nejen jemu poslední olympijské kolo poctivě fandili.
Co všechno zažil hlavní hrdina tohoto příběhu od loňska, od svého prvního vítězství na European Tour na Albatrossu?
Životní sezona
Prvořadě, 30. srpna 2015, datum, kdy prvně v životě držel nad hlavou pohár pro vítěze na nejvyšší evropské sérii, si určitě bude pamatovat dlouho – už kvůli těm 166 660 eurům, které ten den získal.
Neuplynulo ani 14 dní a formu z Česka zúročil na prestižním KLM Open. Opět první místo, minus 19 mu tentokrát stačilo na 300 tisíc eur.
Do konce roku si dal ještě sedm turnajů v rámci European Tour, nejlépe skončil šestý, jednou se nevešel do cutu, ale vydělal si v součtu ještě zhruba tolik, co při obou zmiňovaných vítězstvích – celkem za rok 2015 vůbec ne marných 1 116 140 eur (polovinu z celé své dosavadní kariéry).
Thomas Pieters vyhrál druhý ročník D+D REAL Czech Masters (foto: GettyImages)
A letos od ledna zas poměrně slušně boduje. Jednou druhý, jednou třetí, z doposud 16 odehraných turnajů také jeden disk a třikrát mimo cut. Ale také 27. místo na PGA Championship a 30. na Open Championship (což je trochu "jiná liga"), pak krásná bramborová medaile z olympiády (jel na ni jako 23. v rankingu) a z ní rovnou do Česka.
"Je to rozhodně bezvadný pocit, mít co obhajovat, ale konkurence je silnější než loni, bude to boj," uzavírá Pieters svá očekávání k tomuto týdnu a odchází na golfovou exhibici k Vltavě...
Nehrajeme sice tu hru na "co kdyby" a výsledky nehodnotíme prizmatem "kdyby", ale můžeme s jistotou konstatovat, že tenhle klučina z Antverp je nevyzpytatelný a může ve finále sundat z piedestálu nejednoho matadora! Tak si ho na Albatrossu pořádně prohlédněte, Pieters se netají tím, že má ambice stát se golfovým Rogerem Federerem či Michaelem Jordanem.